Dokonalý šampionát. Mistrovskými závody vyvrcholil v Břidličné letní biatlon žactva

23. září, 2019

Nádherné počasí, okouzlující prostředí, bojovná ale přátelská atmosféra, obdivuhodné výkony sportovců, bezchybní rozhodčí, skvělí pořadatelé… Takové byly základní kulisy Mistrovství České republiky v letním biatlonu žactva 2019, které ve dnech 20. – 22. září hostila Břidličná. Na loukách a po lesích Nízkého Jeseníku v Moravskoslezském kraji se prohánělo na 270 dětí z více než 40 klubů a ještě i mladí biatlonisté ze Slovenska. Na programu byly sprinty, štafety a závody s hromadným startem.

…a je odstartováno! S číslem “2” si běží pro zlato v závodu s hromadným startem kategorie M11 “domácí” Daniel Danihelka. Číslo “1” má Jakub Rozkošný z Blanska, celkový vítěz Českého poháru

„K celkovému vyznění šampionátu určitě přispělo ideální počasí,“ říká ředitel závodů Jaroslav Kováč. „Především chci ale vyzvednout a poděkovat každému, kdo nám se šampionátem pomohl. Ať již to byl Český svaz biatlonu, naše město, místní základní škola, dobrovolníci, partneři nebo členové klubu. Pro nás je pořádání Mistrovství České republiky velkou odměnou. Nemáme dostatečnou kapacitu malorážkové střelnice, a tak můžeme pořádat jen regionální závody, nikoliv třeba Český pohár,“ vysvětluje ředitel závodů.

Radost domácích umocnila dvojnásobným vítězstvím Adriana Hojgrová, jež triumfovala i v Českém poháru kategorie W11

Na organizaci MČR žactva v letním biatlonu se v Břidličné podílelo na 50 rozhodčích a dalších 30 lidí, kteří se starali o tratě, bufet a naplňovali ostatní potřebné činnosti. „Těší mě, že těm všem udělaly radost parádními výkony i naše děti.“ V Břidličné zůstalo celkem osm mistrovských medailí. S poměrem 4-1-3 (zlato-stříbro-bronz) se domácí nakonec stali nejúspěšnější výpravou! „To je určitě zadostiučinění,“ dodává Jaroslav Kováč, „jehož“ Břidličná nakonec obsadila třetí místo v konečném hodnocení Českého poháru klubů!

František Jelínek z KB Trefa táhne startovní pole závodu s hromadným startem v kategorii M13. Od startu do cíle se mu soupeři dívali na záda. A tak tomu bylo až na jednu výjimku i v průběhu celé sezóny…

Na tratích Mistrovství České republiky v letním biatlonu žactva 2019 se bojovalo o celkem 25 sad medailí, tedy 75 cenných kovů. O ty se mezi sebou podělili zástupci 21 klubů. Jak už bylo uvedeno, nejúspěšnějším klubem se stala domácí Břidličná s bilancí 4-1-3, na pomyslném druhém místě skončil klub Krkonoše (4-0-3), třetí byl SK Rover Praha (3-2-0) následován KB Trefa (3-1-0), valašskomeziříčským KB SK MVM (2-1-3), klubem Krušného hory (2-1-1), Starým Městem p/L (1-5-2), BK Ostrov a SK NMNM (shodně 1-2-1), první desítku pak uzavřela Ostrava (1-2-0).

Na střelnici bylo plno a živo!

Trojnásobnou mistryní České republiky v letním biatlonu pro rok 2019 je Heda Mikolášová z Roveru Praha, která vyhrála jak oba individuální závody (žákyně W14), tak i štafety se svým klubem. Tři zlaté mají také Oskar Poluha (M12) z Krušných hor, jenž na štafetové zlato dosáhl s týmem KB Trefa a František Jelínek (M13) z KB Trefa. Dva mistrovské tituly z individuálních závodech mají: Adriana Hojgrová (W11) z Břidličné, , Lukáš Kulhánek (M14) a Daniela Tomášková (W15) oba z Krkonoš.

Dvojnásobná mistryně ČR v letním biatlonu kategorie W15 pro rok 2019 Daniela Tomášková z klubu Krkonoše

A pokud byl výše zmíněn Český pohár, tak klubovou soutěž vyhráli biatlonisté z KB Krkonoše před SK Rover Praha a již zmiňovanou Břidličnou. Přičemž Mistrovství ČR předcházely klání Českého poháru ve Starém Městě pod Landštejnem, Bystřici pod Hostýnem a Jilemnici.

Za letním biatlonem krajinou Nízkého Jeseníku…

A kdo byl v Českém poháru v roce 2019 nejlepší mezi jednotlivci?
Žákyně
W11 – Adriana Hojgrová (Břidličná)
W12 – Dominika Kocmánková (SK NMNM)
W13 – Adéla Štefanová (Ostrava)
W14 – Adéla Švihálková (SK Rover)
W15 – Daniela Tomášková (Krkonoše

Ondřej Poledník a za ním Antonín Hron. Ondra vyhrál závod s hromadným startem na MČR, Tonda celý Český pohár, kategorie M15

Žáci
M11 – Jakub Rozkošný (Blansko)
M12 – Martin Voves (Klecany)
M13 – František Jelínek (KB Trefa)
M14 – Lukáš Kulhánek (Krkonoše)
M15 – Antonín Hron (Krkonoše)

Třikrát panda a trio nejlepších děvčat v závodě s hromadným startem kategorie W13 – zleva: druhá Aneta Bártová (Staré Město p/L), první Adéla Štefanová (Ostrava) a třetí Lucie Jandurová (Krkonoše)

Výsledky MČR 2019 v letním biatlonu žactva – sprinty
Výsledky MČR 2019 v letním biatlonu žactva – štafety
Výsledky MČR 2019 v letním biatlonu žactva – závody s hromadným startem

Závěr sezóny letního biatlonu obstará Mistrovství České republiky dorostu a dospělých v Bystřici pod Hostýnem, a to už 27. – 29. září 2019!

Uprostřed stojí Heda Mikolášová, trojnásobná vítězka MČR v letním biatlonu v kategorii W14, vlevo druhá Adéla Švihálková (obě SK Rover), vpravo pak Ilona Plecháčová (Krkonoše)

Text a foto: Tomáš Hermann