Ohlédnutí za juniorskou sezónou s trenéry Alešem Lejskem a Michaelem Málkem

23. března, 2020

Zimní sezóna 2019/2020 měla z pohledu juniorských kategorií několik fází. Celou sezónou se prolínal IBU Junior Cup, který měl tři samostatná kola, a jeho součástí pak byly i oba vrcholy sezóny – Mistrovství světa juniorů a dorostu (MSJ&D) ve švýcarském Lenzerheide a Otevřené mistrovství Evropy (OMEJ), které hostil Hochfilzen v Rakousku. Klání v Hochfilzenu byla kvůli epidemii koronaviru nakonec předčasně ukončena. Jak se dařilo českým barvám vedeným trenéry Alešem Lejskem (juniorky) a Michaelem Málkem (junioři)? Oba byli u „svých“ týmů druhým rokem.

Široké pódium sprintu děvčat OMEJ v Hochfilzenu. Ze čtvrtého a šestého místa se usmívají Tereza Voborníková a Karolína Dusilová

Změna: centrální příprava

Už tréninky na samotnou sezónu probíhaly v případě obou juniorských výběrů podle nových pravidel. Příprava byla totiž centrální. „Za to patří velké poděkování Českému svazu biatlonu a Centru ministerstva vnitra Olympu. Obě instituce nám v tom hodně pomohly,“ podotkl s vděčností Aleš Lejsek. Nový model měl podle Michaela Málka jednu zásadní výhodu. „Naše příprava mohla být kontinuální. Sportovci se tak nemuseli vracet do klubů a najíždět na jiný systém a zase se vracet. Naopak v silné partě se dokázali hecovat a táhnout jeden druhého k lepším výkonům.“

Jakub Štvrtecký už byl tuto zimu více “mužem” než juniorem… A když si odskočil na MSJ, vrátil se “stříbrný”

Junior IBU Cup: čísla nelžou

Za trenéry pak nejlépe hovoří čísla. V sezóně IBU Junior Cupu 2018/2019 zapsaly juniorky „0“ na konto umístění v Top10, v Top20 (přesněji mezi 11. a 20. místem) se umístily celkem 5x. Junioři před rokem doběhli 6x v Top10 a dále 11x v Top20. A jak dopadla sezóna 2019/2020? Juniorky se celkem 9x prosadily do Top10 a přidaly ještě 11x umístění v Top20. Junioři vybojovali 11x Top10, přičemž 3x z toho se jednalo o medailové pozice, a svůj vzestup potvrdili 16x pořadím v Top20! Oba týmy se tedy výrazně, jak co do počtu, tak i do kvality umístění, zlepšily.

Tereza Vinklárková a její loučení s juniorskou kategorií – na MSJ v Lenzerheide dvakrát 5., jednou šestá. A pak? Rovnou na MS do Anterselvy!

Jestliže minulou sezónu byla nejlepší juniorkou v celkové klasifikaci IBU Junior Cupu Petra Suchá na 32. místě, tuto zimu obsadila Tereza Vinklárková 8. místo, Tereza Voborníková skončila 18., Klára Polednová 20. a Petra Suchá 26.! Před rokem se mezi třicet nejlepších juniorů prosadili 10. Mikuláš Karlík a 24. Vítězslav Hornig. A letos? Tomáš Mikyska obsadil 11. místo, Vítězslav Hornig 14., Jonáš Mareček 17., Mikuláš Karlík 22. a Jakub Kocián 25.  A to navíc Hornig a Karlík absolvovali část sezóny v IBU Cupu nebo jako Hornig i ve SP. Oba tedy mají malý počet startů. Totéž platí o Tereze Voborníkové startující jak ve SP, tak v IBU Cupu. Třešničkou na dortu všem statistikám je pak třetí místo juniorů v Poháru národů!

Střílí juniorský mistr Evropy Vítězslav Hornig!

Junioři: dlouholetá kvalita

„Když jsem tým před dvěma lety přebíral, už měl velkou kvalitu,“ připomíná Michael Málek úspěchy Vítězslava Horniga na OMEJ a MSJD 2018, kde se navíc prosadila i dorostenecká štafeta (Hornig, Mikyska, Karlík). „Snad se nám nastavenou úroveň podařilo udržet. Jako plus vidím dvě věci, a to je zmiňovaný přechod na centrální přípravu a tlak základny,“ podotýká trenér juniorů. Do A týmu zamířil Jakub Štvrtecký, po výběru mužů už pošilhávají i Vítězslav Hornig nebo Mikuláš Karlík. Navíc zespodu stoupají další, jako Jonáš Mareček, Ondřej Mánek, Luděk Abrahám. „Ukazuje se, že hnutí pracuje dobře, že máme fungující systém, a tak dokážeme náš tým plynule doplňovat a dávat příležitost dalším nadějím. A samozřejmě, je to i o těch klucích samotných, jak dokáží o biatlonu přemýšlet a kolik jsou připraveni mu obětovat.“

Tereza Voborníková byla v zimě juniorkou teprve prvním rokem. Vedle závodů své věkové kategorie startovala i ve Světovém poháru nebo na evropském šampionátu dospělých. Sezónu zakončila dvěma 4. místy na OMEJ

Juniorky: pochvala za přístup

Také kategorie juniorek přijde o svoji oporu Terezu Vinklárkovou. „Po všech svých zdravotních trablích se ´Vinki´ neuvěřitelně zvedla. Bylo to dané jak úspěšnou operací mandlí, tak především změnou jejího přístupu k přípravě a životosprávě,“ vysvětluje Aleš Lejsek a věří, že´Vinki´si brzy najde místo i mezi ženami. „Potřebuje ještě hodně potrénovat, ale potenciál má velký, stejně jako třeba Tereza Voborníková.“ A pokud trenér chválil přístup Terezy Vinklárkové, totéž by mohl říci o každé z členek svého týmu. „Za mě mám největší radost z toho, že holky pochopily, co a proč po nich chci a dokázaly to následně odtrénovat. Možná po té dřině měly i větší očekávání, ale jsem přesvědčený, že co se neukázalo letos, ukáže se příště. Mají výborný základ, ze kterého budou moci dále růst.“

Tomáš Mikyska podával stabilní výkony po celou sezónu, kterou završil 8. místem ve sprintu OMEJ a celkově 11. příčkou v IBU Junior Cupu

Top výsledky juniorských týmů

MSJ Lenzerheide (bez dorosteneckých kategorií)

2. – Jakub Štvrtecký, sprint

5. – Tereza Vinklárková, vytrvalostní závod

5. – štafeta juniorek (Suchá, Voborníková, Polednová, Vinklárková)

6. – Tereza Vinklárková, sprint

6. – štafeta juniorů (Hornig, Karlík, Mikyska, Štvrtecký)

9. – Mikuláš Karlík, stíhací závod

10. – Mikuláš Karlík, vytrvalostní závod

10. – Mikuláš Karlík, sprint

10. – Vítězslav Hornig, stíhací závod

Klára Polednová, krok za krokem, výš a výš. Letos 9. na OMEJ ve vytrvalostním závodě a celkově 20. v IBU Junior Cupu