Český biatlon v sezóně 2019/2020: Dvě medaile na mistrovství světa a skvělá mládež

21. března, 2020

Bronz smíšené štafety a Lucie Charvátové na mistrovství světa, tři pódiová umístění Markéty Davidové a šest medailí na mládežnických šampionátů. Český biatlon zažil povedenou sezónu 2019/2020, která si zaslouží rekapitulaci.

Světový pohár

Letošní sezóna Světového poháru byla výrazně ovlivněna bezpečnostní situací ve světě. V Novém Městě na Moravě a v Kontiolahti se závodilo bez diváků, program ve finském středisku byl navíc o den zkrácen. Finále v Oslu bylo kompletně zrušeno. Na body v tomto ročníku dosáhlo 95 mužů a 93 žen.

• Markéta Davidová a Lucie Charvátová skončily v celkovém hodnocení Světového poháru nejvýš v kariéře. Davidová si polepšila z loňské 21. příčky na 14., Charvátová z 81. na 27.
  • Velký skok z 90. a 65. pozici udělala Jessica Jislová, z 38. pozice na 35. se posunula Eva Kristejn Puskarčíková.
  • Veronika Vítková nastoupila pouze do dvou závodů, debutu se dočkaly juniorky Tereza Voborníková a Tereza Vinklárková.
  • Davidová vystoupala třikrát na stupně vítězů, pokaždé z toho bylo třetí místo. Poprvé v kariéře se na stupně vítězů podívala i Lucie Charvátová, bronzová medailistka ze sprintu na MS v Anterselvě.
Lucka s bronzovou medailí
  • Celkově se české biatlonistky probojovaly 11krát do elitní desítky, před rokem se jim to povedlo jen 6krát. Davidová přispěla 7 výsledky v Top 10, Charvátová s Kristejn Puskarčíkovou 2.
  • Kristejn Puskarčíková se podívala do elitní desítky poprvé od Oberhofu 2018.
  • Ženská štafeta figuruje v hodnocení disciplíny na 8. místě, nejlepším výsledkem je 4. příčka z MS v Anterselvě.
  • V Poháru národů Češky klesly z 8. příčky na 9., i tak si ale bezpečně udržely kvótu pěti startujících.
První medaile Makuly v sezóně
  • Michal Krčmář uhájil v celkovém hodnocení Světového poháru 21. místo. Ondřej Moravec si mírně polepšil z 30. na 26. příčku.
  • Junior Jakub Štvrtecký poprvé v kariéře bodoval (6krát) a obsadil celkovou 54. pozici.
  • Poprvé od Anterselvy 2018 se dostal na body Adam Václavík, v celkovém pořadí byl 70.
  • Ze 71. příčky na 84. se propadl loučící se Michal Šlesingr, ze 41. na 87. Tomáš Krupčík. I vinou zdravotních problémů ovšem absolvovali jen 8, resp. 4 starty.
Loučení s Bouškem
  • Poprvé dostal šanci ve Světovém poháru junior Vítězslav Hornig.
  • Nejlepší mužský individuální výsledek má na svědomí v Novém Městě ve sprintu čtvrtý Michal Krčmář. Do elitní desítky se probojoval dvakrát, další Češi se v ní neobjevili.
  • V hodnocení štafet zabrali čeští muži 11. místo, nejlepším výsledkem je 5. příčka z Hochfilzenu.
  • V Poháru národů se čeští muži propadli stejně jako ženy z 8. na 9. příčku, která jim zaručí pro příští ročník opět kvótu pěti startujících.
Vyčerpání po nejlepším výkonu v sezóně
  • Česká smíšená štafeta získala na Mistrovství světa v Anterselvě bronz, což byla první medaile v této disciplíně na velké akci od triumfu v roce 2015.
  • Na světovém šampionátu získali Češi dvě medaile, celkově v sezóně pět. Větší počet cenných kovů mělo šest zemí.
  • Ve Světovém poháru bodovalo celkem 10 českých reprezentantů, loni jich bylo 9.
  • Počet umístění v elitní desítce vzrostl z 9 na 13, přičemž 9 těchto výsledků zaznamenaly ženy.
Bronzoví medailisté ze smíšené štafety

IBU Cup

Jedná se o specifickou soutěž. Někteří sportovci mají IBU Cup jako hlavní náplň, pro jiné je příležitostí dostat se do formy po nemoci či zranění, další v druholigovém seriálu hledají ztracené sebevědomí, junioři testují svoji výkonnost mezi dospělými… V sezóně 2019/20 bodovalo v IBU Cupu 145 žen a 162 mužů, a to v 23 individuálních závodech.

• Milan Žemlička si polepšil z loňského 67. místa na letošní 21. pozici, bodoval v 15 ze 20 závodů, do kterých nastoupil, jedenkrát se umístil v elitní desítce.
  • Junior Vítězslav Hornig skončil loni 61., letos 25. Startoval v 11 závodech, třikrát doběhl v Top 10, z toho jednou druhý ve sprintu v Osrblí.
  • Tomáš Krupčík byl minulou zimu oporou A týmu. Nyní po nemoci závodil především v IBU Cupu a obsadil 27. příčku, čtyřikrát doběhl v Top 10, z toho dvakrát šestý.
  • Ze 7 absolvovaných závodů vytěžil Adam Václavík 34. místo (loni 52. s 8 starty), nejlépe doběhl druhý v supersprintu OME.
  • Češi v Poháru národů klesli ze 7. na 9. příčku, kvótu 5 startujících pro příští sezónu však udrželi.
Adam Václavík, vlevo, na stupních vítězů supersprintu OME 2020
  • Anna Tkadlecová si oproti loňsku mírně pohoršila, z 37. pozice na 48., což bylo dáno i tím, že na kontě měla o tři starty méně.
  • Z nuly na 51. místo se zařadila Natálie Jurčová. Kvalitní střelkyni čeká ještě hodně práce v běhu. Bodovala ve 12 z 20 závodů, ke kterým nastoupila.
  • Ludmila Horká se po loňském vzepětí (61. místo a 98 bodů) vrátila tam, kde byla předloni, tedy na 28 bodů a do druhé stovky výsledkové listiny IBU Cupu.
  • V IBU Cupu dokázaly při ojedinělých startech bodovat i juniorky Karolína Dusilová, Tereza Vinklárková a Tereza Voborníková
  • I české ženy si v Poháru národů mírně pohoršily, z 8. příčky na 10. Na kvótě 5 startujících se ovšem nic nezměnilo.
Natálie Jurčová (vlevo) a Anna Tkadlecová během tréninku

