AKTUALITY
Čeští biatlonisté ukončili cyklistickou sezónu. Kolik najeli kilometrů a jaké slavné vrcholy zdolali?
07. října, 2021
S blížícím se začátkem zimy končí českým biatlonistům a biatlonistkám cyklistická sezóna. I letos mohli v přípravě využít kola české značky Superior, na kterých zdolávali třeba alpské vrcholy.
Kolo jako ideální tréninkový prostředek
Kolo je od jara do podzimu nedílnou součástí přípravy biatlonistů, jak potvrzuje trenér mužů Ondřej Rybář.
„Kolo je takový přechod od lyží k letnímu tréninku. Po dlouhé zimě se každý těší na to, až bude teplo a projede se na kole. Zvlášť v měsících, kdy začínáme polykat kilometry, je kolo ideální tréninkový prostředek, protože ne každý chce jít z lyží hned na kolečkové lyže.“
Superior pro tuhle sezóny vybavil český tým dvěma typy kol: Silničními koly řady X-Road, které zvládnou i méně kvalitní povrch. Jak říká Jakub Štvrtecký: „Je to silnička na české silnice.“ A pak karbonovými závodními hardtaily řady XP, které se hodí do terénu.
„Jsme rádi, že nám Superior zapůjčil oba typy kol,“ říká Rybář. „Silničky jsme výborně využili třeba v Livignu, to je cyklistický ráj. Pro sportovce je příjemnější strávit dlouhý trénink, čtyři pět hodin, v sedle než běžet. Na bajcích se zase dostaneme do přírody. Je to vítané zpestření.“
Kolik najela Lucka a kolik Kuba?
Mezi cyklistické nadšence se v českém týmu řadí třeba Lucie Charvátová nebo Jakub Štvrtecký.
Kubovi letos ukazuje aplikace Strava přes 2100 kilometrů. „To je o 400 kilometrů víc než loni,“ poznamenává biatlonista z Velkých Karlovic. „Tolik?“ povzdechne si Lucka. „To kdybych věděla, tak ještě zaberu.“ Jí statistiky ukázaly 1600 kilometrů.
Většinu kilometrů najela na silničním kole, které má ve větší oblibě. „Třeba na soustředění jsme si letos mohly vzít, které kolo jsme chtěly. Holky jezdí radši na horském kole, takže jsem většinou jezdila sama. Byla bych ráda, kdyby se ke mně holky připojily. Mají špatné předtuchy, že by mi nestačily nebo že bych jela daleko. Vzdávají to dřív, než to zkusí. Přitom je to se mnou zábava a pohoda. Navíc všem skvěle rozrážím vzduch, za mnou je radost se svézt,“ směje se Lucka.
Co se jí kole od Superioru líbí? „Nejvíc kladně hodnotím kotoučové brzdy, které zvyšují bezpečnost. Brzdí opravdu pěkně. Na kole se mi taky dobře sedí, což je při několikahodinových výjezdech důležité.“
Další přednosti přidává Kuba: „Už loni se mi u silničního kola líbila jeho geometrie. Letos navíc dostalo ještě lepší vidlici. Jsem spokojený s oběma koly, fungovala výborně.“
Terén a silnici Kuba střídal docela pravidelně. „Když je zima, tak jdu radši na horáka, protože na něm nejedu tak rychle a vítr mě tolik nechladí. Ale zase když je mokro, tak se ti nechce do bláta. Letos jsem to udělal tak, že doma v Karlovicích jsem měl silničku a v Jablonci jsem chodil víc na bajka.“
Po stopách Giro d’Italia
Největší cyklistický zážitek letošní sezóny? O tom má Lucie Charvátová jasno: „V Livignu, když jsem tam zůstala sama po soustředění, jsem si projela nejznámější klasiku Giro d’Italia, vrcholy Passo del Mortirolo a Passo Gavia.“
Vrchařku z Vrchlabí mohlo varovat, že Lance Armstrong označil stoupání na horský průsmyk Mortirolo za nejtěžší, které kdy absolvoval.
„Tam jsem málem dostala první sportovní krizi v životě,“ přiznává Lucka. „Celá trasa měřila 111 kilometrů a jela jsem ji asi 6 hodin. Když jsem přijela na Passo Gavia, tak v půlce sjezdu začalo pršet. Docvakla jsem mladé belgické kluky a jeden z nich byl ve sjezdu špatný jako já. Radši mě na té mokré silnici kontroloval a doprovodil mě až k mému autu. To bylo strašně milé.“
Další etapu absolvovala česká reprezentantka ve Švýcarsku. „Přejela jsem z Livigna autem do Svatého Mořice a jela na Albula Pass. To se mi taky strašně líbilo. Silnice byly lepší, řidiči milejší a počasí pěknější.“
Jako velká cyklistická fanynka sleduje Lucka závody i v televizi. „A pak, když sama zdolávám nějaký kopec, si představuju, že kolem mě jedou motorky s kamerami a zabírají mě. Já vstávám ze sedla a otáčím se za sebe.“
Setkání s van der Poelem
Jakub Štvrtecký letos nemá podobný zážitek jako jeho týmová kolegyně, která si v Itálii hrábla na dno svých psychických a fyzických sil. „Letos jsem nejel žádnou extra dlouhou trasu, všechno kolem stovky. Ale absolvoval jsem u nás na Valašsku jeden sranda závod.“
Závod, který se jmenuje Zavolej mi do klubu, startuje v Karolince. Bajkeři během něj zdolají Soláň a vrátí se zpátky do Karolinky. Cestou přitom musí přebrodit řeku Bečvu. Kuba Štvrtecký zdolal trať dlouhou 17,5 kilometrů za necelých 42 minut a skončil druhý.
I mužský tým se letos vydal za přípravou do italského Livigna. Tady se čeští biatlonisté potkali s nizozemskou cyklistickou hvězdou Mathieum van der Poelem.
„Po tréninku jsme se na něj šli podívat, jak projížděl kolem hotelu, a pozdravit ho. On si určitě říkal, že pozdravil nás,“ směje se Kuba. „A Jony Mareček měl na sobě jeho tričko, což ho určitě potěšilo.“
Konec cyklistické sezóny?
Muži a junioři už si na slovinsko-rakouské soustředění kola nebrali, přesto ještě Jakub Štvrtecký letošní cyklistickou sezóny definitivně neuzavřel. „Ještě jsem si říkal, že bych šel na kolo, až se vrátíme z Ramsau.“ Záležet bude na počasí, které už asi v závěru října nebude ideální.
To Lucie Charvátová ještě využila posledních teplých dnů na začátku října. Její 55kilometrová jízda v okolí Vrchlabí bude asi tou poslední.
„V pondělí jedeme na soustředění do Anterselvy a tam si spíš než kola vezmeme lyže,“ říká Lucka. „Pak už tu budeme jen týden na konci října a to bude asi zima. Kolo už se navíc nebude tolik hodit do plánu. Řekla bych, že je to tečka za cyklistickou sezónou.“
Karel Halberštádt
Foto: Petr Slavík, archiv Lucie Charvátové