Závody v Novém Městě chceme uspořádat, ujišťuje prezident ČSB Jiří Hamza

01. října, 2020

O víkendu se jako první viceprezident zúčastnil zasedání výkonného výboru Mezinárodní biatlonové unie (IBU). Jiří Hamza spolu s dalšími činovníky IBU řešil podobu kalendáře Světového poháru na první trimestr, ale také podporu regionálních závodů či zákaz fluorových vosků. V rozhovoru s prezidentem Českého svazu biatlonu jsme kromě těchto témat probrali i plánovaný Světový pohár v Novém Městě na Moravě.

Výkonný výbor IBU rozhodl o tom, že první trimestr Světového poháru se odjede jen na dvou místech, v Kontiolahti a Hochfilzenu. Stejně tak druholigový IBU Cup se po Novém roce pojede na méně místech. Jde tedy o strategii i pro další trimestry Světového poháru?

Pokud se nezmění situace, tak tohle je strategie na celou zimu. Chceme omezit cestování a tím pádem další testování, které něco stojí. Přijalo se i několik dalších ekonomických opatření, které jdou vstříc jednotlivým pořadatelům a federacím. Myslím, že se to podařilo nastavit dobře za dané situace, kdy se Covid-19 šíří všude. Budeme se řídit podle opatření v jednotlivých zemí. Teď v září jsme rozhodli o prvním trimestru, v říjnu rozhodneme o druhém a v listopadu o třetím.

Co je hlavním kritériem pro určení míst, kde se bude závodit? Švédský Östersund byl podle organizátorů připraven, ale pořádání Světového poháru zhatily vládní restrikce.

Samozřejmě se zohledňuje jak epidemiologická situace, tak aktuální nařízení vlády. Debatujeme se všemi pořadateli.

Je Nové Město na Moravě případně připraveno uspořádat Světový pohár?

Zatím nepředpokládám, že by se v Novém Městě na Moravě nezávodilo. Je před námi skoro půl roku, takže těžko předjímat, jestli by se jelo s diváky nebo bez diváků. Nemá smysl o tom teď spekulovat, ale musíme být připraveni na obě varianty. Závody každopádně pořádat chceme.

Omezení účasti diváků bude záviset především na dané zemi?

Přesně tak, bude se to řešit podle předpisů v jednotlivých zemích, ve kterých se budou závody pořádat. IBU nebude v tomto směru vydávat žádné instrukce. Ale pokud budou areálech diváci, budou se muset dodržovat striktní epidemiologická pravidla, aby nedošlo k ohrožení závodníků a členů realizačních týmů.

IBU avizovala, že v nadcházející sezóně podpoří regionální závody. Jak bude tento program vypadat a využije ho i Český svaz biatlon?

IBU vyčlenila finance na podporu závodů v jednotlivých regionech. My spadáme do regionu se Slovenskem, Polskem, Maďarskem nebo Ukrajinou. Program se bude během října finalizovat, takže se země můžou ještě proměnit. Jde o reakci na zrušení celého IBU Junior Cupu a prosincových závodů IBU Cupu. Mladí biatlonisté potřebují závodit.

Takže můžeme očekávat třeba Český pohár v Novém Městě na Moravě se zahraniční účastí?

Nebo v Jablonci nad Nisou. Myslím si, že tady můžou dostat prostor i menší biatlonová centra, kde se mezinárodní závody v zimě standardně nekonají.

Markéta Davidová a Jiří Hamza, předávání ocenění pro Biatlonistku roku

Listopadový kongres, který se měl konat v Praze, bude pouze virtuální. Co to znamená pro Český svaz biatlonu?

Kongres bude probíhat online a jen v jeden den. Budeme řešit hlavně nezbytné věci, což jsou pořadatelé mistrovství světa či pravidla. Program bude dost zeštíhlený. Je ve hře, že bychom uspořádali kongres v roce 2024, když jsme o něj teď přišli. Ale o tomto se bude teprve diskutovat.

Jde o komplikaci pro Nové Město, které bude na kongresu usilovat o světový šampionát?

Připravujeme prezentaci, ale ne v tak rozsáhlé podobě jako v minulých letech. Tím, že jsme jediným kandidátem na pořadatele Mistrovství světa v roce 2024, tak je to pro nás jednodušší.

Ještě jste řešili zákaz fluorových vosků. Je teď na stole varianta jeho odložení?

Zatím jsme nerozhodli, protože nejsou dokončené všechny procesy spojené se zákazem fluorových vosků. Potřebujeme například funkční testovací přístroje. To řeší komise, ve které IBU zastupuje Max Cobb. Za Mezinárodní lyžařskou federaci FIS je tam například Roman Kumpošt. Během října by se mělo rozhodnout, jestli se změny nastolí už teď, nebo dojde k odložení o rok. Za sebe bych řekl, že je to tak padesát na padesát.

Další úpravy pravidel

  • Kvůli pozdějšímu startu IBU Cupu byla upravena kvalifikační kritéria pro první trimestr Světového poháru. Jednotlivé země můžou nasadit až dva závodníky, kteří dosud nezískali právo startu ve Světovém poháru. Startovní kvóty se přitom nemění.
  • V příští sezóně se budou škrtat čtyři nejhorší výsledky místo dosavadních dvou. Škrtat se bude také v Poháru národů, v jednotlivých disciplínách a v IBU Cupu.
  • Stálou změnou je zavedení tmavěmodrého trikotu pro nejlepšího závodníka do 25 let. Tímto oceněním bude nahrazena cena pro nejlepšího nováčka.
  • Supersprinty se budou jezdit na 1,5 km dlouhém okruhu a bez dobíjení. IBU tak chce lépe vyvážit běh a střelbu. Kvůli zkrácení sezóny IBU Cupu se však tato disciplína nedostala do programu.
  • Střílení do sousedních terčů nebo výběr špatného střeleckého stavu už automaticky nepovede k diskvalifikaci. Provinilí dostanou časovou penalizaci.

Karel Halberštádt
Foto: Petr Slavík