Markéta Davidová je Biatlonistkou roku 2019. Během galavečera se i pomáhalo

30. května, 2019

Tradiční anketu Biatlonista roku 2019 podle očekávání ovládla Markéta Davidová. Svou premiérovou trofej pro nejlepšího závodníka sezóny si převzala na slavnostním galavečeru v Národním domě na Vinohradech. Během večera se nejen odměňovalo, ale také pomáhalo. Zároveň se rozrostla síň slávy o další čtyři členy.

Před rokem získala Markéta Davidová titul skokanky roku, nyní zvítězila v hlavní kategorii. Nutno podotknout, že hlasování členů Českého svazu biatlonu nebylo nijak dramatické. Davidová v uplynulé sezóně vyhrála svůj první závod Světového poháru a navrch přidala další tři medaile.

„Na ty samozřejmě vzpomínám moc ráda. Zvlášť na tu štafetovou, kterou jsem si mohla užít společně s holkami. Bylo super sledovat Evičku, jak bojuje o to třetí místo. To byl silný moment,“ vrací se ke své životní sezóně dvaadvacetiletá biatlonistka. Davidová byla také součástí vystoupení kouzelníka Magic Alex, který ji nechal levitovat nad šavlemi.

Markéta Davidová odstartovala kariéru kouzelnické asistentky

Druhý příčku v hlavní kategorii obsadil Tomáš Krupčík, který se zároveň radoval z titulu skokan roku. Za minulou sezónu získal víc bodů (154) než za celou dosavadní kariéru a vylepšil si maximum ve Světovém poháru na 12. příčku.

Třetí místo patří Michalu Krčmářovi, 21. muži celkového hodnocení Světového poháru. Čtvrtý skončil Ondřej Moravec a pátá Veronika Vítková. Stejné pořadí má i anketa Biatlonista roku podle čtenářů iDNES.cz.

Čtenáři mediálního partnera Českého svazu biatlonu volili také nejsilnější moment sezóny. Tím se stalo premiérové vítězství Markéty Davidové v Anterselvě a hned na druhé místo se dostala strhující atmosféra Světového poháru v Novém Městě na Moravě. Tu si za necelý rok zopakujeme.

Markéta Davidová dávala své červené šaty na obdiv hned několikrát

V kategorii naděje roku zvítězila dvojnásobná stříbrná medailistka z letošního Mistrovství světa juniorů a dorostenců Tereza Voborníková. Navázala tak na svého kolegu z jilemnického oddílu Vítězslava Horniga, který triumfoval loni. Oba spojuje jméno Tomáše Holubce, který je v jejich domovském klubu trénoval. Po zásluze mu tak letos patří titul trenér roku.

Cenu si převzala Terka…

… a pak i Tomáš

Celý večer, kterým provázela jako moderátorka Adéla Elbel, se nesl v charitativním duchu. Veronika Vítková předala šeky na 95 000 Kč oddílu SKI Janov – Bedřichov a také pražskému IKEMu, který Český biatlon dlouhodobě podporuje. Vítková před sezónou slíbila, že za každý sestřelený terč dá 500 Kč na dobrou věc.

Každý sestřelený terč Veroniky Vítkové pomáhá

Český svaz biatlonu zároveň předal šek na 100 000 Kč kapele The Tap Tap, která se spolu s světoznámým operním pěvcem Adamem Plachetkou postarala o hudební zpestření. Kapelu The Tap Tap tvoří studenti a absolventi Jedličkova ústavu.

The Tap Tap s Adamem Plachetkou byli výborní

Český biatlon se rozhohl finančně podpořit kapelu složenou ze studentů a absolventů Jedličkova ústavu

Síň slávy

Do síně slávy Českého svazu biatlonu byly uvedeny čtyři významné osobnosti, dvě in memoriam. Jana Krkošková z Blanska byla považována za velký talent. Stala se mistryní Československa v kategorii juniorek, mezi dospělými se prosadila na druhé místo. Osudným se jí stal 27. červen 1990, kdy byla v areálu pedagogické fakulty Masarykovy univerzity zavražděna. Bylo jí 19 let.

Tereza Hlavsová vyrůstala v letohradském klubu po boku Ondřeje Moravce a Michala Šlesingra. A měla našlápnuto k podobně skvělé kariéře, v roce 2001 se stala dorosteneckou mistryní světa. V roce 2006 bohužel podlehla následkům tragické autonehody.

Zavzpomínali jsme si na dvě talentovaná a biatlonu oddané dívky, které postihl tragický osud

Božena Kubíčková stála u zrodu biatlonové a lyžařské tradice v Letohradě. Loni tato „biatlonová máma“, jak se jí přezdívá, oslavila 90 let. Vychovala medailisty z velkých akcí Romana Dostála, Michala Šlesingra, Ondřeje Moravce či Michala Krčmáře. Stále také aktivně navštěvuje závody v domovském Letohradě.

Největší potlesk večera? Pro paní Kubíčkovou

Ján Húska v červnu oslaví 70. narozeniny. Československý biatlon reprezentoval mimo jiné na Zimních olympijských hrách v Sapporu 1972 a v 70. a 80. letech už jako reprezentační trenér vedl muže a juniory. Trojice Josef Skalník, Milan Janoušek a Zdeněk Hák pod jeho vedením získala bronz na Mistrovství světa v roce 1979. Posléze pracoval jako trenér u jablonecké mládeže, kde mu pod rukama prošla řada skvělých závodníků.

Nový člen síně slávy: Ján Húska