Už ve čtvrtek odstartují ve Finsku soutěže IBU Cupu

28. listopadu, 2023

Po Světovém poháru se rozjíždí taká druhá biatlonová soutěž IBU Cup. Reprezentační zálohy a mladé naděje vstoupí do sezóny poslední listopadový den ve finském Kontiolahti. Během zimy je na programu celkem osm kol IBU Cupu, přičemž vrcholem sezóny je Otevřené mistrovství Evropy, které koncem ledna hostí Brezno-Osrblie na Slovensku.

První část IBU Cupu se odehraje ve Skandinávii (Kontiolahti, Idre Fjall, Sjusjoen). V lednu bude IV. a V. kolo hostit Itálie (Martell a Ridnaun), pak se peloton IBU Cupu přesune na Slovensko kde se uskuteční Otevřené ME. Po evropské šampionátu pokračuje IBU Cup VI. kolem v německém Arberu. Během MS v NMNM má IBU Cup přestávku. Soutěž vyvrcholí dvěma závěrečnými koly v rakouském Obertilliachu

Velkou změnou je zrušení dvoukolové disciplíny supersprint.  

Vítězslav Hornig má zkušenosti i ze Světového poháru. Minulou sezonu startoval třeba v Ruhpoldingu a Anterselvě. Dařilo se mu však především v IBU Cupu, ve kterém obsadil celkově 13. místo

Pohledem trenérů

Aleš Ligaun – muži

„Neměli jsme o tolik jinou přípravu než mužské áčko. Určitě bylo pro náš tým fajn, že se kluci na závěrečné přípravě v Norsku potkali s A týmem. Mohli spolu trénovat, pobavit se a především zjistit, jak jsou na tom výkonnostně. Oba týmy se výsledkově promíchaly, a to svědčí o tom, že naše práce byla dobrá. Jsem moc rád, že zejména ti zkušenější Karlos a Víťa se stabilizovali. Příjemně mě pak překvapil junior Luděk Abrahám. Dobře střílel, přijde mi teď docela v pohodě… Kluci mají před sebou kvalitní závody a věřím, že se ukážou v dobrém světle. Stačí k tomu jediné, aby stříleli jako na tréninku.“

Jiří Holubec – ženy       

„Mám radost z toho, že celý náš tým fungoval během přípravy dobře.  Nejlépe na tom určitě byla Lucka Charvátová, i proto se po závěrečném soustředění posunula do A týmu. Byla zdravotně v pohodě, trénovala s chutí. Přeji ji, aby zůstala uvolněná a nejančila. Pak se jí bude dařit. Ostatní holky půjdou nahoru pokud zůstanou zdravé. Třeba Vinki na tom není špatně, ale sráží ji časté nemoci. Trochu se proto točí v začarovaném kruhu. Udělá výkonnostní pokrok, ale hned ji srazí nemoc. Speciálním případem je Terka Jandová, jež se potýká s cukrovkou. V přípravě měla výpadky, ale závěr na sněhu už zvládla hodně dobře. Věřím, že v průběhu sezóny se bude zlepšovat.“

Kristýna Otcovská vyhrála uplynulou zimu hromadný závod na Světových zimních univerzitních hrách v Lake Placid

Česká nominace

Ženy – Lenka Bártová (jun.), Tereza Jandová, Veronika Novotná (jun.), Kristýna Otcovská, Eliška Václavíková

Muži – Luděk Abrahám (jun.), Vítězslav Hornig, Josef Kabrda, Ondřej Mánek  

Program – IBU Cup I

Čtvrtek 30. 11.

10:45 – 15 km, vytrvalostní závod žen

14:30 – 20 km, vytrvalostní závod mužů

Sobota 2. 12.

11:00 – 7,5 km, sprint žen

14:30 – 10 km, sprint mužů

Neděle 3. 12.

11:00 – mix štafeta W+M

14:00 – singl štafeta W+M

Celý program – IBU Cup 2023/24

IBU CUP I

30. 11. – 3. 12. 2023

Kontiolahti – Finsko

IBU CUP II

8. – 10. 12. 2023

Idre Fjall – Švédsko

IBU CUP III

13. – 16. 12. 2023

Sjusjoen – Norsko

IBU CUP IV

4. – 7. 1. 2024

Martell-Val Martello – Itálie

IBU CUP V

10. – 13. 1. 2024

Ridnaun-Val Ridanna – Itálie

IBU CUP VI

1. – 3. 2. 2024

Arber  – Německo

IBU CUP VII

29. 2. – 3. 3. 2024

Obertilliach – Rakousko

IBU CUP VIII

6. 3. – 9. 3. 2024

Obertilliach – Rakousko

IBU Otevřené ME

24. 1. – 28. 1. 2024

Brezno-Osrblie – Slovensko

Karel Halberštádt, Tomáš Hermann

Foto: Petr Slavík a FISU