Tahle parta umí! Ve stíhačce MSJ 6. Hornig, 8. Karlík, 10. Mikyska. A dorostenec Abrahám 16.!

03. března, 2021

Nebyla z toho medaile, jako ve sprintu, ale čeští junioři i ve stíhacím závodě na 12, 5 km ukázali svoji sílu. Vítězslav Hornig proběhl cílem 6., jen 4 sekundy za bronzem. Mikuláš Karlík dosáhl na osmou příčku a Tomáš Mikyska uzavíral elitní desítku. Dobře si počínali na desetikilometrové trati také dorostenci. Luděk Abrahám obsadil 16. místo a Jakub Kudrnáč skončil 22. v pořadí.

V kategorii juniorů se ze svého druhého titulu radoval Francouz Emilien Claude, mezi dorostenci zůstal i napotřetí neporažen Denis Irodov z Ruska.

Mikuláš Karlík

REPORT

JUNIOŘI

Po parádních výkonech ve vytrvalostním závodech a zejména sprintu, nezklamali čeští junioři ani ve stíhačce. Češi se dlouho drželi na medailových pozicích nebo na ně tlačili. Ale jak Vítězslav Hornig, tak Mikuláš Karlík udělali o jednu chybu více, než bylo třeba.

Vítězslav Hornig běžel po třetí střelbě druhý, ale chyba na závěrečné položce znamenala průběžné sedmé místo. V závěru předstihl Slovince s českými kořeny Alexe Cisara a ve finiši těsně prohrál souboj o páté místo s Joergenem Saeterem z Norska.

Mikuláš Karlík se po dvou ležkách (1-0) držel na medailových pozicích. Úvodní stojka se mu však nepovedla, minul dva terče a klesl na sedmou příčku. Cenný kov měl ale stále nadohled. Rozuzlení přinesla závěrečná položka. Celkově čtvrtá chyba mu předurčila osmé místo.

Tomáš Mikyska

A Tomáš Mikyska? Také nejmladší z české trojice se dokázal na šampionátu prosadit do elitní desítky. Tomáše, stejně jako Mikuláše, může mrzet zejména zaváhaní na první stojce. Také on minul dva terče a rázem se propadl na šestnáctou příčku. Po závěrečné bezchybné položce se posunul na 11. místo a ve finiši předstihl Bulhara Blagoje Toděva.      

Luděk Abrahám

DOROSTENCI

Luděk Abrahám si ve stíhačce konečně trochu napravil střeleckou reputaci. Po výkonu 2-1-1-2 a zejména pak nejrychlejším běhu z celého startovního pole se posunul ze 30. místa na startu na solidní 16. v cíli.  Jakub Kudrnáč prokázala stabilitu výkonnosti, a také ve svém třetím závodě na MS obstál. Zaznamenal vlastně stejný výsledek jako jeho vrstevnice Gabriela Masaříková. Na startu byl 27. a za cílovou metou 22. v pořadí.

POHLEDEM TRENÉRA

MICHAEL MÁLEK (junioři, dorostenci)

„Tři junioři v desítce, to nemůžu být nespokojený. Kluci ukazují stabilně vysokou výkonnost. Víťa se tady výsledkově zlepšoval závod od závodu. A šestá příčka je jeho nejlepším umístěním na juniorském šampionátu vůbec. On je velmi kvalitním střelcem, ale pokud chce medaili, musí být ještě lepší než ostatní. Má na to, aby střílel nuly. Mikuláš a Tomáš sami ví, kde se připravili o ještě kvalitnější výsledek. Při první stojce udělali oba dvě chyby, a to je hodně v každém závodě a v kontaktním zvlášť.

Jakub Kudrnáč

A dorostenci? Luděk Abrahám konečně méně chyboval na střelnici a hned zaznamenal výrazný posun. Na trati byl tradičně silný, ale jeho vystoupení ještě nelze úplně nazvat biatlonem. Kuba Kudrnáč mě potěšil tím, že tady podával stabilní výkony ve všech individuálních závodech. Na rozdíl od Luďka je silný na střelnici, ale potřebuje přidat v běhu.“

Vítězslav Hornig

Jak závod prožil 6. junior stíhačky?

VÍTĚZSLAV HORNIG

„Medaile byla opravdu na dohled, ale i tak jsem spokojený. Povedlo se mi dnes asi nejlepší rozložení sil z celého šampionátu. A tak jsem ještě i v závěrečném kole dokázal zrychlit. Jsem moc rád, že jsem se po Covidu dostal do formy. Ještě před dvěma týdny na IBU Cupu v Osrblí byly moje výkony příšerné. A co mě opravdu hodně těší, že tady podáváme parádní týmové výkony. Nenecháme se svázat tlakem, pereme se, bojujeme a prodáváme dobrou formu.“

Výsledkový servis

Stíhací závod juniorů na 12,5 km

Analýza stíhacího závodu juniorů na 12,5 km

Stíhací závod dorostenců na 10 km

Analýza stíhacího závodu dorostenců na 10 km

Tahle mladá parta umí! Dole Vítězslav Hornig, zleva následují Jan Kváš, Tomáš Schindler (oba servis), trenér Michael Málek, Mikuláš Karlík, Jakub Kudrnáč, Tomáš Mikyska, Luděk Abrahám a věkový průměr všem, s výjimkou trenéra, kazí Michal Šlesingr. Na snímku chybí nachlazený Jonáš Mareček a servisák Jirka Novotný, který to fotil

Tomáš Hermann

Foto: Jiří Novotný