Zábavné osvěžení II. kola Českého poháru žactva. Vysočina Arena viděla biatlonkros!

24. ledna, 2022

Každý, kdo o víkendu 22. – 23. ledna 2022 zavítal do Vysočina Areny, viděl krásné žákovské závody. Programu II. kola Českého poháru obstaral biatlonkros a sprint. A právě biatlonkros byl příjemným zpestřením víkendových závodů. Důležité se tak vedl fyzické připravenosti, stalo i dobré ovládání lyží a technika běhu. Součástí biatlonkrosu byla jízda v boulích, slalom do kopce, přeskakování překážek, osmička nebo jízda pozpátku. Startovalo téměř 300 dětí.

Ranní start

Zábavný biatlonkros

„Myslím, že pro děti je biatlonkros vhodnou disciplínou. Jednak prověří řadu jejich dovedností, a také je mnohem zábavnější,“ říká ředitel závodů Miroslav Handschuh z pořádajícího klubu SK NMNM.

Biatlonové hrátky v podání Žofie Bulířové z PBK (W14)

Pochvala Mártymu

Z pohledu tratí Miroslav Handschuh chválil zejména Martina „Márty“ Kalouse, trenéra novoměstských žáků a někdejšího servismana české reprezentace. „Márty dokázal výborně využít sněhových kup, které máme připravené na IBU Cup a namodeloval do nich jízdu v boulích. Moc se mu to povedlo.“

Trenér “Márty” je vždy po ruce. Právě pomáhá indisponované Kláře Rozkošné (W15)

Poděkování pomocníkům

Novoměstským vyšlo i počasí, i když se jeho ráz rychle měnil. „Třeba sobota byla hodně pestrá. Sběhovou vánici vystřídaly sluneční paprsky a v podvečer při startu nejmladších kategorií nepříjemný mráz,“ popisoval podmínky ředitel závodů. „Přitom po celou dobu foukal nepříjemný, studený vítr. Rád proto touto cestou děkuji všem rozhodčím a pořadatelům, kteří si užili své.“

Couvačka, tohle při svěťáku nezažijete!

Stejně jako při úvodním kole v Letohradě byli mladí adepti biatlonu vzhledem ke covidové situaci rozděleni do tří skupin. Dopoledne závodili kluci M 15/14, po nich děvčata W 15/14 a nakonec přišly na řadu nejmladší kategorie M/W 13/12. „Potěšilo mě, že jsme nemuseli řešit žádnou krizovou situaci. V samotném průběhu Českého poháru došlo jen drobné prohřešky proti pravidlům. Někdo jel špatně trestné kolo, jiný vynechal některou z překážek…“

Slalomová prekérka. K zemi se blíží Jiří Kalda (SČBA), oběhnout se ho snaží Honza Korner z domácího klubu (oba M12)

S Covidem, ale bez vyhlášení

Kvůli Covidu se děti musejí obejít také bez slavnostního vyhlášení výsledků. „Pro nás to je sice organizačně jednodušší, ale děti si ty emoce bohužel neprožijí,“ dodal Miroslav Handschuh. „Ceny, diplomy a medaile měl od nás každý připravené v tašce. V neděli jsem je rozdávali za oba dny. Někdy si je vyzvedl trenér, někdy i samotné děti.“

František Jelínek (M15) z KB Trefa zůstává letos zatím neporažen

Medailové (ne)počty

V Novém Městě na Moravě se bojovalo o 16 sad medailí, tedy o 48 cenných kovů. Stejně jako v Letohradě i v NMNM se nejúspěšnějším klubem stala KB Trefa z Kosmonos (7-0-2), za který se opět umístil klub Krkonoše Vrchlabí (3-5-2), na pomyslném třetím místě skončil BK Ostrov (2-1-1) před Starým Městem pod Landštejnem (2-0-0). Následoval domácí SK NMNM (1-5-2) a Letohrad (1-3-4). Medailovou radost si prožili celkem ve dvanácti klubech.

Ella Kunčíková (W15) rozšířila medailový zisk klubu Krkonoše Vrchlabí o zlato a stříbro

Ze sportovců dokázali opakovaně zvítězit Jan Schorný (M12) ze Starého Města p/L, Anna Maršounová (W12), Antonín Jelínek (M13) a František Jelínek (M15) všichni z KB Trefa. A co víc, uvedení vítězové letos ještě nenašli přemožitele, protože vyhrávali i v Letohradě!

Ani vánice nezastavila Kryštofa Beníška (BK Ostrov) v cestě za vítězstvím v biatlonkrosu kategorie M14

Další program

Český pohár žactva pokračuje třetím kolem 11. – 13. února v letohradské areálu Šedivský lom. Na programu je vytrvalostní závod a sprint. Závodit se bude klasickou technikou.

Trochu smolař. Vojtěch Tenzing Ciler (M12) z Jilemnice doběhl v sobotu i v neděli čtvrtý