Další povedený závod Davidové. Ve sprintu na MS v Östersundu končí sedmá

08. března, 2019

Po výborném představení ve smíšené štafetě se Markétě Davidové povedl i druhý závod na Mistrovství světa v Östersundu. Ve sprintu, který provázel nepříjemný vítr, obsadila sedmou příčku. Dalším českým biatlonistkám už se tolik nevedlo. Veronika Vítková skončila 38., Eva Puskarčíková 59. a Lucie Charvátová 71. Poprvé v kariéře zvítězila na světovém šampionátu reprezentantka Slovenska Anastasia Kuzminová.

Průběh závodu

Po klidné smíšené štafetě ukázal švédský Östersund biatlonistkám ve sprintu svou častější tvář. Na střelnici poměrně dost foukalo a nuly byly vzácné. Obě položky zvládlo čistě jen osm závodnic.

Jako první z českých závodnic startovala Lucie Charvátová, která do šampionátu vstoupila třema chybami vleže. Vestoje už chybovala pouze jednou, ale ani tak se nevešla mezi postupující do stíhačky. Skončila 71.

Lucce vstup do šampionátu nevyšel

Dobře do závodu nevstoupila ani Veronika Vítková. Dvě trestná kola po střelbě vleže částečně vynahradila nulou vestoje, po ní finišovala jako 38.

Markéta Davidová také nezastřílela ležku čistě, ale s jednou chybou byla stále ve hře o elitní umístění. Tradičně běžela jako nejšlachovitější jednorožec a co víc, na druhé střelecké zastávce už nezaváhala. Dostala se tak o boje o malé pódium. Až rychlá Denise Herrmannová odsunula českou reprezentantku na sedmé místo.

Makula byla nejlepší českou střelkyní

Jako poslední do závodu vystartovala Eva Puskarčíková, která po obou střelbách obkroužila jedno trestné kolo a nakonec se z 59. místa těsně probojovala do nedělní stíhačky.

Evu v závěru trochu zbrzdil pád

Poprvé v kariéře zvítězila na mistrovství světa 34letá Ruska ve slovenských službách Anastasia Kuzminová, která po závodě neměla slov. A to doslova, ztratila totiž hlas. Svůj první start na světovém šampionátu proměnila ve stříbro 22letá Norka Ingrid Tandrevoldová a k bronzu se prostřílela Laura Dahlmeierová, která tak potřetí v řadě bere ze sprintu na mistrovství světa medaili.

Statistické okénko

• Veronika Vítková dnes byla nejrychlejší střelkyní závodu. Na koberečku strávila 43,6 sekundy, druhá nejrychlejší Lisa Vittozziová 48,2 sekundy a Anastasia Kuzminová 48,9 sekundy.
  • Naopak Markéta Davidová patřila s časem minuta a 15 sekund k nejpomalejším.
  • V pořadí běžeckých časů figuruje Davidová na skvělé páté příčce, dokonce o dvě desetiny před Kuzminovou. Nejlepší Denise Herrmannová byla o 16,4 sekundy rychlejší.
  • Veronika Vítková běžecky ztrácela v prvních dvou kolech na nejlepší zhruba 20 sekund, v tom posledním téměř 40 sekund. Celkově jí patřil 48. čas, o necelou minutu pomalejší než u Davidové.
  • Češky dnes zapsaly devátý nejlepší součet bodů (321) do Poháru národů, celkově stále pohodlně drží sedmou příčku s náskokem 161 bodů na Ukrajinky. Nejlepší byly se 411 body Němky.

Verča na rozdíl od smíšené štafety nedokázala vystupňovat tempo

Ohlasy

Markéta Davidová: „Rozhodně tam žádný smutek není, jsem ráda za to umístění, ale i za to, že to byla jen jedna minela. To mě těší víc než ten výsledek. Na ležce jsem moc nedokázala přečíst vítr, jestli si mám cvaknout, nebo jestli je to v pohodě. Přišlo mi, že ty fáborky plápolaly tak podivně. Nic jsem nedělala a doufala, že to bude padat. S během jsem spokojená, ale bylo to hrozně těžké.“

Mistrovství světa v Östersundu pokračuje v sobotu sprintem mužů, který se pojede v 16:30. V neděli jsou na programu stíhací závody žen (13:45) i mužů (16:30).