Krčmáře to na trati zase baví. Puskarčíkovou ve štafetě vyděsila ležka

09. února, 2019

Co takhle zavést jako novou disciplínu stíhací závody štafet? Čeští reprezentanti se v pátečních štafetách v Canmore dokázali posunout z konce druhé desítky až do té první. Skvěle střílející Tomáš Krupčík finišoval dokonce na šestém místě, stejně jako Michal Krčmář mohl být spokojený i se svým během. Ten tradičně zdobil Markétu Davidovou, která byla na třetím úseku motorem ženské štafety. Eva Puskarčíková dokonala dílo posunem na sedmé místo, i když ji trochu vyděsila nepovedená úvodní ležka.

Krčmáře a Krupčíka těší běžecká forma

Michal Krčmář přebíral štafetu od svého jmenovce Michala Šlesingra na 18. místě, svůj úsek ale zakončil už na 11. příčce. I díky zlepšené střelbě.  Po tom, co ve vytrvalostním závodě udělal pět chyb, zvládl štafetu s využitím dvou náhradních nábojů.

Rozdíl byl podle Krčmáře v jeho vnitřním nastavení. „Ve štafetě jsem se chtěl chyb vyvarovat, což se částečně povedlo. Pořád tam jsou ale dvě jedničky,“ říká český reprezentant s tím, že se na střelnici v Canmore Nordic Centre necítí úplně nejlíp. „Není to tak, že bych se na tréninku se střelbou vyloženě trápil. Ale nejde to tady úplně samo, musím se s tím víc prát. Do neděle se s tím zkusím popasovat.“

Rozdílné pocity má momentálně Tomáš Krupčík, který zvládl obě položky ve štafetě bez zaváhání. „Na střelnici jsem cítil jistotu od první do poslední rány, ani vítr mi moc nevadil. Horší byly zmrzlé prsty, kdy jsem při stojce necítil spoušť. Ale to se stává. Se svou střelbou jsem spokojený. Chyby soupeřů nám dnes pomáhaly posouvat se dopředu,“ těšilo Krupčíka, který se zařadil mezi šest bezchybných střelců.

Tomáš Krupčík ve štafetě nezmrzl nadarmo

Český finišman dostal od Adama Václavíka předávku na devátém místě. V cíli byl nakonec šestý. Češi se posunovali nejen díky chybám soupeřů, ale také zásluhou zlepšeného běhu, který provází duo Krčmář a Krupčík už od Anterselvy.

Ladí tedy Češi vrcholnou běžeckou formu směrem k březnovému Mistrovství světa v Östersundu? „Je pravda, že běžecky je to teď na dobré úrovni, ale to prostě přišlo, nedá se říct, že bychom šli systematicky a stupňovali to směrem k Mistrovství světa. Jsem rád za to, jak to teď je. Co bude dál, to se uvidí,“ povídá Krupčík.

Radost z běžecké formy má i Krčmář. „Od Anterselvy se po běžecké stránce cítím líp. Špatné nebylo ani v Ruhpoldingu, ale tam hrály roli i jiné faktory. Na trati mě to opět baví, což je dobrá zvěst před koncem sezóny. Pokusím se z toho ještě něco vytěžit,“ slibuje českým fanouškům osmadvacetiletý závodník.

Michal Krčmář polepšil české štafetě od předávky o sedm příček

Mohlo by se zdát, že budou mít čeští reprezentanti výhodu v tom, že se jede „u Žídků doma“. Rodiče šéfa českého servisu v Canmore stále žijí, Tomáš Žídek tam vyrůstal. „Je tady tak přemrzlý sníh, že nejde vymyslet nic, co by udělalo velké rozdíly,“ myslí si Michal Krčmář a Tomáš Krupčík mu dává za pravdu. „Sníh je extrémně pomalý, ale servisu se zatím pokaždé podařilo namazat dobře. Ale určitě je tu víc než kde jinde potřeba vybrat dobrý pár, protože v těchhle podmínkách bývají velký rozdíly právě v lyžích,“ vysvětluje Krupčík.

„To je pravdu,“ souhlasí Krčmář. „Je to dost o samotné lyži, o její konstrukci. To se mi snad povedlo vyřešit tím, že jsem v Anterselvě dostal od Rossignolu nový pár. S lyžemi jsem teď spokojený.“

Davidová byla roztěkaná, Puskarčíkovou potěšila stojka

Podobnou stíhací jízdu jako muži si „užily“ i ženy. Lucie Charvátová rozjela štafetu na 17. příčce, Veronika Vítková se posunula na 15. pozici a pak šla do akce stříbrná medailistka z vytrvalostního závodu Markéta Davidová.

A zatímto ve čtvrtek poprvé v kariéře zvládla odstřílet čtyřpoložkový závod čistě, tak teď vleže i vestoje dvakrát zaváhala. Že by ve štafetě střílela trochu rychleji, riskantněji? „To si nemyslím. Spíš jsem se nedokázala úplně zavřít do sebe, byla jsem taková roztěkaná,“ hodnotí své počínání na střelnici Davidová.

Na dobíjení se ale dokázala dobře zkoncentroval a i díky třetímu nejlepšímu běhu na úseku vyšvihla českou štafetu už na devátou příčku. „Pocitově se mi nejelo dobře. Trať byla hrozně pomalá tím, jak byla přemrzlá. Navíc foukalo proti, takže to nebyla žádná velká sláva,“ zmínila Davidová podmínky, které biatlonisté zrovna nemilují.

Makula by si uměla představit i trochu příjemnější lyžovačku

Výsledek české štafety poté ještě o dvě pozice vylepšila finišmanka Eva Puskarčíková. I když jí na začátku trochu zatrnulo. „Na první položce jsem se trošku vyděsila. Mám teď s ležkami trošku trampoty. Naštěstí mi nakonec všechny terč spadly,“ ulevilo se Puskarčíkové po tom, co třikrát úspěšně dobila. „Ale i tak mě moc mrzí tři dobíjené rány, každá sekunda je drahocenná.“

To byl ovšem poslední krizový moment české biatlonistky. Stojku zvládla čistě, navíc nejrychleji ze všech na posledním úseku. „Na stojce jsem cítila, že mám dobrou polohu a spadlo všechno na první dobrou, za což jsem ráda,“ líčila po závodě Puskarčíková.

Eva na stojce moc dlouho nemrzla

Navíc jí zbylo dost sil do posledního kola, ve kterém zaznamenala čtvrtý běžecký čas. „Jelo se mi něco lépe než ve dlouhém závodě, tak to mám ale vždycky. Když mám srovnat běžecké výkony v disciplínách, je pro mě štafeta nejlepší a hned po ní je sprint,“ povídá osmadvacetiletá biatlonistka z Harrachova.

Do závěrečného kola si česká reprezentantka vezla na zádech Američanku Dreissigackerovou, sedmé místo si ale vzít nenechala. „Byla jsem ale ráda, že jsem nemusela sprintovat až na cílovou čáru. Když jsem viděla, že jsem Američanku setřásla a přede mnou nikdo nikde nebyl, tak jsem v posledních stovkách metrů zvolnila. Koneckonců už jsem toho měla také plné kecky,“ uzavírá hodnocení štafety Eva Puskarčíková.

Během soboty může spolu s ostatními nabrat síly. Organizátoři totiž kvůli mrazům přesunuli sprinty na neděli. Muži by měli jet ve 20:20, ženy ve 22:45.

 

Karel Halberštádt

Foto: Petr Slavík