Moravcovu stíhací jízdu v Oslu zpomalily chyby vestoje, bere 20. místo

23. března, 2019

Ondřej Moravec se rozloučil s letošní sezónou 20. místem. První polovina závěrečného stíhacího závodu Světového poháru v norském Oslu mu vyšla znamenitě, pak ale přišly tři chyby při stojkách. Dalším českým reprezentantům se nevedlo. Tomáš Krupčík obsadil se čtyřmi omyly 39. místo, pětkrát nepřesný Michal Krčmář byl 44. Jakub Štvrtecký vyrobil ve své druhé stíhačce v životě devět chyb a skončil poslední 55. Rekordní 15. vítězství v sezóně zapsal Johannes Thingnes Bø.

Závod ve zkratce

Ondřej Moravec nasadil od začátku velmi svižné běžecké tempo, které navíc podpořil dvěma nulami při střelbě vleže. V polovině závodu držel 15. místo, po jedné chybě na třetí střelbě byl 16. Chybující soupeři mu při poslední střelecké zastávce otevřeli cestu do elitní desítky, Moravec však opět nabral směr trestné kolo, které nyní musel obkroužit dvakrát. Do cíle dojel jako 20.

Ondra asi právě zjistil, kde by byl, kdyby se vyvaroval chyb

To Tomáši Krupčíkovi se na střelnici nedařilo od začátku. Po obou ležkách musel na jedno trestné kolo, po úvodní stojce na dvě. Nula na čtvrté střelecké zastávce mu pomohla alespoň ke dvěma bodům za 39. příčku.

Křupas si dojíždí pro dva body

Ještě o 150 metrů víc musel absolvovat Michal Krčmář, který střílel s bilancí 0+2+2+1. Z nadějné 26. pozice tak klesl až na 44. Jako jediný z Čechů ale bude moct svůj nezdar napravit v zítřejším závodě s hromadným startem.

Bimbovi se nedařilo

Junior Jakub Štvrtecký dnes byl tím nejméně přesným biatlonistou, když netrefil celkem 11 terčů. Proto obsadil poslední 55. místo.

Druhá stíhačka v kariéře Kubovi nevyšla, ale ještě jich pár bude

O zápis do historie se postaral Nor Johannes Thingnes Bø, když jako první biatlonista dosáhl v jedné sezóně na 15 výher. V cíli mu ihned gratuloval (i k zisku malého křišťálového glóbu) bratr Tarjei, který dojel na druhém místě. Stupně vítězů doplnil Němec Arnd Peiffer, když v závěrečném kole překonal rakouského mladíka Felixe Leitnera.

Bratři si to umí udělat hezké

Statistické okénko

• Ondřej Moravec předvedl zřejmě nejlepší běžecký výkon v sezóně, patřil mu 16. čas se ztrátou 35 sekund na nejrychlejšího Johannese Thingnese Bøho. Moravec byl jen o 2 sekundy pomalejší než Rus Loginov.
  • Zkušený český reprezentant držel konstatní tempo ve všech kolech, jeho časy se pohybovaly v rozmezí 11. a 20. místa.
  • Naopak další Češi se na trati trápili. Tomáš Krupčík měl 42. čas, Jakub Štvrtecký 49. a Michal Krčmář 54.
  • Ondřej Moravec si počínal rychle i na střelnici, jeho čas 1:40 byl šestý nejlepší. Na nejrychlejšího střelce Larse Birkelanda ztratil 8 sekund, Nor ale minul pět terčů.
  • Rakušan Felix Leitner byl jediným bezchybným střelcem, což mu zaručilo životní čtvrté místo.
  • Bez rozestupů ze sprintu by dnes zvítězil Arnd Peiffer o dvě sekundy právě před Leitnerem. Ondřej Moravec by byl dvanáctý.

Světový pohár 2018/19 uzavřou závody s hromadným startem. V neděli ve 13:45 pojedou ženy včetně Markéty Davidové a Veroniky Vítkové. Na 16:30 je naplánován závod mužů, kterého se zúčastní také Michal Krčmář.