Češky na Holmenkollenu zářily: 5. Voborníková, 10. Davidová a 11. Jislová

01. března, 2024

Nejlepší závod sezóny zajely české biatlonistky na Holmenkollenu. Tereza Voborníková skončila v přeloženém vytrvalostním závodě pátá a vylepšila si tak své maximum ve Světovém poháru. Výborně běžící Markéta Davidová uzavírala elitní desítku, do které se jen těsně nevešla Jessica Jislová.

Report

Včera nepustila biatlonistky na start vytrvalostního závodu mlha a moc nadějně to nevypadalo ani dnes dopoledne. Markéta Davidová a Tereza Voborníková už vyrazily na nástřel, když IBU oznámila, že ho o půl hodiny odkládá.

Zpátky do buňky zamířil i trenér Egil Gjelland, který byl dnes členem jury. „Závodit se bude,“ předpovídal. Měl pravdu. A o tři hodiny později i radost.

Na Holmenkollenu panovalo ponuré počasí, ale viditelnost byla o dost lepší

Tereza Voborníková držela po dvou nulách třetí místo. Na třetí střelecké zastávce jednou chybovala, ale stojku už zvládla opět čistě.

„Dneska jsem si řekla, že už toho bylo dost. Že nechci být přehnaně opatrná a rány přemiřovat. Střílela jsem tak, jako by se žádné minuty nepřičítaly, a jsem ráda, že mi to vyšlo,“ usmívala se v cíli Terka.

To už tušila, že se stejně jako před rokem podívá na květinový ceremoniál. K šestému místu dnes přidala páté.

Sběratelka norských květin

„Po mistrovství světa jsem byla trochu nachlazená a dost unavená. Takže jsem vůbec nevěděla, jak na tom budu. Ani příprava nebyla taková, jakou bych si přála. V Česku se nedalo nikde lyžovat, takže jsem dělala, co jsem mohla. Jsem ráda, že jsem dokázala zúročit i tu domácí přípravu,“ pokračovala v hodnocení biatlonistka z Hostinného, které dnes patřil i velmi dobrý 18. běžecký čas.

Pátým místem si nejen vylepšila osobní maximum, ale také zajela dosud nejlepší český výsledek v sezóně. „Snad jsem to dneska prolomila a ostatní na mě výsledkově navážou,“ dodala ještě Terka.

Terka mezi čtvrtou Italkou Vittozziovou a šestou Němkou Voigtovou

Minimálně v dnešním závodě na ni její parťačky navázaly. Markéta Davidová (0+2+0+1) byla 10. nejlepší na trati i v cíli, Jessica Jislová (0+1+0+0) skončila těsně za ní 11.

„Za tři je moc. To mě mrzí. Ale na trati jsem se necítila špatně. Byla i líp připravená než na tréninky, takže to docela jelo,“ hodnotila závod Makula.

Trochu rozpačitý úsměv Markéty Davidové

Jedna nepovedená položka dnes připravila o body 45. Lucii Charvátovou (0+3+1+0).

Norské fanoušky potěšila vítězstvím na Holmenkollenu Ingrid Tandrevoldová. Za druhou Elvirou Öbergovou navíc byla další Norka Ida Lienová.

Co to znamená?

Tereza Voborníková je v celkovém hodnocení Světového poháru 19., Jessica Jislová 20. a Markéta Davidová 22. Všechny tři tedy čeká v sobotu hromadný start.

„Včera jsme tu zmokly a čekaly, co se bude dít. Dneska dlouhý závod a zítra druhý nejdelší závod. Ten program je hrozně náročný,“ řekla Jess. „Ale jsme na tom všechny skoro stejně a budeme bojovat,“ doplnila Makula.

Finiš vyčerpané Jess

Dnes se také uzavřel souboj o malý křišťálový glóbus. Ten získala potřetí v kariéře Italka Lisa Vittozziová. Tereza Voborníková skončila v hodnocení disciplíny 12., Jessica Jislová 13.

A ještě rychlý pohled na Pohár národů. V něm byly Češky dnes třetí nejlepší a celkově se posunuly na 7. místo, o 43 bodů před Rakušanky.

Pochvala pro celý tým!

Výsledkový servis

Příští závod

Do hromadného startu vyjedou ženy v sobotu ve 13:20.

Karel Halberštádt
Foto: Jaroslav Svoboda