Český Biatlon Český biatlon | CZECH BIATHLON UNION

Česká pojišťovna
Hamé
PSG
BMW CarTec Group
Meopta
Zdravotní pojišťovna MV ČR
DB Schenker
Alpine PRO
ATEX

Čeští biatlonisté vyrazili do Norska. Premiérově se zúčastní Blinkfestivalenu

Blíží se první z vrcholů biatlonového léta. Čeští reprezentanti o víkendu odcestovali na dvoutýdenní soustředění do Norska, jehož vrcholem bude účast na Blinkfestivalenu. Exhibičních závodů, které se pojedou od 1. do 3. srpna, se zúčastní takřka kompletní áčko a béčko.

Už o víkendu spolu s realizačním týmem do Norska odjeli Lucie Charvátová, Ludmila Horká, Adam Václavík a Milan Žemlička. V pondělí pak přiletěli členové áčka Markéta Davidová, Veronika Vítková, Eva Kristejn Puskarčíková, Jessica Jislová, Michal Krčmář, Ondřej Moravec, Tomáš Krupčík a Jakub Štvrtecký.

Junioři, kteří v posledních týdnech podstupovali dril společně s muži, dostali od Zdeňka Vítka volno. Do Norska neodcestovali ani Ondřej Hošek a Michal Šlesingr, který se brzy stane dvojnásobným otcem.

Muži v bažině a ztracené ženy

První týden stráví Češi ve vesničce Tonstad, kde mají k dispozici střelnici i vyasfaltované tratě. A taky nádhernou přírodu. „Byli jsme se proběhnout po okolí a holky už zabloudily. My jsme to radši otočili,“ směje se kouč mužů Zdeněk Vítek a cituje svého svěřence Milana Žemličku: „U nás by bylo každé údolíčko, co je tady v Norsku, přírodní rezervací.“

Biatlonisté se při tréninku kochají pohledem na vodopády nebo říčky. „A běháme v bažinách, je to těžký silový trénink,“ doplňuje Vítek.

„Vezeme si vlastní kuchařku a jídlo v chlaďáku. Bude to jednak pro naše pohodlí a také to vyjde levněji,“ hlásil už před odjezdem asistent trenéra žen Jiří Holubec. V prvních dnech kuchařka z Žamberku připravila českým biatlonistům maso s bulgurem a zapečenými bramborami.

Běžecké a biatlonové hvězdy proti sobě

Češi bydlí zhruba hodinu a půl jízdy od Sandnesu, kde 2. a 3. srpna proběhnou exhibiční střelecké duely, hromadné starty a supersprinty. Tam se právě v době konání závodů přestěhují.

Blinkfestivalen si na vlastní kůži vyzkoušel trenér žen Egil Gjelland. „Bude to úplně nová zkušenost a také dobrá příležitost, jak zapracovat na střelbě. Je tam také jeden závod do kopce, kde soupeříte s běžci a biatlonisty. Ve většině případů s těmi nejlepšími na světě.“

Celý rozhovor s Egilem Gjellandem na našem YouTube kanálu:

O jakém závodě norský kouč v českých službách hovoří? Blinkfestivalen otevře čtvrteční 7,5 kilometru dlouhý výjezd do Lysebotnu. „Zkusíme si to jednou nanečisto. Bude to těžké, ale nic, co bychom neměli zvládnout. Kopce jezdíme i v tréninku,“ říká k neobvyklému závodu Zdeněk Vítek. Jeho svěřenci si zazávodí s Martinem Fourcadem, Johannesem Thingnesem Bøm, ale třeba také s běžcem na lyžích Martinem Johnsrudem Sundbym. Závodu žen by se měly zúčastnit běžecké hvězdy Charlotte Kallaová či Therese Johaugová.

Jasné je v tuto chvíli to, že se na start nepostaví Ondřej Moravec, který se vrací do přípravy po problémech s játry. „Možná si zkusí střelecké duely, ale jinak závodit nebude. Musí začít zvolna,“ upozorňuje Vítek.

V dalších dnech vám přineseme ještě podrobné preview k Blinkfestivalenu i s informacemi o tom, kde bude možné závody sledovat.

 

Karel Halberštádt

Foto: Petr Slavík

Hry IX. letní ODM 2019

Předprodej na SP NMNM 2020

Fanshop Biatlon

Facebook