Černý den českých biatlonistek v Ruhpoldingu. Ve sprintu zůstaly bez bodů

17. ledna, 2019

Po pěty letech zůstaly české biatlonistky bez bodů ze závodu Světového poháru. Dnešní sprint v Ruhpoldingu jim nevyšel hlavně po střelecké stránce. Markéta Davidová skončila se dvěma chybami 50., Eva Puskarčíková 54. Na 51. místě dojela třikrát nepřesná Veronika Vítková. To mimo jiné znamená, že i druhý hromadný start v sezóně bude bez české účasti.

Závod ve zkratce

V německém Ruhpoldingu dnes panovaly ideální podmínky, které přímo vybízely k čisté střelbě. Tuto pobídku využilo 18 biatlonistek, bohužel však žádná z těch českých.

Závod z českého pohledu rozbíhala Veronika Vítková, a to ve velmi dobrém tempu. Jenže už na úvodní střelbě dvakrát chybovala, další trestné kolo pak přidala po střelbě vestoje. S touto střeleckou bilancí se zařadila až na 51. místo.

Úspěch byl dnes hodně vzdálený

Eva Puskarčíková nenavázala na střeleckou formu z Oberhofu, při ležce i při stojce minula jeden terč a skončila až 54. Jen o čtyři příčky výše se zařadila dnes nejlépe postavená česká biatlonistka Markéta Davidová. Na neoblíbené trati jí to tolik neběželo, navíc k nule z ležky přidala dvě chyby vestoje.

Eva Puskarčíková nezářila ani na trati, ani na střelnici

Lucie Charvátová a Jessica Jislová střílely shodně s bilancí 1+2. Prvně jmenované to stačilo na 85. místo, té druhé na 100. místo ze 103 startujích. Zázrak se tak u Jislové po dlouhé zdravotní pauze nekonal.

Ani dnes se Lucii Charvátové na střelnici nevedlo

Na druhé vítězství v sezóně dosáhla Ruska ve slovenských barvách Anastasia Kuzminová. Na zlatý hattrick útočila Italka Lisa Vittozziová, nakonec v souboji bezchybných biatlonistek podlehla Kuzminové o 11,5 sekundy. Švédka Hanna Öbergová se na třetí štaci SP v řadě postavila na třetí pódiový stupínek.

Lisa Vittoziová v celkovém hodnocení SP ztrácí už jen 26 bodů na dnes šestou Dorotheu Wiererovou. První českou vlaječku najdeme až na 38. místě, které patří Evě Puskarčíkové. Nedělní hromadný start se tak Češek týkat nebude.

Medailistky sprintu žen zleva: Lisa Vittozziová, Anastasia Kuzminová a Hanna Öbergová

Zajímavá čísla

• Alespoň jedno pozitivum dnešního závodu: Veronika Vítková dosáhla na solidní 24. běžecký čas, za nejrychlejší Anastasii Kuzminovou zaostala o 46 sekund.
  • Vítková dokázala držet po celý závod vyrovnané tempo, začala na 19. v čase v prvním kole, v těch dalších byla 26. a 24.
  • O šest sekund pomalejší než Vítková byla Markéta Davidová, která naopak měla v prvním kole 14. čas, ale ve zbylých kolech byla 33.
  • Na střelnici dnes strávila nejméně času Dorothea Wiererová (45 s), ale udělala jednu chybu. Naproti tomu Markéta Davidová střílela o 31 sekund pomaleji a v tomto ohledu za ní byly jen tři biatlonistky.
  • Češky dnes získaly jen 268 bodů do Poháru národů a propadly se na deváté místo, o 11 bodů za Slovensko.

V Ruhpoldingu jsou teď na programu štafety. Muži pojedou v pátek ve 14:30, ženy ve stejný čas v sobotu.