Další medaile ze Soči! Štafeta žen převezme při SP v NMNM bronz z olympijských her 2014

20. února, 2023

Čekání je u konce. Eva Puskarčíková, Gabriela Soukalová, Jitka Landová a Veronika Vítková se dočkají bronzových olympijských medailí ze štafety na 4×6 kilometru ze zimních olympijských her v Soči 2014, které jim náleží po dodatečné diskvalifikaci ruských biatlonistek za doping. Slavnostní ceremoniál proběhne v sobotu 4. března 2023 při Světovém poháru v biatlonu v Novém Městě na Moravě, a to mezi stíhacími závody.

Ceremoniál se sportovní atmosférou

„Informace o bronzu pro naši štafetu jsme dostali už loni. S členkami týmu i Českým svazem biatlonu jsme se však dohodli, že chceme uspořádat co nejhezčí ceremoniál. Ve sportovní atmosféře, s desítkami tisíc diváků, realizačním týmem i rodinami biatlonistek, abychom jim alespoň trochu vynahradili atmosféru a zážitky, o které všichni přišli. Bronzové medaile, ale i odznaky a diplomy, které k nim patří, už máme,“ řekl Martin Doktor, sportovní ředitel Českého olympijského výboru a olympijské mise v Soči 2014.

Detail bronzové olympijské medaile za biatlonovou štafetu žen ze Soči 2014

Na zimních hrách v Rusku ovládly štafetu biatlonistek Ukrajinky. Místo původně stříbrné štafety Ruska jsou nyní druhé Norky a české biatlonistky převezmou bronz.
„Doufáme, že si na ceremoniál fanoušci počkají a připraví členkám bronzové ženské štafety pořádné ovace, které si v roce 2014 nemohly vychutnat,“ řekl Jiří Kejval, předseda Českého olympijského výboru. „Ruský doping potíráme v rámci Světové antidopingové agentury i Mezinárodního olympijského výboru už mnoho let. Striktní přístup zastává i český biatlon a Český olympijský výbor.“

Ceremoniál uvede olympijská hymna. Předávání medailí a květin se ujmou předseda ČOV Jiří Kejval, člen Mezinárodního olympijského výboru, a Jiří Hamza, viceprezident Mezinárodní biatlonové unie.


„Jsem moc rád, že děvčata dostanou medaile právě v Novém Městě na Moravě, před domácími fanoušky. Je to pro nás i satisfakce za to, že jsme stáli v první linii boje proti ruskému dopingu v rámci Mezinárodní biatlonové unie IBU,“ dodal Jiří Hamza, prezident Českého svazu biatlonu.

Tolik věcí mohlo být jinak…

Bronzové olympijské medailistky ze štafety v Soči 2014 – zleva: Jitka, Eva, Veronika a Gabriela. Á propos, o rok později vyhrála stejná sestava malý křišťálový glóbus za celkové prvenství v závodech štafet Světového poháru!

Od her v Soči uplynulo už devět let. „Co si budeme povídat, je to celkem po dlouhé době, takže ta radost je trošku hořkosladká,“ uvedla Eva Puskarčíková, bronzová medailistka z mistrovství světa 2020 ve smíšené štafetě. „Jsem ale moc šťastná, že se nám to Český olympijský výbor a Český svaz biatlonu snaží vynahradit. Že dokázali vymyslet a zařídit to, že si medaile můžeme převzít před diváky, přáteli a celým týmem, a neodbudou nás někde v kanceláři. Tudíž věřím, že to bude určitě krásný zážitek. Už se moc těším, až se budu moci zase se všemi potkat. Sejít se za normálních okolností se všemi, takhle hezky a na jednom místě je těžké.“

Gabriele Soukalové se líbí vidina setkání s biatlonovými příznivci. „Z mého pohledu to nevnímám jako satisfakci, protože zážitky už nám nikdo nevrátí. Ale vzhledem k tomu, že nás čeští fanoušci roky podporovali a fandili nám, těším se, že si společně připomeneme ty nejhezčí momenty u biatlonu,“ dodala majitelka dvou stříbrných medailí ze Soči a dvojnásobná mistryně světa.

