Dá se s biatlonem začít v 17 letech a zároveň studovat? Kristýna Otcovská říká, že jo!

22. března, 2024

Kristýně Otcovské se daří bořit mýty. S biatlonem začala až v 17 letech, když si společně se svým tatínkem v Litvínově založili biatlonový klub. Zároveň s tím hrála florbal a v roce 2018 se dokonce podívala na mistrovství světa juniorek. O čtyři roky později se stejné akce zúčastnila i v biatlonu a letos debutovala ve Světovém poháru. Aby toho nebylo málo, tak třetím rokem studuje medicínu. Jak se to všechno dá zvládat? I na to odpověděla Týna fanouškům na Instagramu Českého biatlonu. Na co dalšího se ptali?

Jak ses těšila na svůj první světák?

„Trošku jsem se toho bála, protože jsem nevěděla, jaký rozdíl bude mezi mnou a těmi nejlepšími. Ale myslím, že to nakonec nebyla ostuda. Skoro jsem se dostala do stíhačky. Zpětně to hodnotím ne úplně povedeně, ale mám z toho dobrý pocit. A dobrý pocit není málo.“

Co máš nejvíc ráda na biatlonu?

„Hrozně mě baví příprava, je různorodá. Když se připravujeme v létě, tak jezdíme na kole nebo na kolcích, běháme… Je to fakt pestré. A zjistila jsem, že mám hrozně ráda běžky. Takže v zimě je nádherné to lyžování. Ještě když je třeba takové počasí jako v Canmore.“

Důkaz nádherného lyžování v Canmore

Je v pohodě začít s biatlonem takhle pozdě?

„Já si myslím, že jo. Je důležité předtím dělat nějaké sporty. Neležet do patnácti na gauči a pak si říct, že budu vrcholový sportovec. To podle mě už nejde. Ale když se člověk hýbe, jde si občas zaběhat nebo jezdí na kole pro radost, tak si myslím, že není problém začít takhle pozdě.“

Který typ závodů máš nejraději?

„Sprint, protože si myslím, že mám v porovnání s ostatními horší obecnou vytrvalost. A v tom sprintu se to nejmíň projevuje.“

Co přesně studuješ na medicíně a kde se vzal nápad na tuto školu jít?

„Studuju všeobecné lékařství. Už od dětství jsem věděla, že to chci dělat. Baví mě studovat, jak funguje lidské tělo, a je to jedno z mála zaměstnání, které je samo o sobě naplňující. Není potřeba v něm hledat nějaký hlubší smysl. Dává smysl samo o sobě.“

Jak se dá skloubit studium a sport?

„Podle mě se to docela doplňuje. Když děláte biatlon, tak máte tendenci být hlavou pořád v tom biatlonu. Ale když k tomu něco studujete, tak si hlava od biatlonu odpočine. U mě to funguje tak, že když jsem fyzicky unavená, tak se dokážu dobře učit. Takže když netrénuju, tak se učím. Musím se učit průběžně, abych to pak nehnala tři dny před zkouškou.“

Karel Halberštádt
Foto: Petr Slavík