Neonemocnět, neprochladnout a žádný sníh. České biatlonistky zahájily soustředění v Anterselvě

13. října, 2021

Českým biatlonistkám tento týden začalo poslední soustředění před odjezdem na sever. Zima už ale klepe na dveře i v italské Anterselvě a trenéři doufají, že v Jižním Tyrolsku nenasněží.

Do Itálie v pondělí odjela už i Eliška Teplá, která chyběla na posledním zahraničním soustředění v Ramsau. „Marodila a nechtěli jsme, aby hned po nemoci šla do takové výšky. Rozhýbávala se doma,“ vysvětluje trenér Jiří Holubec.

„Teď jsou dost rozšířené různé rýmy, záněty dutin. Je to i počasím. Přechod do podzimu je v tomhle vždycky náročný. Ale teď už nesmí nikdo marodit. Holky to mají zakázané,“ doplňuje Holubec.

Ať nesněží

Vysokohorská příprava je nezbytná, ale v tomhle ročním období má i svá úskalí. „Trochu se bojím počasí,“ říkala Lucie Charvátová před odjezdem do Anterselvy, která jinak patří mezi její oblíbené destinace. „Ale jestli bude sněžit, tak je to ta nejhorší varianta. Jednak je zima a pak nemůžeš ani na kolce, takže jen běháš po kotníky ve sněhu. To bych nerada. Stalo se nám to loni a nebylo to moc příjemné.“

Ve středu byl na stadionu malý bílý poprašek

Trenéři mají i plán B, ale Jiří Holubec by byl raději, kdyby k němu nedošlo. „Vzali jsme si lyže, abychom mohli něco dělat, kdyby byl sníh i na dráze. Ale nesmí napadnout.“

Takže neonemocnět, nesněžit a neprochladnout, zkompletuje český kouč své pravidlo 3N.

Na úvod vysokohorská túra

Že bude v Anterselvě pořádná zima, poznaly reprezentantky už v úterý během úvodní vysokohorské túry a pak během střeleckého tréninku. Také popadával sníh, který do středečního rána vytvořil menší poprašek. V dalších dnech by snad sněžit nemělo, teplota ale bude atakovat maximálně desítku.

Tady byl cíl úterní vysokohorské túry

Český tým bydlí stejně jako v zimě ve Sporthotelu Wildgall kousek od Südtirol Areny, kam můžou biatlonistky dojet na kolečkových lyžích po nově vyasfaltované přístupové cestě pro fanoušky. Střelnici pak mají prakticky pro sebe, v úterý ji sdílely s Lukasem Hoferem.

Takhle vypadala ve středu Südtirol Arena

Soustředění v Anterselvě potrvá do 26. října. Doma ale Davidová a spol. pobudou jen chvíli. Už 4. listopadu se totiž vydají na závěrečný kemp do norského Sjusjøenu.

Karel Halberštádt
Foto: Jiří Holubec