Mládežnické kategorie

Juniorská a dorostenecká sezóna měla na programu tři závody IBU Junior Cupu, Mistrovství světa juniorů a dorostu v Lenzerheide a Otevřené mistrovství Evropy juniorů v Hochfilzenu. Konaly se také Zimní olympijské hry mládeže v Lausanne (YOG 2020).

• Jakub Štvrtecký, už stabilní člen A týmu, se s juniorskou kategorií rozloučil stříbrem ze sprintu na MSJ v Lenzerheide.
  • Tereza Vinklárková pak mezi ženy zamíří z MSJ s 5. místem z vytrvalostního závodu a 6. příčkou ze sprintu.
  • Vítězslav Hornig myslel na MSJ výše než na 10. místo ze stíhačky. Vše si vynahradil na OMEJ, kde triumfoval ve vytrvalostním závodě a stříbro vybojoval ve sprintu.
  • Mikuláš Karlík potvrdil svoji výkonnostní sinusoidu. Ovšem na MSJ závodil ve výborné formě, byl dvakrát 10. a jednou 9.
  • Tereza Voborníková, loni ještě dorostenka, si vyzkoušela snad všechny soutěže, které mohla – IBU Junior Cup, IBU Cup, Světový pohár, MSJ, OME i OMEJ. Nestartovala pouze na MS… Na závěr sezóny se zaskvěla dvěma 4. místy na OMEJ.
  • Svými vzrůstajícími výkony potěšili i další. Tomáš Mikyska byl celkově 11. v Junior IBU Cupu, 8. na OMEJ ve sprintu. Do elitní desítky se na OMEJ vešel i Jakub Kocián.
  • Klára Polednová, nedávno ještě sportující mimo systém, skončila nyní 20. v Junior IBU Cupu, 19. na MSJ a 10. na OMEJ. Karolína Dusilová se zaskvěla šestým místem na OMEJ.
  • V Pohárů národů obsadili čeští junioři parádní 3. místo, když jen o 13 bodů podlehli druhým Němcům. Polepšili si o 2 příčky, nadále budou mít maximální kvótu 7 startujících.
  • V 7 můžou nadále závodit i české juniorky, které klesly z 8. příčky na 9. Přitom je dělilo jen 24 bodů od 7. místa.
Juniorský vicemistr světa Kuba Štvrtecký na ramenou svých reprezentačních souputníků
  • A nyní dorostenci. Štafeta Ondřej Mánek, Josef Kabrda a Jonáš Mareček přivezla z MSJ stříbro.
  • Mánek přidal dvě stříbra ve sprintu i stíhačce, Mareček 4. pozici ve vytrvalostním závodě a 6. ve stíhačce a Kabrda 10. ve stíhačce.
  • Jonáš Mareček se neztratil ani v IBU Junior Cupu (dvakrát v Top 10).
  • Zapomenout nesmíme ani na Terezu Jandovou na MSJ 7. ve vytrvalostním závodě a 8. ve stíhačce.
Stříbrné štafetové trio dorostenců. Zleva Ondřej Mánek, Jonáš Mareček a Josef Kabrda
  • Na YOG závodily ročníky 2002 a 2003. Čtvrtá doběhla mix štafeta Gabriela Masaříková, Zuzana Doležalová, Luděk Abrahám a Jakub Kudrnáč. Pátý skončil singl Kateřina Pavlů a Jakub Kudrnáč.
  • Luděk Abrahám vybojoval 9. místo ve sprintu a na 12. pozici dosáhla Gabriela Masaříková ve vytrvalostním závodě.

Domácí scéna

Právě skončenou zimu poznamenaly vrtochy počasí a epidemie koronaviru. Zrušeno bylo 10 (!) regionálních závodů Českého poháru, I. kolo Českého poháru dorostu a dospělých (D+D) v NMNM, V. kolo  Českého poháru D+D v Harrachově, Akademické MČR tamtéž i Mistrovství ČR a exhibice v Jablonci nad Nisou.

• Celostátní akce se kvůli špatným sněhovým podmínkám uskutečnily jen na třech místech. Největší organizační zátěž nesly na svých bedrech pořadatelé z NMNM.
  • Vysočina Arena hostila I. kolo ČP žactva, kvalifikační závody dorostu a juniorů, III. kolo ČP D+D a MČR D+D.
  • Napilno měli i organizátoři v Jablonci nad Nisou, kde se uskutečnilo II. kolo ČP D+D, II. kolo ČP žactva a závody SCM Open. V Letohradě proběhlo MČR žactva.
  • Úvodního kola Českého poháru žactva, se díky mírnějším kritériím zúčastnilo v osmi kategoriích chlapců a dívek přes 300 dětí!