V mixech evropského šampionátu juniorů český kvartet čtvrtý. Singl (opět) ve druhé desítce

16. února, 2023

Smíšené štafety Otevřeného mistrovství Evropy juniorů v lotyšské Madoně jako by přesně kopírovaly českou úspěšnost v mixech a singlech obecně. V mixech se kvartet Ondřej Mánek, Luděk Abrahám, Kateřina Pavlů a Ilona Plecháčová téměř dotýkal medaile, když doběhl čtvrtý, v singlech dojela česká dvojice Petr Hák a Svatava Mikysková ve druhé desítce na 12. pozici…

Report

Mixy

Ondřej Mánek (0+2, 0+2) předával pátý s odstupem 25 sekund. Luděk Abrahám (0+2, 1+3) na druhém úseku pátou příčku udržel, ale ztráta se prohloubila na 51 sekund.

Českému týmu navíc dlouho u průběžného pořadí svítily dvě minuty navíc, jako penalizace za Luďkův údajně nevystřelený náboj… Děvčata na to nedbala a střílela skvěle.

Kateřina Pavlů (0+0, 0+0) zaběhla na úseku druhý čas a posunula český výběr na čtvrtou pozici, kterou benjamínek týmu šestnáctiletá Ilona Plecháčová (0+1. 0+0) s přehledem udržela. Český kvartet s celkovou bilancí ze střelnice 1+8 tak zůstal od cenného kovů jen půl minuty.  Na penalizaci nakonec nedošlo.

Singly

V singlech se česká dvojice Petr Hák a Svatava Mikysková trestnému kolu vyhnula, ale… Celkem 11 dobíjení, v porovnání se soupeři i pomalá střelba pak byly společně proti cestě do elitní desítky.

Čtvrtý mix – zleva: Luděk Abrahám, Kateřina Pavlů, Ilona Plecháčová, Ondřej Mánek

Pohledem trenérů

Jan Burian – junioři

„Chvíli jsme byli v napětí, zdali nemáme v mixech po závodě. Dvouminutová penalizace by byla moc. O co šlo? Luděk si při dobíjení nechtěně vystřelil předčasně. Rána šla do země. Nezaznamenala ji tak technika, ani rozhodčí, po jehož výroku byla naše štafeta původně penalizována. Naštěstí nám pomohl videozáznam z kamery na střelnici. Ukázal, že Luděk skutečně použil při dobíjení tři náboje. Proto po jednání jury k naší penalizaci nedošlo.

Na střelnici jsem určitě od kluků, a Ondry zejména, čekal více. Ondra třeba jeden netrefený terč sestřelil vždy až druhým náhradním nábojem. To je špatně. Na trati ale dnes kluci byli dobří. K tomu, myslím, pomohly i kvalitně připravené lyže. Naopak děvčata byla skvělá na střelnici.

V singlech musím ocenit, že Sváťa ani Petr nemuseli na trestné kolo… Ale singly jsou vedle přesnosti také o rychlosti střelby, a ta nám obecně chybí.“      

Jindřich Šikola – juniorky

„Před závodem bychom čtvrtou příčku určitě brali. Na tom jsme se s Honzou shodli. Ale po průběhu mixů se čtvrtá příčka jeví i trochu jako zklamání. Katka Pavlů dostala šanci, aby si zvedla sebevědomí, a té šance naprosto skvěle využila. Předvedla parádní výkon na střelnici i na trati. A Ilona, vzhledem ke svému mládí, podává neuvěřitelné výkony. Šestnáct let, premiéra na Evropě a finiš štafety v takovém stylu.. Prostě skvělé představení!

Singly? V singlech se nám nedaří opakovaně. V dorostu, juniorech ani mezi dospělými.  Myslím, že naše umístění dnes v Madoně, ale i v Oberhofu, dokládá, kde český biatlon tlačí pata. Je to rychlost střelby. Jde to za námi trenéry, musíme se zamyslet nad tím, co děláme špatně a co je potřeba změnit. Je to podle mě systémová chyba ve výchově v klubech i v SCM.“

Výsledkový servis

Smíšená štafeta – mix

Analýza mixu

Smíšená štafeta – singl

Analýza singlu

Pohár národů – junioři

Pohár národů – juniorky

Další program OMEJ

Sobota 18. 2.

10:00 – Sprint juniorek
13:30 – Sprint juniorů

Tomáš Hermann

Foto: Tomáš Bláha