Lucie Charvátová bude na letním MS obhajovat zlato a stříbro. Věří, že fanoušci v NMNM vytvoří skvělou atmosféru

08. srpna, 2021

Před dvěma lety získala Lucie Charvátová na letním mistrovství světa v Bělorusku zlato a stříbro. Loni se šampionát kvůli pandemii nekonal, což znamená jediné: Česká reprezentantka letos přijede do Nového Města na Moravě jako úřadující mistryně světa.

Raději je zdrženlivější

Má ráda osvědčené postupy. Když do sebe věci zapadají. Před dvěma lety na mistrovství světa v letním biatlonu v běloruském Raubiči získala zlato ve sprintu a stříbro v supersprintu. A pak uspěla i na „zimním“ šampionátu, když ve sprintu v Anterselvě získala bronz.

„Na druhou stranu jsem se rok před Běloruskem zúčastnila letního mistrovství světa na domácí půdě a tam to směrem k zimě nedopadlo úplně dobře. Byla bych směrem k Novému Městu zdrženlivější, protože tam vítr na střelnici umí dost zamíchat pořadím,“ upozorňuje Lucie Charvátová. Tehdy brala ve Vysočina Areně jen 20. a 22. místo, přičemž ve stíhačce minula hned 9 terčů.

Vzpomínky na poslední šampionát

O rok později v Raubiči to bylo o něčem jiném. „Dlouho jsem nevěděla, jestli do Běloruska pojedu, ale tak nějak jsem to tušila a upínala se k tomu. Říkala jsem si, že je to pro mě velká šance. Byly jsme tam spolu s Lídou Horkou a užily jsme si šampionát i mimo biatlon. Podívaly jsme se i do Minsku. Celý týden pro mě byl skvělý, žila jsem na pozitivní vlně. Směrem k zimě to bylo velké plus.“

Šampionát pro ni přitom začal hrůzně. V kvalifikaci supersprintu skončila po sedmi trestných kolech až 29. z 35 startujících. „Myslela jsem si, že nebude problém dostat se mezi finálovou třicítku. Po té nepovedené kvalifikace se mně muselo něco hodně změnit a zlomit, našla jsem skryté síly. A když už jsem to jednou zlomila, tak mi to šlo i v dalších závodech. Pro mě samotnou to bylo milé překvapení, protože jsem na šampionát nejela v pozici lídra,“ vzpomíná osmadvacetiletá biatlonistka.

Lucka je na kolečkových lyžích hodně rychlá

Supersprint se jí líbí

Zmíněný supersprint měl v běloruském Raubiči premiéru. Na v programu zůstal i pro letošní šampionát v Novém Městě na Moravě.

Lucie Charvátová to vítá. „Já jsem zastánkyní individuálních závodů, takže se mi supersprint líbí. Je to nový závod a pokud se má zabudovat do kalendáře, tak je třeba ho vyzkoušet. Je to závod pro přesné a rychlé střelce. Několikrát jsme poukazovali na to, že v supersprintu není nutné dobíjení, které znamená ztrátu nějakých 8 nebo 10 sekund. Kdyby se šlo rovnou na trestné kolo, tak by ten závod byl dynamičtější a možná i vyrovnanější.“

Přání se (nejen) Lucce vyplní, v Novém Městě už se při supersprintu dobíjet nebude. Navíc se tato disciplína pojede na poměrně příjemném okruhu, kdy se závodníci vydají ze stadionu hned na Plačkovec. „V Bělorusku to byl jeden brutální kopec za střelnicí a pak dost prudký sjezd. Tady nás čeká pěkný okruh,“ těší se Charvátová.

Posunou fanoušci šampionát na vyšší úroveň?

„Letní mistrovství světa je součástí přípravy a vrchol přijde až v zimě.“ Lucie Charvátová se v tomto shodne s trenéry a s reprezentačními kolegy.

Ale z vlastní zkušenosti ví, že i letní medaile potěší. „Pořád jde o závod s mezinárodní konkurencí. Je fajn poměřit síly i během přípravy. Šampionát se navíc koná na konci léta, kdy už se blíží podzim. Já mám tohle období ráda, příprava už začíná víc směřovat k zimě.“

Před třemi lety v NMNM před zaplněnými tribunami

Motivaci letos zvyšují dva faktory: Bude se závodit na domácí půdě a po dlouhé době i s fanoušky.

„Myslím si, že fanoušci budou hodně intenzivní a natěšení,“ předpovídá Lucka. „Možná z toho budeme trošku v šoku, ale bude fajn vidět lidi zpátky na stadionu. Věřím, že nás fanoušci nenechají ve štychu, vytvoří nám pěknou atmosféru a posunou šampionát opět na vyšší úroveň. Aby biatlonový svět věděl, že to v Česku žije v zimě i v létě,“ dodává česká reprezentantka.

Mistrovství světa v biatlonu na kolečkových lyžích začíná v Novém Městě na Moravě 26. srpna. Fanoušci mají vstup zdarma.

Karel Halberštádt
Foto: Aleš Ligaun, Petr Slavík