Itálie, Jizerky a teď už Pokljuka. Čeští biatlonisté se připravují v dějišti mistrovství světa

04. února, 2021

Čeští biatlonisté měli před Mistrovstvím světa v Pokljuce rozlišný program, tento týden už se ale všichni sešli na závěrečném soustředění v dějišti šampionátu. Například Lucie Charvátová do Slovinska přicestovala z Itálie, Jakub Štvrtecký a s ním většina týmu z Jablonce nad Nisou.

Dva důvody pro Itálii

Lucie Charvátová a Eva Puskarčíková zvolily odlišný model přípravy na vrchol sezóny než většina týmu. Po Světovém poháru v Anterselvě zůstaly na týden v Itálii. Charvátová přímo v Anterselvě, Puskarčková se přesunula do Livigna.

„Měla jsem pro to asi dva důvody,“ říká Lucie Charvátová a rovnou představuje první důvod. „Aklimatizace ve větší nadmořské výšce u mě trvá déle, protože můj hemoglobin je na spodní hranici průměru populace. S výškou většinou bojuju, takže si myslím, že čím déle v ní strávím, tím lépe se asimiluju.“

A teď k tomu druhému důvodu. „Stejně jsem to udělala i loni, kdy jsem zůstávala v Ridnaun. Musím říct, že se mi to pak na mistrovství světa vyplatilo. Nejsem žádný experimentátor, věřím zaběhnutým věcem. Doufám, že by to z hlediska fyzické/běžecké stránky mohlo opět zafungovat,“ naráží Charvátová na loňský rok, kdy na mistrovství světa vyladila skvěle a z Anterselvy si odvezla bronzovou medaili. Připomeňme, že i na Pokljuce je vysoko položený areál.

Tréninkové podmínky měla Lucka v Itálii ideální

Přípravu ve vysokohorském prostředí musel samozřejmě posvětit trenér Egil Gjelland. „Řešili jsme to už před začátkem sezóny. Nejprve byl trochu proti, ale v průběhu zimy jsme se na tom shodli. Brali jsme oba jako přínosné, že se vyhnu zbytečnému cestování. Myslím, že jsem slušně potrénovala a udělala kus práce.“

Trénink s Američankami

V italské Anterselvě se připravovalo víc týmů, a tak musela Lucie Charvátová řešit menší problém. „Rozpis na střelnici byl takový, že na mě dopoledne nevyšel střelecký stav. Říkala jsem si, že Američané jsou nejvíc friendly, tak jsem sebrala veškerou svou odvahu, zahodila stud a šla se jich zeptat, jestli s nimi můžu nastřelit.“

Odvaha se české reprezentantce vyplatila. „Trenér Američanek, Ital Armin Auchentaller, se mě ptal, jaký trénink mám v plánu. Říkala jsem mu, že mám něco rychlejšího a on, že oni taky, tak jestli se nechci přidat. Přišlo mi to jako dobrý nápad. Že se posunu o kousek dál, otrkám se,“ líčí Charvátová.

Zatrénovala si tak mimo jiné se Susan Dunkleeovou, která brala před rokem v Anterselvě ve sprintu stříbro. Nebo s 26. ženou Světového poháru Clare Eganovou.

Medailistky z loňského mistrovství světa spolu v Anterselvě potrénovaly

„Daly mi docela do těla,“ přiznává Charvátová. „Měla jsem z toho strašně dobrý pocit a ony taky. Jak jsou tady v Evropě celou zimu, tak také hledají různé možnosti, ke komu se přidat. Vzájemně jsme si pomohly a prý jsem u nich kdykoliv vítaná.

Česko-americká družba měla i jiné než tréninkové benefity. „Mohla jsem během tréninku procvičit angličtinu s rodilými mluvčími.“

Jizerky bez Pražáků

Jakub Štvrtecký strávil první týden po Anterselvě v Česku, byť s Ondřejem Rybářem zvažovali účast na Mistrovství Evropy v Dusznikách-Zdróji. „Necítil jsem se úplně dobře, takže jsme se nakonec domluvili, že na Evropu nepojedu a raději si trochu odpočinu a potrénuju.“

To se biatlonistovi z Velkých Karlovic povedlo na jedničku. Na začátku týdne mohl díky dobrým sněhovým podmínkám absolvovat trénink doma na Valašsku, pak už se přesunul do Jablonce nad Nisou.

„Vyšlo nám to až nad plán. Celý týden bylo super počasí, takové lyžování jsem v Jablonci dlouho nezažil,“ pochvaluje si Štvrtecký. „Mohl jsem vyjet skoro přímo z bytu na běžkách. V sobotu jsem trénoval i na Jizerkách. Bylo zataženo, takže Pražáci zůstali doma a provoz na tratích nebyl nijak hrozný,“ směje se dvaadvacetiletý závodník.

Skoro jako v Jablonci

Zatím pochmurná Pokljuka

V pondělí odpoledne už se čeští reprezentanti hlásili na Pokljuce. Jen ti, kteří startovali o víkendu na evropském šampionátu v Polsku, dorazili do dějiště světového šampionátu až v průběhu týdne.

Spolu s českým týmem se ve Slovinsku připravují Rusové, Ukrajinci, Slovinsko a Kazaši. V malebném středisku je tak docela rušno. „To by ani tak nevadilo. Ale v areálu a na střelnici můžeme zatím trénovat jen odpoledne od dvou do čtyř. Tratě jsou v procesu příprav, jezdí tu bagříky a skútry,“ přibližuje dění na Pokljuce Lucie Charvátová.

Týmy se tak musely přizpůsobit. „Jezdíme na svážnici za areál nebo dolů na planinu. Je tam připravených hodně kilometrů tratí, takže se dá dobře trénovat,“ hlásí Jakub Štvrtecký.

Když bylo na Pokljuce ještě pěkně

Zatím trochu zlobí i počasí. „V úterý to ještě bylo super, ale ve středu nám mrholilo a byly asi plus tři stupně,“ říká Štvrtecký a Charvátová ho doplňuje. „Trať se začala mydlit a navíc i foukalo. Bylo pochmurno, vlezlo. Na Pokljuku trochu nevídané počasí.“

Srážky přijdou podle předpovědi i v dalších dnech, můžou být dešťové i sněhové. To by ale nijak nemělo ovlivnit závěrečnou přípravu na světový šampionát, který na Pokljuce odstartuje ve středu 10. února smíšenou štafetou.

Karel Halberštádt
Foto: Petr Slavík, Lucie Charvátová