Fotoreportáž: Jak Nové Město na Moravě uchvátilo biatlonový svět

22. února, 2024

Nezapomenutelné mistrovství světa. Tak o šampionátu v Novém Městě na Moravě mluví vedení Mezinárodní biatlonové unie, sportovci, týmy i fanoušci. Tahle fotoreportáž mluví za vše.

Počasí nám vůbec nepřálo. Teploty sahaly až k 10 stupňům, několik dní propršelo. Ale sněhu jsme měli v zásobníku připraveno dost.
Sníh z areálu rychle mizel, takže ho bylo třeba doplňovat. Náš tým si tak dal několik nočních směn.
Takhle vypadala naše domácí buňka. Vyzdobily ji děti z novoměstské základní školy.
Ještě před startem šampionátu jsme měli media day. Pro hlasy našich reprezentantů si přišel i mezinárodní Eurosport, německá ARD, norská NRK nebo dánská TV 2.
Zahajovací show Biathlon in the Sky pro nás připravila Letní Letná ve spolupráci s Losers Cirque Company a AirGym Art Company. Přední čeští akrobaté ukázali na náměstí v NMNM biatlon ve všech jeho podobách.
Koncert Zlaté slavice Ewy Farné si užila spousta novoměšťáků a fanoušků, ale třeba i české biatlonistky.
Šampionát odstartoval smíšenou štafetou. Pršelo a nám se nedařilo. Skončili jsme až 14. Přesto vládla ve Vysočina Areně skvělá atmosféra, která v dalších dnech ještě gradovala.
Na holčičí sprint se přijela podívat i Eva Puskarčíková se svým partnerem Thomasem Bormolinim a malým biatlonistou na cestě. Už pracujeme na tom, aby malý Bormolini reprezentoval Česko.
Ondra Moravec pobyl v Novém Městě déle. Dělal totiž experta ČT sport. Na jednom z tréninků ho poprosily o fotku nějaké fanynky.
Francouzskou hymnu jsme se v NMNM naučili nazpaměť. Hráli ji totiž hned šestkrát. Po sprintu žen dokonce trojici francouzských medailistek a čtvrté Sophie Chauveauové, kterou sympaticky vzala na svůj stupínek Lou Jeanmonnotová.
Sprint mužů zase ovládli tři Norové. Dojezd Sturly Lægreida, který o 3,5 sekundy zdolal Johannese Thingnese Bøho, byl přímo epický. Stejně jako jeho oslavy před plnými tribunami.
Ve stíhačce nás potěšily skvělými posuny 9. Markéta Davidová a 13. Tereza Voborníková. Právě 9. místo Makuly bylo nejlepším českým individuálním výsledkem na šampionátu.
V mužské stíhačce už byl svět zase v pořádku. Johannes Thingnes Bø se vrátil na trůn a za ním se seřadili další čtyři Norové.
Hlavně o víkendech to hodně žilo ve velkém stanu ve fanzóně. Samozřejmě to máme jenom z doslechu.
Jessica Jislová si v Novém Městě na Moravě zajela svůj nejlepší výsledek na velké akci. Ve vytrvalostním závodě minula jediný terč a s rukama nahoře a slzami v očích si dojela pro 12. příčku.
Tomáš Mikyska nám všem ukázal, že se toho nebojí. Ve vytrvalostním závodě střílel rychle a přesně. Až do poslední rány. Ta rozhodla o tom, že neskončil šestý, ale desátý. I tak si zajel nejlepší výsledek své kariéry. Prozatím.
„To je skoro náš nejlepší výsledek v singl mixu, ne? I když laťka není nastavená moc vysoko,“ nadhodila Markéta Davidová po dojezdu smíšené štafety dvojic, ve které předvedla velmi dobrý výkon a po boku Jonáše Marečka obsadila 10. místo.
Do Síně slávy IBU byla v Novém Městě na Moravě uvedena Gabriela Soukalová. Zařadila se tak po bok legend, jakými jsou Nor Ole Einar Bjørndalen, Němci Sven Fischer, Andrea Henkelová a Kati Wilhelmová, Švédka Magdalena Forsbergová a Francouz Raphäel Poirée.
