Kosmonosy hostily Mistrovství ČR v letním biatlonu žactva 2020

21. září, 2020

Více než 280 startujících měla v sobotu i v neděli klání Mistrovství České republiky v letním biatlonu žactva pro rok 2020. V malém ale půvabném areálu v Kosmonosech u Mladé Boleslavi se se nejprve uskutečnily vytrvalostní závody, a poté sprinty. Kvůli šíření nemoci Covid-19 z programu MČR vypadly kontaktní disciplíny: závod s hromadným startem (nahrazen vytrvalostním závodem) a štafety (bez náhrady). Šampionát, který proběhl za krásného slunečného počasí, současně uzavřel soutěže Českého poháru pro sezónu 2020 v jednotlivcích i družstvech.

Anna Maršounová z domácího klubu vyhrála oba mistrovské závody i celkovou klasifikaci Českého poháru kategorie W11

Rychlá porada

Přestože pořadatelé z klubu KB Trefa Kosmonosy neměly s pořadatelstvím tak rozsáhlé akce zkušenost, postavily se k organizaci čelem i s odhodláním. „V sobotu dopoledne jsme se ještě museli trochu sladit s výpočtovým týmem Českého svazu biatlonu, protože naši rozhodčí dosud pracovali jiným stylem, měli jiné návyky i formy předávání informací,“ vysvětloval ředitel závodů Michael Fiedler. Jeho slova potvrdil technický delegát ČSB Vojtěch Zicháček. „Udělali jsme krátkou rychlou poradu a hned si vše sedlo. Samotných účastníků se to vlastně nijak nedotklo, nic nepoznali.“  

Ostré koleno a odraz ze špičky! Z toho by měli radost nejen atleti. V akci Radim Koutný ze Starého Města, bronzový ve sprintu žáků M11

Bojovnost a nadšení

Naopak vidět byly bojovné a nadšené výkony žákyň a žáků mezi 11 – 15 lety. Na trati zanechali všichni všechny síly a snažili se ze sebe dostat to nejlepší… Samozřejmě, ne každému se to podařilo. Někdo na soupeře prostě nestačil, někomu chybělo štěstí při kalibrové ráně, další podlehli napětí z velké akce a provinili se proti pravidlům a byli potrestání penalizací či dokonce diskvalifikací. I to ale k závodům patří. Zlato, stříbro, bronz prostě visí vysoko! Tak třeba příště 😉.

Adéla Trojanová (W12) z Mikulášovic byla ve vytrvalostním závodě diskvalifikována. Stříbro ze sprintu jí ale pomohlo udržet vedení v Českém poháru!

To je Fair Play!

Níže uvádíme medailové hrdiny šampionátu. K nim je třeba zařadit i jilemnickou Natálii Dlabovou, která se členům Jury sama přihlásila k chybě na trati při sprintu a na místo úspěchu, tak musela být diskvalifikována! To je Fair Play! Natálie, díky za to!

Adéla Štefanová (W14) z Ostravy brala v Kosmonosech zlato a stříbro a k tomu triumfovala i v Českém poháru

Medailoví hrdinové

Mezi hrdiny šampionátu se zařadilo pět sportovců, kteří dokázali zvítězit po oba dny, a to Anna Maršounová (žákyně W11) z domácího klubu KB Trefa, nejmladší pokračovatel biatlonového klanu Schorných ze Starého Města Jan (žáci M11), Dominika Kocmánková (W13) z SK NMNM, Mikuláš Shorný (M13) z Jilemnice a další domácí borec František Jelínek (M14). Na titul a jeden další cenný kov dosáhly novoměstská Tereza Dvořáková (W12 – 1. a 3.), Adéla Štefanová (1. a 2.) z Ostravy a Eliška Polonská (obě W14 – 2. a 1.) z klubu Krkonoše.     

Je to velké překvapení, pokud je František Jelínek (M14) z KB Trefa poražen. Na domácích tratích ani v celkové klasifikaci Českého poháru 2020 přemožitele nenašel!

“Zlaté” Kosmonosy

Skvělými výkony podpořili kosmonoské pořadatelé i domácí sportovci. Ti vybojovali celkem pět (!) zlatých a jeden bronz a s bilancí 5-0-1 se tak stali i nejúspěšnějším klubem. Druzí skončili závodníci z SK NMNM (4-0-1), před žáky ze Starého Města pod Landštejnem (3-1-1), Jilemnicí (2-1-0), klubem Krkonoše (1-3-1), přičemž o pomyslnou šestou příčku se podělily kluby Ostrava a SKP Harrachov s bilancí (1-1-1). Mistrovského medailového úspěchu se dočkalo celkem 23 klubů!    

Jeden ze čtyř titulů pro SK NMNM vybojovala Tereza Dvořáková (W12)

Vítězové Českého poháru

Do celkové klasifikace Českého poháru se vedle regionálních klání započítávala i tři kola ČP, a to ve Starém Městě pod Landštejnem, Jilemnici a právě v Kosmonosech. Kdo byl v průběhu sezóny nejúspěšnější?

Vítězové ČP v letním biatlonu žactva 2020 – jednotlivci:

W11 – Anna Maršounová (KB Trefa)

M11 – Jan Schorný (Staré Město p/L)

W12 – Adéla Trojanová (Mikulášovice)

M12 – Josef Jon (Krkonoše)

W13 – Tereza Riedlová (VstetínBobrky)

M13 – Mikuláš Shorný (Jilemnice)

W14 – Adéla Štefanová (Ostrava)

M14 – František Jelínek (KB Trefa)

W15 – Adéla Švihálková (SK Rover Praha)

M15 – Lukáš Kulhánek (Krkonoše)

Pořadí ČP v letním biatlonu žactva 2020 – družstva:

1. Krkonoše Vrchlabí, 2. SK Nové Město n/Mor, 3. KB Trefa Kosmonosy

Kategorie patnáctiletých se pomalu s žákovskými závody loučí. Za rok už je bude čekat malorážka. Daniel Barvínek z Letohradu se “loučil” zlatem z vytrvalostního závodu

Výsledky MČR V letním biatlonu žactva 2020

Vytrvalostní závody

Sprinty

Pořadí Českého poháru – jednotlivci

Pořadí Českého poháru – družstva

Zástupci tří nejlepších klubů v Českém poháru žactva 2020. Tomáš Kulhánek a Petr Hradecký (1. Krkonoše), Martin Kalous (2. SK NMNM), Michael Fiedler (3. KB Trefa)

Tomáš Hermann