Muži už lyžují v Pokljuce, ženy v Anterselvě zatím jezdí na kolečkových lyžích

13. října, 2020

Českým mužům se vyplatilo, že si na cestu do slovinské Pokljuky přibalili i lyže. V neděli je přivítalo asi 30 centimetrů sněhu, na kterém od pondělí lyžují. To ženy zatím v italské Anterselvě můžou využívat kolečkovou dráhu, byť teploty klesají hluboko pod nulu.

„Sníh nás nezaskočil,“ hlásí z Pokljuky asistent trenéra mužů Aleš Ligaun. „Věděli jsme, jaká je předpověď, a vzali si lyže. Teď čekáme, jestli bude ve čtvrtek sněžit, nebo pršet.“ Teploty kolem nuly nebo lehce pod ní zatím ukazují spíš na první variantu.

V těchhle kulisách se trénuje dobře

Čeští biatlonisté by se dalšímu přísunu sněhu nebránili. „Máme tu takový improvizovaný okruh, který vede částečně po zimních tratích. Ale tím, že v noci mrzne, tak se dá dopoledne jezdit prakticky kdekoliv. Kluci jezdili zhruba tříkilometrové kolo, což je pořád delší než zdejší kolečková dráha. Je samozřejmě příjemné, že můžeme tréninky absolvovat na lyžích,“ pochvaluje si Ligaun.

Ondřej Moravec pronásledovaný Jakubem Štvrteckým

„Akorát dost odtává sníh na střelnici, protože na ni přes den svítí sluníčko. S Blekym a Branem, který tu upravuje tratě, jsme celé odpoledne nahazovali sníh na kritická místa,“ popisuje český trenér, jak si se svým kolegou Zdeňkem Vítkem zpestřili pondělní trénink.

I díky českým trenérům je stadion dobře upravený

Také v Anterselvě, kde se připravují české biatlonistky, sněžilo. „Ale ne tolik jako v Pokljuce,“ upřesňuje asistent trenéra žen Jiří Holubec. „V pondělí jsme absolvovali podle plánu tříhodinový výběh a jinak se dá jezdit na kolečkových lyžích.“

České biatlonistky využívají na delší výjezdy i okolní silnice

Takhle si teď jezdí české biatlonistky po Anterselvě a okolí. Všimněte si Terky Vinklárkové na konci vláčku. Se svou specifickou technikou by se podle nás mohla prosadit ve svěťáku.

Zveřejnil(a) Český biatlon dne Úterý 13. října 2020

Méně příjemné už jsou teploty. „V úterý bylo k deseti stupňům pod nulou. Když nepadá sníh nebo neprší, tak je to ještě docela v pohodě. Na čtvrtek a pátek hlásí nějaké přeháňky, ale jeden nebo dva dny se dá zaimprovizovat. Pak už by sníh hrozit neměl,“ věří Holubec.

A tady český tým bydlí, zhruba 4 kilometry (a 300 výškových metrů) od stadionu

Karel Halberštádt
Foto: Barbora Pyrochtová, Aleš Ligaun, Jiří Holubec