Krčmáře těší, jak reaguje jeho tělo po covidu. Možná si zazávodí už na mistrovství Evropy

23. ledna, 2021

Dnes, v den 30. narozenin, by ho čekala štafeta v Anterselvě a o den později hromadný start. Poslední zkouška před mistrovstvím světa. Místo toho musel Michal Krčmář kvůli covidu-19 na dva týdny přerušit přípravu. Tento týden začal opět trénovat a reakce jeho těla je zatím až nad očekávání dobrá. Těžší zkoušky ale teprve přijdou.

Prostě to přišlo

Už se balil a chystal na cestu do německého Oberhofu, když přišla zpráva: Tvůj test na covid-19 je pozitivní. Pro Michala Krčmáře to byl šok. „Samozřejmě přišly myšlenky na to, proč a jak se to stalo. Sám jsem z toho byl překvapený. Pochopil bych, kdybych covid dostal třeba jako čtvrtý pátý v týmu. Ale já byl s Adamem Václavíkem první.“

Krčmář na sebe přitom byl extrémně přísný. Po příjezdu z Hochfilzenu byl celou dobu doma. Výjimku udělal jen na Štědrý den. „Navštívil jsem rodiče. Strávili jsme spolu půl hodiny na zahradě v respirátorech. Pak jsem jel na exhibici do Ruhpoldingu, ale byl jsem kvůli ní několikrát testovaný a nemyslím si, že bych se tam mohl nakazit. Byl jsem buď sám izolovaný, nebo venku na závodech.“

Hromadný start v Hochfilzenu, aktuálně poslední závod Michala Krčmáře ve Světovém poháru

Nákaza tedy zřejmě přišla na soustředění na Pokljuce, kam český reprezentant přejížděl z Ruhpoldingu. „Muselo to přijít tam,“ myslí si Krčmář. „Už nedohledáme, jestli byl nakažený někdo z našeho týmu, z hotelu nebo z jiných týmů. Víme, že nakažené mělo na Pokljuce víc týmů, ale už je zbytečné nad tím spekulovat.“

Bylo by třeba lepší, kdyby na Pokljuku nejela tak velká skupina biatlonistů? „O tom se můžeme bavit, ale na druhou stranu v takové skupině se trénuje mnohem líp a doteď nám to fungovalo. Neměl jsem důvod se toho bát. Na pokoji jsem byl navíc sám. Prostě to přišlo a musel jsem to přijmout,“ říká teď už srovnaně Michal Krčmář.

Sám už se nechce zabývat tím, co bylo, ale co bude. „Od chvíle, kdy jsem se dozvěděl, že mám covid, jsem přemýšlel, jak se ho co nejrychleji zbavit a vrátit se zpátky.“

Všechno špatné je pro něco dobré

Průběh nemoci byl u Michala Krčmáře mírný, podobně jako u dalších českých biatlonistů. Měl mírně zvýšenou teplotu, na pár dní přišel o čich a chuť.

O nemoci covid-19 si zjišťoval víc informací. „Zkoumal jsem, co bych měl a neměl dělat. V tuhle chvíli víme, že covid není úplně běžná chřipka a v těle během něj probíhají určité procesy. Ačkoliv mně jako sportovci nic nebylo, tak by se nevyplatilo tělo zatěžovat. Bylo lepší ho nechat v klidu, aby se s covidem popralo.“

Během vynuceného odpočinku sledoval biatlon aspoň v televizi. „Pro mě je biatlon zajímavý, ať už závodím, nebo na něj koukám. Doteď jsem nevynechal ani jeden závod,“ prozradil Krčmář.

Jen ho při sledování závodů trochu svrběly nohy a ruce. „Tím, že jsem se cítil docela dobře, tak to bylo těžké. Říkal jsem si: Sakra, chtěl bych tam být. Ale prostě to nešlo. Fandil jsem holkám a klukům, občas jsem jim napsal. Snažím se pořád žít s týmem.“

Michal Krčmář bedlivě sledoval premiéru Jonáše Marečka

Krčmář také sledoval počínání svých možných nástupců, Jonáše Marečka či Mikuláše Karlíka. „Všechno špatné je pro něco dobré. V tuhle chvíli bylo dobré, že se mladí kluci mohli podívat na Světový pohár a sami zjistili, v jaké rychlosti a kvalitě se odehrává. To je pro ně obrovské plus.“

Jak se stříbrnému medailistovi z olympijských her výkony mladých nadějí zamlouvaly? „Nehodnotil bych běh, protože byla spousta hektických přejezdů a dalších věcí okolo. Na střelnici si kluci vedli výborně. Na to, kolik jim je a že to byly jejich první závody, to zvládli perfektně.“

Michal Krčmář si všímal i skvělých výkonů svého italského soupeře Lukase Hofera, který před sezónou rovněž prodělal koronavirus. „V tuhle chvíli víme, že nějakých 5 až 10 procent má problém s návratem do závodního tempa a zbytek je v pohodě. Lukas je ten druhý případ. Klobouk dolů před ním.“

Lukas Hofer už pětkrát v řadě nechyběl na květinovém ceremoniálu

Natěšený do tréninku

Po 10 dnech od zjištění covidu-19 se Michal Krčmář poprvé postavil na lyže. „Šel jsem se jen sklouznout. Ne že by mě to skolilo, ale cítil jsem na těle, že ještě něco dobíhá,“ přibližuje čerstvě třicetiletý biatlonista.

