Jonáš Mareček se stal v USA juniorským mistrem světa ve vytrvalostním závodě!

24. února, 2022

Už od počátku sezóny si šel za svým. Jonáš Mareček nejprve vyhrál závod IBU Junior Cupu, poté se stal juniorským mistrem Evropy, aby svoje dílo korunoval titulem mistra světa ve vytrvalostním závodě na 15 km! A to juniorský šampionát v americkém Soldier Hollow teprve začíná… Odchovance novoměstského biatlonu sice neposlouchaly ležky, v každé minul po jednom terči, vstoje však byl bezchybný a svůj výkon korunoval čtvrtým nejrychlejším běžeckým časem!

Jonáš Mareček bezprostředně po závodě

Poslední juniorský titul mistra světa pro Český biatlon vybojovala Markéta Davidová v Estonsku před čtyřmi lety ve stíhacím závodě.     

Jak se ve čtvrtek vedli v USA další čeští junioři? Tomáš Mikyska (1+0+1+1) vybojoval 11. místo, Jakub Kocián (0+0+1+1) obsadil 26. pozici a Ondřej Mánek (0+1+1+0) skončil na 33. místě.

Týmová radost. Vpředu Jonáš. Za ním zleva: Jakub Kocián, Ondřej Mánek, Michael Málek, Tomáš Mikyska, za lyží schovaný Petr Kánský a zcela vpravo masérka Jana Mrákotová

Report

Při střelbě (1+0+1+0) dosáhl Jonáš Mareček čtvrtého běžeckého času. Na trati byl po jednotlivých položkách postupně 33., 8., 11., 2. a cestou do cíle překonal v závěrečném okruhu ještě Vetle Paulsena z Norska.

Až do třetí položky včetně měl identickou střelbu jako pozdější vítěz i Tomáš Mikyska, jenž byl na mezičasech 30., 6. a 13. Ovšem při závěrečné položce na rozdíl od Jonáše minul jeden terč a přišel o stupně vítězů.

Jakub Kocián, kvalitní střelec, minul po jednom terči na třetí a čtvrté položce. Na té třetí také ztratil dobrých 20 sekund při manipulaci se zbraní. To jej stálo pět míst v pořadí.

Ondřej Mánek startoval s číslem 2 a odnesl ještě ranní mráz (-23°C), promrzl, ztratil cit v prstech a dlouho, dlouho střílel (celkový čas 3:14, pro porovnání – Jonáš Mareček 1:57). Vedle dvou chyb to byla další významná časová ztráta, která jej připravila o vítězství v celkovém pořadí disciplíny. Juniorský křišťálový glóbus tak získal dnes 16. bulharský olympionik Blagoj Toděv. Ondra Mánek za ním na třetím místě zůstal o jediný bod!

Ondřej Mánek promrzl a přišel tak o křišťálový glóbus …

Pohledem trenéra

Michael Málek

„Jonáš je mistrem světa, tak bych měl jen chválit… Na trati si výborně rozložil síly, stojky zvládl perfektně, ale samozřejmě jsem v jeho výkonu viděl i chyby. Vleže byl trochu zbrklý a rány uspěchal. Byly dole na šest hodin. Myslím, že na Jonášově straně stálo i štěstí. Když závodníci od třetího do šestého místa chybovali v závěrečné položce. To však k biatlonu patří. On si šel za štěstím bezchybnou stojkou.

Jeho úspěch vnímám jako úspěch systémový. Stojí za ním naše spolupráce s týmem mužů, pomoc Ondry Rybáře, s nímž spoustu věcí neustále konzultujeme, je za tím práce servisu, trenérů, kteří jsou tady s námi, a všech dalších členů týmu. I těch, kteří Jonášovu kariéru provázeli dříve. Těm všem patří poděkování.

Trenér Michael Málek v Soldier Hollow

Pódia se dotýkal i Tomáš Mikyska, bohužel se zařadil mezi závodníky, kteří neustáli tlak závěrečné položky. Určitě je to však borec, který má na to, aby tady byl mezi absolutní špičkou. Smůlu na los měl Ondřej Mánek. S číslem dva běžel hned v úvodu a po silném nočním mrazu úplně promrzl. Přišel tak o křišťálový glóbus v disciplíně vytrvalostní závod. Jakub Kocián potvrdil střelecké kvality a odveze si ze šampionátu dobrý výsledek.“   

Pohledem mistra světa

Jonáš Mareček

A k tomu zlatu ještě něco … třeba na medvědy?

„Ne, nemyslel jsem si, že bych mohl vyhrát se dvěma chybami. Ale také ostatní dělali chyby a já jsem tak dostal šanci. Při čekání v cíli jsem byl hodně nervózní, ale trenér Michael Málek nám hlásil, že zezadu startovního pole už o titul nikdo nejede. S každým dalším soupeřem v cíli se ty pocity štěstí násobily.

Už před závodem jsem si vědomoval, že patřím mezi favority, že třeba můžu i vyhrát, pokud budu střílet dobře. Ale v biatlonu se může stát tolik věcí… že člověk nikdy neví.“

Výsledkový servis

Vytrvalostní závod juniorů na 15 km

Analýza vytrvalostního závodu juniorů

Konečné pořadí disciplíny IBU Junior Cupu

Medailisté, pódium, vlajky a česká hymna

Ve 22:00 hodin SEČ startuje vytrvalostní závod juniorek na startu s olympioničkou Terezou Voborníkovou.

Tomáš Hermann

Foto: Český juniorský tým, Jana Mrákotová