Premiéra, která se povedla. Téměř 400 dětí závodilo při II. kole ČP žactva ve Vrchlabí

23. srpna, 2021

Skvělá účast, krásné a přehledné tratě, parádní střelnice a bezproblémový průběh. Tak by se stručně dala charakterizovat premiéra Vrchlabí při pořádání Českého poháru žactva v letním biatlonu 2021. V místním Areálu Vejsplachy závodilo při II. kole ČP 395 dětí z 39 klubů! Na pořadu byly sprinty a sprinty se skupinových startem pro 11-15 leté holky a kluky. Rozdáno bylo celkem 60 cenných kovů.

První vítěz. Radek Hojgr z Břidličné (M11)

Velká náročnost

Z tváře ředitele závodů Tomáše Kulhánka šlo po závodech poznat únavu, ale i úlevu. „Bylo to opravdu náročné. My sice máme zkušenosti s pořádáním lyžařských akcí, ale tady to bylo mnohem, mnohem složitější. Velkou přípravu si vyžádala střelnice, rozdělení kategorií do dvou skupiny znamenalo, že jsem vlastně pořádali během víkendu čtyři závody. Organizace byla obtížnější i kvůli velkému počtu rozhodčích a dalšímu personálu…,“ vypočítává Tomáš Kulhánek. „Naší výhodou určitě bylo, že hned vedle máme Jilemnici, náš partnerský klub, který nám pomohl jak radami, tak materiálem a především lidmi, zejména zkušenými rozhodčími.“

Nad Vejsplachy se vznáší Jana Randáková ze Zadova

Pochvala

Ředitele závodů potěšilo, že slova uznání měli zástupci velkých klubů. „Dostalo se nám pochvaly z Nového Města na Moravě, Letohradu, Jilemnice nebo ze Starého Města pod Landštejnem. Toho si velmi vážíme.“

Tereza Dvořáková (č. 171) nenašla přemožitelku v kategorii W13 ani během soboty, ani v neděli

Nedostatečné zázemí

Areál Vejsplachy působí kompaktním dojmem. Tratě, situované kolem jednoho travnatého vrchu, jsou přehledné a přesto jim nechybí náročnost. Vzduchovková střelnice se zastřešenou části na straně terčů, má dostatečnou kapacitu 20 stavů. I tak ovšem Tomáš Kulhánek vidí, jak co vylepšit. „Teď o víkendu nám ještě docela pomohlo počasí… ale jinak se potvrdilo, že nemáme zázemí pro rozhodčí, výpočtáře, sportovce ani materiál. Závodní kancelář jsme museli umístit až do budovy fotbalového stadionu, což je daleko, a je to nešikovné. Schází nám i toalety nebo šatny.”

Pokud by se letní biatlon sázelo, na Františka Jelínka z KB Trefa by byl velmi nízký kurz…

Závodní perspektiva

V nadcházející zimě bude Areál Vejsplachy hostit Mistrovství ČR žactva v biatlonu a o rok později dokonce Olympiádu dětí a mládeže. „Chceme jednat se zástupci Města Vrchlabí i Královéhradeckého kraje a věříme, že náš areál i s jejich pomocí budeme moci dále rozvíjet. Zázemí potřebujeme pro každodenní trénink dětí, pořádání závodů, tak i pro veřejnost, které v zimě využívá lyžařské technickým sněhem zasněžené tratě.“

Objev z Valmezu. Tereza Petrošová vládne kategorii W15

A jak se závodilo?

Nejúspěšnějším klubem se v Areálu Vejsplachy stala KB Trefa z Kosmonos s bilancí 5-4-0, na pomyslném druhé místně skončil SK NMNM (5-2-2), třetí valašskomeziříčský KB SK MVM (2-1-1), čtvrté domácí Krkonoše Vrchlabí (2-0-2), pátá Jilemnice (1-2-2) a šestý Letohrad (1-2-0). Z medailí se radovali zástupci 21 klubů!

Předávání ocenění nejlepším se ujali zástupce ČSB Jan Novák a Tomáš Kulhánek z pořádajícího klubu TJ SVS Krkonoše Vrchlabí – KB Krkonoše. Na podiu sprintu jsou zástupci kategorie M12: Matyáš Seidl (1. – Beroun), Jan Jun (2. – Chotěboř) a Tomáš Kocmánek (3. – SK NMNM)

Dvojnásobnými vítězi se stali Anna Maršounová (KB Trefa) v kategorii W12, Josef Jon (Krkonoše) M13, Tereza Dvořáková W13 a Dominika Kocmánková (obě SK NMNM) W14, František Jelínek (KB Trefa) M15 a Tereza Petrošová (KB SK MVM) W15.

Stupně vítězů v kategorii M14: 1. Matěj Jansa (Letohrad), 2. Jan Šembera (KB Trefa), 3. Mikuláš Shorný (Jilemnice)

Jaký je další program ČP v letním biatlonu?

Dorostenci a dospělí budou opět závodit 10. – 12. 9. v Jilemnici. Žactvo má před sebou vrchol sezóny – Mistrovství ČR – které bude ve dnech 17. – 19. 9. hostit Bystřice pod Hostýnem.

Na trati bojovali statečně všichni a všichni zaslouží uznání, ale tento potlesk patřil medailistům …

Kompletní výsledky v sekci: evidence.biatlon.cz

Tomáš Hermann