Vrchol sezóny! Vysočina Arena hostila Mistrovství ČR v letním biatlonu D+D

28. září, 2021

Vysočina Arena v Novém Městě na Moravě hostila ve dnech 24. – 26. září Mistrovství České republiky v letním biatlonu dorostu a dospělých pro rok 2021. Pátek byl vyhrazen oficiálním tréninkům, během dvou víkendových dnů se závodilo ve třech disciplínách: sprintu, supersprintu a vytrvalostním závodě.

Marek Latta (KB SKMVM) z Valmezu vyhrál sprint i supersprint v kategorii M16 a ve vytrvalostním závodě vybojoval stříbro. Za ním běží Jan Klosse z klubu Plzeň-Litice

Ve 14 kategoriích bojovalo na 300 sportovců ve 42 závodech o 126 cenných kovů. V rámci mezinárodního statutu šampionátu přijeli i hosté ze Slovenska nebo Německa. Komu se v příjemném počasí babího léta dařilo nejvíce?

Z mistrovství ČR v běhu na kolečkových lyžích zamířili borci SK NMNM (zleva) Jonáš Mareček, Josef Kabrda a Jakub Milán rovnou do domácí Vysočina Areny

Jak si vedly kluby

Podle hodnoty získaných medailí byli nejúspěšnější biatlonisté ze Starého Města pod Landštejnem (5-5-4), symbolické druhé místo patří Břidličné (5-3-4), třetí SKP Kornspitz z Jablonce nad Nisou (5-3-3), čtvrté Letohradu (5-1-1), páté Střelce Brno (4-8-2), šesté Jilemnici (4-5-6), sedmé KB Trefa Kosmonosy (4-4-6), osmé pražské Kapslovně (3-2-3), deváté KB SKMVM z Valašského Meziříčí (2-1-0) a elitní desítku uzavírá Litvínov (2-0-1).

Juniorka Kristýna Otcovská byla jedinou startující z Litvínova. Dvě zlata a bronz jí zajistily 10. místo v neoficiálním hodnocení klubů!

Nejvíce medailí si do Podkrkonoší odvezli sportovci z Jilemnice, a to celkem 15 cenných kovů. Čtrnáct medailí vybojovali závodníci z klubů Střelka Brno, Staré Město p/L a KB Trefa Kosmonosy. Alespoň na jeden cenný kov dosáhli biatlonisté z 21 klubů.

Anežka Hendrychová z KB Trefa vybojovala ve Vysočina Areně zlato, dvě stříbra a navíc udělala rozhodující krok k triumfu v Českém poháru 2021 kategorie W19

Nejúspěšnější jednotlivci

Jednotlivcům kralovala Jana Pánková ze Střelky Brno (kategorie W31), které jako jediná z téměř 300 sportovců vyhrála všechny tři disciplíny! Dva mistrovské tituly vybojovali Marek Latta (KB SKMVM) v kategorii M16, František Šterba z Letohradu (M17), Anežka Hendrychová (KB Trefa) v kategorii W19, juniorka Kristýna Otcovská z Litvínova, mezi muži Marek Ohnoutka z Břidličné, v ženách Pavla Schorná a mezi muži M36 její manžel Luboš (oba Staré Město p/L), dvě zlaté také těší Simonu Elvy (Kapslovna) v kategorii W41 a nejstaršího účastníka šampionátu šestašedesátiletého (!) Jaromíra Šimůnka z SKP Kornspitz v kategorii M46.

Marek Ohnoutka z Břidličné si z Vysočiny do Jeseníků odvezl dvě zlaté a stříbro…

V akci rozhodčí a Jury

Velkou práci měli i rozhodčí a následně pak Jury. Proti závažným proviněním vůči pravidlům (nesení zbraně, přerušení tzv. štafetové střelby) udělili tři diskvalifikace. V pěti případech rozhodla Jury o přirážkách, a to zejména za neodběhnutá trestná kola nebo nevystřelené rány. Doslova fenoménem se pak stalo tzv. nezaviněné zdržení, které rozhodčí zaregistrovali a Jury potvrdila ve 42 případech!

Kompletní výsledky MČR D+D 2021

…o jediný triumf mezi muži jej připravil ve vytrvalostním závodě někdejší juniorský a akademický reprezentant David Tolar (SKP Kornspitz), nyní servisman českého A týmu

Český pohár souhrnně

Českým šampionátem v NMNM současně vyvrcholila soutěž Českého poháru dorostu a dospělých. První kolo se odehrálo v červnu v Bystřici pod Hostýnem, druhé v počátkem září v Jilemnici.

Jana Pánková (kategorie W31) ze Střelky byla jedinou z téměř tři sta účastníků, která v Novém Městě na Moravě nepoznala porážku

Mezi jednotlivci zvítězili: M16 – Marek Latta (KB SKMVM), W16 – Berenika Lajtkepová (Liberec), M17 – František Štěrba (Letohrad), W17 – Aneta Novotná (Staré Město p/L), M19 – Petr Hák (Jilemnice), W19 – Anežka Hendrychová, Junioři – Josef Zátka (oba KB Trefa), Juniorky – Veronika Novotná (Staré Město p/L), Muži – Marek Ohnoutka (Břidličná), Ženy – Pavla Schorná (Staré Město p/L), M36 – Marian Valek (Kapslovna), W31 – Jana Pánková (Střelba Brno), M46 – Ladislav Schejbal (KB Trefa), W41 – Simona Elvy (Kapslovna)

Kompletní výsledky ČP jednotlivců D+D

Jedním z milých překvapení šampionátu se staly výkony letohradské dorostenky Agáty Moskvové. Její první a druhé místo navíc významně pomohly letohradským dorostencům k vítězství v Českém poháru klubů

Pořadí klubů – dorost: 1. Letohrad, 2. Jilemnice, 3. Staré Město

Pořadí klubů – junioři a dospělí: 1. Staré Město p/L, 2. Střelka Brno, 3. Břidličná