Jitka Landová ukončila kvůli vleklým zdravotním problémům kariéru jako první členka štafety, která získala v sezoně 2014/2015 malý křišťálový globus ve Světovém poháru. „Na ceremoniál se samozřejmě těším, umocňuje to i fakt, že u toho bude rodina a tisíce fanoušků, kteří navodí tu správnou atmosféru. Nicméně, medailová euforie sdílená s holkami bezprostředně po dojetí závodu se nedá napodobit devět let po jeho uplynutí. Tolik věcí mohlo být tenkrát jinak…,” řekla Jitka Landová. „Ale určitě si užiju moment, kdy na krku budu mít medaili, aniž by mě bolely nohy po závodě,“ dodala s humorem. „Každopádně děkujeme, že se nám naskytne možnost si všechny ztracené prožitky alespoň z části vynahradit právě v Novém Městě na Moravě.“

Veronika Vítková zažila olympijskou medailovou atmosféru z her po smíšené štafetě v Soči i po sprintu v Pchjongčchangu 2018. I pro ni však bude ceremoniál jiný. „Že proběhne předání v Novém Městě na Moravě před fanoušky, je super. Že jsme se posunuly na třetí místo, je bomba. Ale je to už strašná doba, neprožily jsme tu radost přímo po závodě… Mám z toho takové smíšené pocity. Ovšem na předání se těším, bude fajn se opět vidět se všemi,“ dodala Veronika Vítková.

Ocenění i pro realizační tým

Odpoledne pak završí poděkování i členům realizačního týmu, kteří se na úspěších českého biatlonu nejen v Soči 2014 podíleli. „Stejně jako na olympijských hrách i jim chceme vzdát hold za práci, kterou odvádějí v zázemí sportovců,“ dodal Martin Doktor.

Realizační tým biatlonového týmu pracoval v Soči 2014 ve složení Jiří Hamza, Ondřej Rybář, Jindřich Šikola, Marek Lejsek, Danielo Müller, Tomáš Holubec, Martin Janoušek, Vojtěch Prášil, Roman Karpíšek, Irena Česneková, Vladimír Dobeš, Pavel Levora, Jan Matouš. Tehdejší předseda svazu Václav Fiřtík už bohužel není mezi námi.

K medailím se také vážou finanční odměny, které Český olympijský výbor vyplatí jak medailistkám, tak po dohodě se svazem také realizačnímu týmu. Jedná se o 900 tisíc korun celkem pro členky štafety a 200 tisíc korun pro doprovod.

Biatlonistky nejsou jediné…

České biatlonistky převezmou bronzové medaile po devíti letech – stejně jako zápasník Marek Švec, který získal dodatečně bronz po olympijských hrách v Pekingu 2008 po diskvalifikaci Kazacha Asseta Mambetova, nebo diskařka Věra Cechlová Pospíšilová, která si musela počkat na bronzovou medaili z Atén 2004 po diskvalifikované Bělorusce Irině Jatčenkové. Stříbro by měla dostat i překážkářka Zuzana Hejnová, bronzová z her v Londýně 2012. Zatím čeká na oficiální potvrzení druhé pozice po diskvalifikaci vítězné Rusky Natalie Anťuchové. Bronz z her 2012 zpětně převzal oštěpař Vítězslav Veselý po diskvalifikaci původně stříbrného Ukrajince Oleksandra Pjatnycji.

Medailová sbírka ze Soči 2014

Stříbro – Ondřej Moravec, stíhací závod

Stříbro – Gabriela Soukalová, hromadný závod

Stříbro – smíšená štafeta: Veronika Vítková, Gabriela Soukalová, Jaroslav Soukup, Ondřej Moravec  

Bronz – Jaroslav Soukup, sprint (historicky první olympijská medaile českého sportovce z biatlonu)

Bronz – Ondřej Moravec, hromadný závod

Bronz – štafeta žen: Eva Puskarčíková, Gabriela Soukalová, Jitka Landová, Veronika Vítková    

ČOV/ČSB – T. Hermann

Foto: ČOV a Český biatlon