Český Biatlon Český biatlon | CZECH BIATHLON UNION

Česká pojišťovna
Hamé
PSG
BMW CarTec Group
Meopta
Zdravotní pojišťovna MV ČR
DB Schenker
Alpine PRO
ATEX

Hra o hromadné starty vrcholí. Jak jsou na tom čeští biatlonisté?

Druhou polovinu Mistrovství světa ve švédském Östersundu otevřou vytrvalostní závody. V úterý se na nejdelší distanci vydají ženy, ve středu muži. A nepůjde jen o cenné kovy. Budou se rozdávat malé křišťálové glóby a také vstupenky do nedělních závodů s hromadným startem. To všechno zajímá i české reprezentanty.

Právě nejstarší biatlonová disciplína je pro české barvy tou nejúspěšnější. Zlaté medaile v ní získali Kateřina Holubcová-Jakešová a Roman Dostál, stříbro Gabriela Koukalová (2krát) a Ondřej Moravec a bronz opět Ondřej Moravec spolu s Jaroslavem Soukupem, Michalem Šlesingrem a Janem Matoušem.

Ale jak už bylo řečeno, nejde jen o medaile. V Östersundu se jedou poslední vytrvalostní závody sezóny, a tak poznáme majitele malých křišťálových glóbů. Mezi muži drží Johannes Thingnes Bø vedení s náskokem 10 bodů na Simona Edera, ale, s respektem k oběma pánům, nás spíše zajímá bitva žen o první glóbus sezóny.

V červeném trikotu se v úterý premiérově představí Markéta Davidová, která v předešlých dvou vytrvalostních závodech dojela druhá a třetí. Na druhou Lisu Vittozziovou má náskok 16 bodů, na třetí Paulínu Fialkovou 31 bodů.

A třetí rébus, který vyřeší závody na 15, respektive 20 kilometrů. Po třetím individuálním závodě se uzavře startovní listina hromadného startu. Vstupenky do něj dostanou medailisté z šampionátu a také ti, kteří se ve Světovém poháru nacházejí do 15. příčky. Zbytek z 30 míst připadne závodníkům, kteří získali v Östersundu nejvíc bodů. A právě třetí cestou by se mohlo vydat několik českých biatlonistů.

Můžeme operovat s tím, že většinou stačil ke kvalifikaci do masáku zisk 40 bodů, ale našly se případy, kdy se kvalifikovali i biatlonisté s 30 body. Jak na tom tedy aktuálně jsou Češi?

Markéta Davidová

  • 64 bodů, 18. místo v žebříčku pro hromadný start
  • Markéta už má jistou účast v závěrečném závodě Mistroství světa v Östersundu.

Veronika Vítková

  • 28 bodů, 30. místo v žebříčku pro hromadný start
  • Stejně bodů má i Estonka Talihärmová, o bod zpět je Švýcarka Häckiová a o další bod zpět Ruska Mironovová. Veronika by potřebovala dojet zhruba do 30. místa.

Tomáš Krupčík

  • 34 bodů, 25. místo v žebříčku pro hromadný start
  • Tomášovi může stačit i momentální bodový zisk, ideálně by si ale měl masák pojistit umístěním na začátku čtvrté desítky.

Michal Krčmář

  • 16 bodů, 33. místo v žebříčku pro hromadný start
  • Michal zaostává za 30. příčkou o 3 body, ale potřeboval by jich získat víc. K postupu do masáku by se měl pohybovat kolem 15. místa.

Do hromadného startu se Křupas kvalifikoval už v Anterselvě. Tam ho ale nakonec nepustila do závodu nemoc

Další čeští biatlonisté to budou mít složitější, v předešlých závodech nebodovali. Obvykle potřebná porce 40 bodů se dává za 5. místo.

První část tajenky se bude luštit v úterý v 15:30, to půjdou do akce ženy. Druhá část se začne odkrývat ve středu v 16:10, kdy budou závodit muži.

 

Karel Halberštádt

Foto: Petr Slavík

Hamé superstřelec

Předprodej na SP NMNM 2020

Fanshop Biatlon

Facebook