Vše konzultoval s trenérem Ondřejem Rybářem. „Bavili jsme se s Ondrou o tom, že když je 14 dní klid, tak covid zmizí rychleji z těla. Jde i o tu finální negativitu. Někdo je třeba měsíc a půl pozitivní a může to mít spojitost s tím, že už po 10 dnech něco dělá a tělo ten vir pomaleji vylučuje. To jsou ale samozřejmě spekulace,“ je si vědom Krčmář.

Každopádně dvoutýdenní klid dodržel. „Zavolali jsme si s Ondrou, já mu řekl, jak se cítím a shodli jsme se na tom, že máme ještě nějaký čas do mistrovství světa a dáme ještě ty čtyři dny volna. Pak už jsem cítil, že jsem více méně zdravý a poslední dva dny jsem byl hodně natěšený do tréninku.“

Všichni biatlonisté podstupují po prodělaném covidu-19 vyšetření srdce a plic. To dopadlo u Krčmáře dobře, takže mohl od pondělí začít s tréninkem.

„Každým dnem na těle cítím, že je zpátky. Ondra Rybář pro mě měl připravený pozvolný plán, ale když vidíme, jak tělo reaguje, tak to trochu zrychlujeme. To je pozitivní a dodává mi to energii,“ líčí dobře naladěný Michal Krčmář.

Snad už se blíží Bimbův návrat na závodní tratě

Zároveň se blíží těžší zkoušky, které ukážou, jak na tom tělo skutečně je. „Měli jsme v plánu, že se do větších intenzit vrhneme až příští týden. V pátek jsem ale měl trénink a tepy a laktát fungovaly, jak mají. Proto jsme se dohodli, že v neděli už půjdu trénink ve vyšší intenzitě. Spojíme to s odběrem laktátu, abychom věděli, jak tělo odpovídá.“

Pak možná Krčmář absolvuje i první závody. „V tuhle chvíli věřím, že se v pátek postavím na start sprintu na Mistrovství Evropy v Dušníkách.“

Přes mistrovství Evropy na mistrovství světa?

Trenér Ondřej Rybář už dříve naznačoval, že by se biatlonisté, kteří kvůli covidu vypadli ze Světového poháru, mohli rozjet na Mistrovství Evropy v polských Dušníkách, které začíná ve středu vytrvalostními závody.

Krčmář cílí až na páteční sprint. „Pořád je to otevřené. V neděli a ve středu budu mít svižné tréninky. Když se budu cítit dobře, tak odjedu na závody. Když zjistíme, že nezvládám jet rychle a potřebuji spíš trénink, tak tam neodjedu,“ říká český reprezentant s tím, že při návratu k tréninku to s účastí a evropském šampionátu moc nadějně neviděl.

Závody můžou napovědět, jak na tom Krčmář po nemoci je. Zároveň do nich ale půjde z plného tréninku. „Beru to spíš tak, že bychom stejně v tu dobu šli s Ondrou nějaký rychlý trénink v Jablonci. Na Mistrovství Evropy tedy rozhodně pojedu bez jakýchkoliv očekávání. Můžu dojet třicátý a tělo se může teprve rozhýbávat. Nebudu z toho zlomený, ale budu vědět, že je to postupný krok k mistrovství světa.“

Bimbo bude poslouchat, co mu řekne tělo

Ještě je tu jeden důvod, proč by se rodák z Vrchlabí rád na evropský šampionát podíval. „Já tam chci jet hlavně proto, abych okusil závodní atmosféru. Kdybych to nechal až na mistrovství světa, tak budu nějakých 45 dní bez závodů. To je hrozně dlouhá doba. Rychlý trénink závody nenahradí,“ ví Krčmář.

„Pro mě je pořád prioritou 10. nebo 12. únor. Podle toho, jaká bude nominace na závody,“ dodává český biatlonista.

Právě 10. února začne Mistrovství světa v Pokljuce smíšenou štafetou, ve které by měl Michal Krčmář spolu se svými parťáky obhajovat bronzovou medaili. O dva dny později je pak na programu sprint.

Karel Halberštádt
Foto: Petr Slavík