Záplava norských vlajek Michala Krčmáře neznervóznila

11. listopadu, 2023

Očekávanou dominanci domácích Norů přinesl předsezónní sprint v Sjusjøenu. Šestnáctý Michal Krčmář byl třetím nejlepším „ne Norem“ a nejlepším Čechem.

První závod Michala Krčmáře bolel

Pro Michala Krčmáře to byl první závod po osmi měsících. Na rozdíl od svých parťáků totiž kvůli virovému onemocnění přišel o všechny letní závody a taky o podstatnou část přípravy.

„Byl jsem docela nervózní. Nevěděl jsem, co od sebe můžu čekat. Nemám zažité závodní tempo, takže mě závod hodně bolel a ke konci jsem dost vytuhnul,“ zhodnotil Bimbo sprint, ve kterém dojel se střelbou 0+1 šestnáctý. „Tréninkový výpadek je znát, chybí mi především tréninky v intenzitě. Ale čím víc závodů, tím lepší snad bude můj pocit. Zároveň věřím, že můj základ je dostatečně velký, abych v sezóně to rychlé tempo vydržel.“

Náročný byl závod i pro juniora Luďka Abraháma

Nejlepší z českých biatlonistů ztratil minutu a 53 sekund na vítězného Johannese Thingnese Bøho, který také střílel za jedna. Do 15. místa bylo 13 Norů, před Michala Krčmáře se pak ještě dostali dva Němci, sedmý Benedikt Doll a jedenáctý Roman Rees.

To byl ale očekávaný obrázek, protože pro většinu norských biatlonistů jsou závody ve Sjusjøenu důležité kvůli nominaci a ladí na ně formu.

„Navíc Norové už mají za sebou závod v Beitostølen a další rychlé tréninky. Jsou v jiném rozpoložení než my. Já tu chodím dvouhodinové tréninky a jenom včerejšek jsem přizpůsobil závodům. Závodní tempo jsem si tu vyzkoušel jednou. Proto neřeším, kolik Norů je přede mnou, ani že Němci jsou kolem mě. S nikým se neporovnávám a snažím se pracovat na sobě. I ve střelbě cítím, že dávám spoustu jedniček a nejsem s tím úplně spokojený. Ale první opravdový test přijde až Östersundu,“ ví Michal Krčmář.

Super závod pro Mikuláše Karlíka

Zatímco další členové A týmu se trápili na střelnici, tak Mikuláš Karlík dokázal i přes intenzivní sněžení zastřílet za 1+0. „Pro mě super závod,“ usmíval se Karlos. „Podmínky na střelnici byly docela těžké, ale cítím tam pokrok. Obě položky jsem zvládl tak, jak bych chtěl i v tréninku. To je pro mě nejdůležitější.“

Dojezd Mikuláše Karlíka

Tolik už ho nepotěšil 46. běžecký čas, od 20. nejrychlejšího Michala Krčmáře dostal více než minutu. „Byl jsem unavenější ze soustředění na Pokljuce a v Idre, takže jsem tu i zkracoval nějaké tréninky. Šlo vidět, že mi to na trati moc nechutnalo. Ani lyže nebyly ideální. S Rossignolem je to v posledních dvou letech trochu těžší. Při mé délce lyží nemám moc z čeho vybírat. Ale těším se na zítřejší áčkový masák, snad to na trati bude lepší.“

Karel Halberštádt
Foto: Tomáš Bláha