Vysočina Arena trumfla O2 arenu! V sobotu to přímo na ploše stadionu rozjeli Tros Discotequos v čele s dvojníkem Adama Václavíka a skvělým zpěvákem Vojtou Dykem. Ještě teď máme husí kůži z toho, jak spolu s ním 30 tisíc fanoušků zpívalo Ach synku, synku. Pusťte si video.
Atmosféru při štafetě si dle svých slov naplno užívala Terka Voborníková. Na prvním úseku nechybovala a držela nás v kontaktu s čelem závodu. Nakonec z toho bylo 7. místo.
Nejvíc strhující závod šampionátu? Hlasujeme pro mužskou štafetu. Po skvělých úsecích Mikyse a Bimba nám patřila druhá příčka. Tu jsme sice neudrželi, skončili opět sedmí, ale fanoušci odcházeli z Vysočina Areny nadšení.
V neděli k nám zavítal i prezident Petr Pavel. Podle původního plánu se měl na střelnici podívat na první střelbu hromadného startu žen. Nakonec tam ale strávil i celý závod mužů.
A viděl tak spolu s fanoušky i průlet dvou gripenů těsně nad Vysočina Arenou.
Tady už Justine Braisazová-Bouchetová věděla, že vyhraje hromadný start. V Novém Městě na Moravě získala tři zlaté medaile, její parťačka Julia Simonová dokonce čtyři. Francie s bilancí šesti zlatých, jedné stříbrné a šesti bronzových medailí jasně ovládla pořadí národů.
Markéta Davidová v cílové rovince hromadného startu děkovala fanouškům. A pak znovu v mixzóně: „Ta kulisa je neskutečná. Moc děkujeme fanouškům, že nás tady celých 14 dní podporovali, a doufám, že se uvidíme i příští rok.“
V neděli Makula vyrazila i mezi fanoušky. Hodně dlouho se fotila, podepisovala a rozdávala úsměvy.
Sedm medailí ze sedmi možných získal v Novém Městě na Moravě Johannes Thingnes Bø. Jeho slova po hromadném startu nás hodně potěšila: „Střílet na stavu číslo jedna na tomto stadionu je jedním z vrcholů mé kariéry. A takhle krásně zakončit úžasný šampionát… Nemůžu to ani popsat slovy. Před startem jsem se podíval na tribuny a opravdu si užíval tu energii. Je prostě bláznivé vyhrát závod před tolika lidmi. Na každé fotce ze závodu, kterou jsou viděl a na které jsem stál mezi fotografem a tribunami, jsem si připadal tak malý. Je to určitě jeden z mých nejoblíbenějších stadionů.“
Elitního masáku se zúčastnili i Michal Krčmář a Tomáš Mikyska. „Je neskutečné, kolik přišlo lidí. Budu na to vzpomínat celý život,“ říkal v cíli dojatý Bimbo. Mikys děkoval přímo v cílové rovince, kde si zastavil, aby se mohl fanouškům uklonit.
A tohle je náš organizační tým! „Musím smeknout před těmi lidmi, kteří to tu odmakali. Není to o nás bafuňářích nahoře, ale o lidech dole. A to, co tady traťaři, stadioňáci a rolbaři předvedli… Všichni říkají, že to je neuvěřitelné a jinde by se to mistrovství v tuto chvíli už nejelo. Je úžasné mít takový mančaft,“ řekl předseda organizačního výboru a prezident ČSB Jiří Hamza.
Prezident IBU Olle Dahlin předal štafetu švýcarskému Lenzerheide a zároveň poděkoval Novému Městu. „To, co tu můžeme sledovat, je neuvěřitelné. Atmosféra, fanoušci… Máte nejhlasitější areál na světě. Základem je organizační tým. Pracujete velmi tvrdě. Vidíme to každý večer po závodech. To začíná vaše práce. I přes nepříznivé počasí jste zajistili férové podmínky. Jste extrémně organizovaný tým.“

Karel Halberštádt
Foto: Petr Slavík, Jaroslav Svoboda, Marek Ambrož