Český Biatlon Český biatlon | CZECH BIATHLON UNION

Česká pojišťovna
Hamé
PSG
BMW CarTec Group
Meopta
Zdravotní pojišťovna MV ČR
DB Schenker
Alpine PRO
ATEX

Krčmář s Krupčíkem útočili v Pokljuce na TOP 10. Nevyšla jim poslední střelba

Mohl to být skvělý vstup do sezóny. Michal Krčmář a Tomáš Krupčík proploupali vytrvalostním závodem v Pokljuce bez trestných minut, neuspěli až na závěrečné položce. Krčmář nakonec skončil v úvodním individuálním závodě sezóny 15., Krupčík se propadl mimo body.

Průběh závodu

Včerejší mlhu dnes vystřídalo v Pokljuce slunečné počasí a co bylo pro vytrvalostní závod důležité, tak i bezvětří. Bylo tak jasné, že k úspěchu povede jen přesná střelba.

Trenér mužů Zdeněk Vítek neměl na začátku závodu tolik důvodů k radosti. Ondřej Moravec a Michal Šlesingr zahajovali jednou trestnou minutou, kterou navíc zopakovali i na druhé položce.

Střelecký vstup do sezóny Ondřeje Moravce moc nepotěšil.

Jejich následovníci si vedli o poznání lépe. Michal Krčmář a Tomáš Krupčík psali jednu nulu za druhou. Až do poslední střelby. Krčmáře během stojky zradila zbraň, musel dvakrát ručně dobíjet a ztratil spoustu času. Na střelnici dnes strávil víc času jen mladý Slovinec Drinovec.

Přesto mohl být stříbrný medailista z Pchjongčchangu s prvním individuálním závodem spokojen. Po vlažnějším úvodu stupňoval tempo a s jednou chybou finišoval na 15. místě. Loni zimu začínal 66. příčkou.

Michal Krčmář dnes byl z Čechů jasně nejrychlejší.

Krčmář mohl v případě bezproblémové poslední položky útočit možná i na páté místo a blízko do elitní desítky měl i Krupčík. Jenže ten závod zakončil třemi trestnými minutami, které ho poslaly až na 57. pozici.

Druhá polovina závodu vyšla lépe duu Moravec a Šlesingr. Oba zkušení borci zůstali na dvou trestných minutách a posunuli se na 30., resp. 41. místo. Šlesingrovi chyběly k bodům tři desetiny.

Michal Šlesingr si musí na úvodní body ještě počkat.

Posledním Čechem na startu byl Adam Václavík. Po dvou chybách na úvodní ležce přičítal po jedné minutě na dalších třech střelbách a zahájil tak sezónu daleko za body, na 85. pozici.

Stupně vítězů dnes obsadili bezchybní biatlonisté. Zvítězil favorizovaný Martin Fourcade, ale pouze s 4sekundovým náskokem na Johannese Kühna. Němec, který je vyhlášený skvělým během, překvapivě zvládl i střelbu a poprvé v kariéře se prosadil na pódium. Po úspěchu ve smíšených štafetách znovu zazářil Simon Eder. Zkušený Rakušan skončil se ztrátou 20 sekund třetí.

Zajímavá čísla

  • Michal Krčmář po 72. běžeckém čase ve zbytku závodu pořádně zrychlil a nakonec byl v pořadí běžců 21. se ztrátou 1:53,6 na Johannese Thingnese Bøho.
  • Nor si na trati počína suverénně, druhý nejrychlejší Lukas Hofer byl o 25,4 sekundy zpět. Martin Fourcade zaznamenal až 13. čas se ztrátou 1:23,7.
  • Českým reprezentantům to krom Krčmáře příliš neběželo: 46. Ondřej Moravec (ztráta 2:39,3), 49. Tomáš Krupčík (2:44,9), 57. Michal Šlesingr (2:54,0) a 61. Adam Václavík (2:57,6)
  • V rychlosti střelby dnes z Čechů obstál jen Ondřej Moravec. Na střelnici strávil minutu a 55 sekund, což byl 33. nejlepší výkon. Nejrychlejší Rus v korejských barvách Timofej Lapšin střílel za minutu a 29 sekund.
  • I vinou technických problémů měl Michal Krčmář až 108. střelecký čas, o minutu a 13 sekund horší než Lapšin. Pokud by střílel stejně rychle jako Moravec, tak bral místo 15. příčky 7.
  • Dnešní výhra byla pro Martina Fourcada už 71. v kariéře ve Světovém poháru. Naopak Johannes Kühn teprve popáté pronikl do elitní desítku, dosud byl nejlépe 5.
  • V hodnocení národů dnes byli se 413 body nejlepší Francouzi, Češi figurovali se 337 body na 8. příčce.

Výsledkový servis

Ohlasy českých reprezentantů přineseme později.

Příští závod

Dnes je v Pokljuce rušno. Už ve 14:15 přijdou na řadu se svým vytrvalostním závodem ženy. Muže čeká zítra opět ve 14:15 sprint.

 

Karel Halberštádt

Foto: Petr Slavík

Hry IX. letní ODM 2019

Předprodej na SP NMNM 2020

Fanshop Biatlon

Facebook