Čeští biatlonisté dorazili do švédského Idre. I tam platí přísná opatření

07. listopadu, 2020

Česká biatlonová reprezentace ve středu večer dorazila do švédského Idre, kde probíhá závěrečné soustředění před startem Světového poháru. Většině týmu tím začalo 7 týdnů dlouhé odloučení od domova.

„Jsem moc rád, že všech 32 lidí prošlo testy a mohlo odcestovat do Švédska. Až mě to překvapilo. Snažili jsme se na všechny apelovat, aby byli aspoň 5 dní před testy v izolaci a pak v ní zůstali až do odjezdu. Všichni k tomu přistoupili zodpovědně,“ těší sportovního ředitele a trenéra mužů Ondřeje Rybáře.

Trenéři a členové realizačního týmu vyrazili na sever auty už v úterý večer. Ve středu dopoledne vyzvedávali na letišti sportovce a pak pokračovali kousek za norské hranice do Idre.

Čekání na sportovce na letišti v Oslu

Později by měli dorazit ještě juniorské výběry. „Byť budeme trénovat na jednom místě, tak budeme mít jiný režim. Nechceme, aby docházelo ke zbytečnému míchání sportovců,“ upřesňuje Rybář.

Hurá, jsme na místě!

I proto bydlí jednotliví členové týmu zvlášť. Trenéři mají společný apartmán se servismany, zvlášť bydlí muži, ženy i junioři. „Jídlo se roznáší, každý jí u sebe. Občas je nějaká krátká schůze, ale jinak se potkáváme více méně jen na tréninku,“ popisuje fungování týmu v době koronavirové asistent trenéra žen Jiří Holubec. Češi mají v Idre i vlastního kuchaře Jaroslava Jíru.

Momentálně české domy v Idre

Rybář i Holubec klepou na dřevo, že jsou všichni sportovci zdraví a mohli ve čtvrtek a v pátek absolvovat první tréninky. S výjimkou Jessicy Jislové, kterou ještě čeká test na Covid-19 a k týmu se připojí později.

Tréninkové podmínky v Idre jsou podle Jiřího Holubce naprosto dostačující. „Navezli tu z depozitu zhruba pětikilometrový okruh. Sníh je poměrně tvrdý, i když teď moc nemrzne. Lyžovat se dá v pohodě.“

Sníh (umělý) je jen na tratích

Areál Idrefjäll Češi sdílí s domácí reprezentací. „Hlavní střelecké tréninky máme dopoledne. Buď od půl deváté, nebo až od deseti. To když si švédský tým zabere střelnici,“ vysvětluje Holubec a k tématu střelnice dodává: „Zlobí na ní vítr, což je tady ale normální.“

Příští víkend by se měli čeští reprezentanti zúčastnit testovacích závodů, které pořádá domácí tým. „Uvidíme, kolik nám Švédové pustí lidí na start,“ říká Ondřej Rybář.

Větší část týmu se 20. listopadu přesune do finského Kontiolahti, kde o týden později odstartuje Světový pohár. Někteří reprezentanti odletí na pár dní domů a pak přicestují přímo do Finska na úvodní závody nové sezóny.

Karel Halberštádt
Foto: Ondřej Rybář