Čeští biatlonisté jsou opět v Rakousku. Lyžují na „malém obdélníku“

16. září, 2020

Čeští biatlonisté o víkendu načali druhé zahraniční soustředění. Stejně jako v srpnu odcestovali do rakouského Ramsau s vidinou toho, že se místním opět podaří zprovoznit tratě na ledovci Dachstein. Podařilo se.

Kvalitní obdélník sněhu

Do Rakouska odcestoval menší tým než na jaře. Muže doplnili junioři Vítězslav Hornig a Mikuláš Karlík, pro kterého ale kvůli nemoci soustředění předčasně skončilo. Naopak uzdravená Markéta Davidová se k týmu připojí v sobotu. Ženské áčko v Ramsau doplňují Tereza Vinklárková a Tereza Voborníková.

„Počasí na Dachsteinu je zatím výborné,“ hlásí z Rakouska trenér Zdeněk Vítek, který na první týden soustředění zastoupil Ondřeje Rybáře.

V pondělí se spolu se svými svěřenci mohl poprvé svézt na tratích, které místní připravili na ledovci. „Na jaře přikryli část sněhu bílou geotextilií. O víkendu ji sundali a sníh roztáhli na obdélník asi 250 na 150 metrů. Všechny smyčky mají zhruba kilometr a půl, točíme se na fleku. Vypadá to zajímavě, ale kvalita sněhu je docela dobrá. Lyžování mi přišlo lepší než v srpnu, sníh je tvrdý a odjíždí to,“ pochvaluje si Vítek.

Vidíte ten bílý obdélníček? Tak na něm se lyžuje.

To potvrdila po středečním druhém lyžování i Jessica Jislová. „V srpnu jsem z toho moc nadšená nebyla, protože podmínky byly hodně špatné. Ale teď, i když máme okruh o půlku kratší, tak je v mnohem lepším stavu a dá se na něm opravdu lyžovat. Zatím mě to baví a jsem ráda za tu tuhle změnu.“

Na ledovec biatlonisté vyrážejí v letním úboru. „Ve stínu je okolo 12 stupňů, na sluníčku samozřejmě víc. To je na kraťasy úplně v pohodě,“ říká Jislová.

Stejně jako v srpnu se sportovci na svých sociálních sítích podělili s fanoušky o fotky, z nichž čiší dobrá nálada a radost z nevšední lyžovačky. „Možná to na těch fotkách nevypadá, ale pořád je to dost dřina,“ směje se Jislová. „Není to legrace v tom smyslu, že bychom si třeba během tréninku povídali. Přijedeme, uděláme si fotku a odtrénujeme. Nebo si uděláme fotku na konci. Ale jinak má ten trénink stejnou kvalitu, jako bychom ho absolvovali dole na kolečkové dráze.“

Zdeněk Vítek věří, že tratě vydrží v dobré kondici po celou dobu soustředění. Češi je navíc mají prakticky jen pro sebe. „V pondělí jsme lyžovali my, čtyři Rakušané a dva Řekové. Kdysi dávno tu jezdila spousta lidí. Možná se ještě rozkřikne, že se tu teď jezdí dobře,“ dodává se trenér, který bude mít v zimě na starosti rezervní tým.

Karel Halberštádt
Foto: Jessica Jislová, Zdeněk Vítek