Jiný svět. Východní Tyrolsko přivítalo české naděje velkou sněhovou nadílkou

06. prosince, 2020

Od soboty ukrajují v rakouském Obertilliachu první tréninkové dávky české juniorské výběry, a také několik dospělých. Vyhlášené horské středisko, které bude na sklonku zimy hostit světový šampionát juniorských a dorosteneckých kategorií, zaplavuje v těchto dnech bílá tma.

Zasypaný předvoj

“První tři dny jsme trénovali v pohodě a pak začalo tohle,” otevřel Milan Žemlička dveře do “jiného světa”. Ten je v Rakousku už od středy společně s juniory Vítězslavem Hornigem a Mikulášem Karlíkem.

A za dveřmi je jiný – bílý – svět! PS: poznáte, kde parkuje týmové auto?

“Nikdo jsme ještě nikdy nic takového neviděli, a to chumelit zdaleka nepřestává,” dodal čtyřiadvacetiletý biatlonista, kterého příští týden čeká v jiném rakouském středisku – Hochfilzenu – premiéra ve Světovém poháru. “Jen se musím přesunout od italských hranic k německým.”

Ohlédnutí za Idre

Mladé české naděje mají za sebou dlouhodobé soustředění ve Švédsku, kde si mnozí z nich i zazávodili. A třeba Tomáš Mikyska, Tereza Voborníková nebo Eliška Teplá si vybojovali i místo v “A” týmu.

“Udělali jsme ve Švédsku opravdu velký kus práce. Vlastně jsme zvládli vše podstatné, co je třeba na prvním sněhu udělat,” upřesňuje trenér juniorů Michael Málek. “Měli jsme k tomu v Idre takřka ideální podmínky a jsme za to rádi.”

Milan Žemlička během mezinárodních závodů v Idre. Na 15 km dlouhé trati zkráceného vytrvalostního závodu doběhl šestý, jako třetí nejlepší z Čechů za 2. Mikyskou a 5. Moravcem

Kontrolní test

Aleš Lejsek s Kamilou Rajdlovou dokonce uspořádali pro “své dámy” i kontrolní závod. “Byl trochu specifický. Holky čtyřikrát střílely, my jsme měřili celkový čas, rychlost střelby a délku pobytu na střelnici, tedy tzv. range time. Nezajímala nás penalizace. Cílem bylo ukázat holkám nejen délku střelby, ale i to, co s časem udělá pomalá jízda po střelnici nebo třeba chyba při manipulaci, jako je vyhozený náboj. Myslím, že to bylo pro všechny hodně poučné.”

Tereza Vinklárková má předpoklady působit v A týmu, jen ještě potřebuje trochu “popostrčit” 🙂

Trenér Lejsek pochválil vystoupení žen ze svého výběru Anny Tkadlecové i Natálie Jurčové, jež byla před soustředěním nemocná. “Obě mě potěšily. Trochu víc čekám o Terky Vinklárkové. Potřebujeme ji naučit, aby šla do závodu s větší bojovností. Začíná moc opatrně, a pak v posledním kole, které má skvělé, už ztrátu prostě nedožene.” Juniorky podle Aleše Lejska poznaly, jak třeba vysoko je běžecká výkonnost švédských biatlonistek. “Myslím, že to byla pro holky trochu sprcha. Na druhou stranu Švédky byly v jiné fázi přípravy. Ony už bojovaly o nominaci na Světový pohár, kdežto my jsme před Idre teprve slezli z kolečkových lyží.”

Klára Polednová při sprintu v Idre

Trénink po domácí údržbě

Po návratu domů se junioři a juniorky i další závodníci připravovali individuálně podle tréninkových plánů. Po testech na Covid-19 pak mohli odcestovat za přípravou do Rakouska. “Milan Žemlička, Víťa Hornig a Mikuláš Karlík odcestovali o něco dříve. Po dohodě s Ondrou Rybářem jsme chtěli, aby se Žemla brzy vrátil na sníh a mohl kvalitně potrénovat nejen se udržovat,” doplnil Michael Málek, jenž okomentoval i vystoupení Tomáš Mikysky ve Světovém poháru. “Tomba má výborný motor a ve střelbě si věří. Navíc mu určitě i pomáhá, že nic nemusí, může pouze překvapit. A to se vlastně i stalo.”

Ze silného juniorského tria Hornig, Mikyska, Karlík, právě posledně jmenovaný čeká na premiéru ve Světovém poháru. Tak hodně štěstí Mikuláši, zvláště když máš ten sváteční den 🙂

Své juniory pak Michael Málek “potrápí” v kontrolním závodě až právě v Obertilliachu. “Určitě už dojde na měření časů, protože mezi svátky budeme startovat v Českém poháru v Novém Městě, a to bude pro všechny důležitý kvalifikační závod.” Poté totiž mnozí z juniorů mohou naskočit do IBU Cupu, ve kterém může český výběr startovat až se sedmi sportovci v každé kategorii.

Návrat před Vánoci

České naděje zůstanou v Obertilliachu až do 21. prosince, a vše nasvědčuje tomu, že na přípravu budou mít ideální sněhové podmínky ;-).

Je tam stopa, není tam stopa?! Aneb rozmary prosincového Obertilliachu

Tomáš Hermann

Foto: Jiří Novotný a Milan Žemlička