Česká reprezentace vstoupí do nové sezóny s pozměněným servisním týmem

08. listopadu, 2020

Na novou sezónu se nepřipravují jen biatlonisté, ale také pozměněný servisní tým. Český servis ve Světovém poháru povede Milan Faltus (na úvodní fotce) ve spolupráci s Vojtěchem Prášilem. V IBU Cupu bude za přípravu lyží zodpovědný Tomáš Schindler. Změny vysvětluje sportovní ředitel ČSB Ondřej Rybář.

Propojení nejzkušenějších

„Chceme věnovat ještě víc pozornosti strukturám lyží a také máze, protože se chystá zákaz fluorových vosků. Všechno směřuje k olympiádě, kde bychom chtěli mít co nejlépe fungující servis,“ říká na úvod Ondřej Rybář.

A ohlíží se za minulou sezónou. „Ne vždy se všechno daří a je třeba najít řešení problémů. Měli jsme dobré sněhy, na kterých se nám dařilo. Ale i horší, na které se nám namazat nepovedlo. Z toho je třeba se poučit.“

Na jedné straně jsou investice do vývoje struktur a vosků. „Doba se nezastaví a my nechceme, aby nám vývoj utekl. Z tohoto důvodu spolupracujeme s několika univerzitami.“

Druhou stranu představuje složení servisního týmu. „Je potřeba mít dva fungující týmy. Jeden pro Světový pohár a jeden pro IBU Cup. Zároveň spolu ale oba týmy úzce spolupracují a prolínají se,“ nastiňuje Rybář personální změny.

Milan Faltus, který v minulé sezóně vedl servisní tým na IBU Cupu, převezme zodpovědnost za finální přípravu lyží. Vojtěch Prášil bude nyní zodpovědný za finální výběr lyží a závodní mázy.

Milan Faltus při testování v Idre

„Milan Faltus a Vojtěch Prášil jsou našimi stavebními pilíři. Jsou s námi už dlouho a zatím vždy odolali nabídkám zahraničních týmů“ připomíná Ondřej Rybář a vypočítává, že Faltus u českého týmu působí 13 let a Prášil 9 let.

„Teď je chceme propojit. Milda by měl přinést své zkušenosti s mazáním. Vojta by měl víc fungovat v terénu, vyhodnocovat pocit na lyžích. Vrací se k tomu, co dělal v minulých letech a v čem je velmi dobrý. Snažíme se maximálně využít silných stránek všech kluků a sestavit nejlepší tým.“

A tady Vojtěch Prášil

Dva nováčci u áčka

U servisního áčka skončili Martin Struna a Šimon Kubina. „Je to normální proces. Někdo přichází, někdo odchází,“ komentuje odchody Rybář. „Martin k nám přišel z Kanady. Přestěhoval se s rodinou zpět do Česka a teď si vybral trochu klidnější život s méně cestováním. To samozřejmě chápeme. Bylo dobře, že nám to oznámil brzo a mohli jsme na to reagovat. Odchod Šimona nás mrzí. Strávil s námi dost času a týmu pomohl. Teď dostal nabídku od Finů a rozhodl se ji využít. Rozešli jsme se přátelsky a určitě to není tak, že by se nemohl vrátit.“

Tuto dvojici nahradí dva úplní nováčci. Jedním z nich je za pár dní dvacetiletý Petr Kánský, který letos ukončil sportovní kariéru a v přípravě asistoval trenérovi juniorů Michaelu Málkovi.

Na adresu Kánského Rybář poznamená: „Prošel si juniorskou reprezentací a je schopný najezdit toho na lyžích tolik, kolik potřebujeme. Měl by být pravou rukou Vojty Prášila. Oni dva utvoří dvojici pro finální sjíždění lyží a rozhodování o máze.“

Rok 2020 Petra Kánského: Na začátku závodník, pak trenér a teď servisman

Čtveřici doplňuje pětadvacetiletý David Tolar, který naposledy v sezóně 2018/19 závodil v IBU Cupu. „A pak ještě získal medaili na univerziádě,“ doplňuje Rybář. „Teď se věnuje studiu, ale dokáže to skloubit s prací pro náš tým. Jsme rádi, že oba kluci u biatlonu vyrostli a mají k němu vztah.“

David Tolar při práci v kamionu

V prosinci s pěti servismany

Na předsezónní přípravu do švédského Idre odcestovalo celkem sedm servismanů. Kromě zmíněné čtveřice pro Světový pohár i trio, které bude připravovat lyže v IBU Cupu.

Pozici šéfa béčkové servisu po Faltusovi převezme Tomáš Schindler. Podle Rybáře je to logická volba. „Tomáš má za sebou sezónu u áčka a jeho zkušenosti bychom teď chtěli využít v IBU Cupu. Měl by zúročit, co se naučil u áčka, a pomoct mladým. Zároveň počítáme s tím, že pojede na prosincové Světové poháry.“

Tomáš Schindler známý pod přezdívkou Kaba

V Kontiolahti a v Hochfilzenu tak budou čeští servismani neobvykle v pěti. „IBU Cup se pojede až v lednu, což nám dává trochu víc času. Můžeme se na prvních závodech Světového poháru víc věnovat testování lyží a bezfluorových vosků. Pátého člověka budeme mít i pro případ, že by někdo vypadl kvůli pozitivnímu testu. Chceme udržet plný tým, který se bude starat o lyže závodníků na 100 %.“ vysvětluje Ondřej Rybář.

Jedním dechem dodává, že práce servismanů neznamená namazat lyže a hotovo. „Je důležité lyže dobře otestovat, pak namazat, připravit na závod a dál se o ně starat. Servisní tým pracuje i v létě, během přípravy. Proto i teď v Idre máme kamion, v něm všechny lyže, které testujeme a připravujeme na sezónu.“

Trio pro IBU Cup

V Idre jsou i Jiří V. Novotný a Jan Kváš, kteří utvoří spolu s Schindlerem servisní tým pro IBU Cup. Vzhledem ke zrušení IBU Junior Cupu budou v druholigovém seriálu startovat i mladí biatlonisté a Češi plánují využít celou rozšířenou kvótu pro 7 mužů a 7 žen. Proto dochází k rozšíření servisu o jednoho člověka.

„Jirka Novotný je také bývalým biatlonistou, který u nás působí už delší dobu. Je to srdcař. Občas i fotí a pomáhá nám zprostředkovat fanouškům výkony biatlonistů v IBU Cupu. Je na něj spoleh, pro Toma bude garancí při sjíždějí lyží,“ představuje Rybář muže, jehož fotky můžete vidět i v tomto článku.

Servisácké selfie Jiřího V. Novotného

„Naproti tomu Honza Kvaš je úplně nový, takže před ním stojí velká výzva. Na konkurzu z něj sálala energie. Chtěl nám pomoct, což je pro mě podstatné. Doufám, že mu nadšení vydrží.“

Nováček v týmu Jan Kvaš

Ondřej Rybář věří, že bude servis v současné sestavě úspěšný. „Každá práce potřebuje i srdce. Myslím, že teď máme v týmu kluky, kteří mají rádi svou práci, chtějí v ní něco dokázat a ví, jak je důležitá.“

Servisní tým české reprezentace pro sezónu 2020/21

Karel Halberštádt
Foto: Jiří V. Novotný