Ondřej Moravec sedmý ve sprintu OME, další tři v Top 20 a celkem sedm do stíhačky!

23. února, 2019

Sedmé místo Ondřeje Moravce je nejlepším výsledkem českých biatlonistů a biatlonistek v sobotních sprintech Otevřeného mistrovství Evropy (OME) v běloruském Raubiči. Zkušeného závodníka z Letohradu dělilo od medaile 11 sekund, stejně jako ve vytrvalostním závodě, v němž skončil čtvrtý. Neztratili se ani další reprezentanti. V desetikilometrovém závodě mužů obsadil Jakub Štvrtecký dělenou 19. pozici, Adam Václavík doběhl na 23. místě. V kategorii žen potěšila 12. místem Lucie Charvátová a 19. skončila Jessica Jislová! To vše jsou i dobré výchozí pozice do nedělních stíhacích závodů! Tam se probojovali také 41. Ludmila Horká a 47. Anna Tkadlecová. OMEskončilo pro Milana Žemličku (68.) a Ondřeje Hoška (85.).
Z evropských titulů mají radost ve Skandinávii. Dopolední sprint mužů vyhrál Tarjei Boe z Norska, odpolední sprint žen Mona Brorssonová ze Švédska.

Ondřej Moravec patřil i ve sprintu mezi nejlepší. A pokud si udrží střeleckou pohodu i do nedělní stíhačky…

KRÁTCE O ZÁVODECH
Položky Ondřeje Moravce nebyly z nejrychlejších, ale co bylo podstatné, ani jednou ranou neminul čtyřiatřicetiletý reprezentant terč! Po ležce běžel 10., po stojce dokonce šestý, ale na trati neoplýval takovou jiskrou a pohodou jako ve středu na 20 km. Jakub Štvrtecký ukázal, že už se mužské konkurence nebojí. Navíc větší tlak jako by více svědčil jeho střeleckým výsledkům. Dnes pouze jedna chyba vstoje a celkově 24. běžecký čas, nejlepší z českého kvinteta. Adam Václavík vstoupil do závodu s námořnickou rozvahou. V prvním kole měl na trati 53. čas, ve druhém byl 51. Nulová stojka mu však dodala křídla. Osmým (!) běžeckým časem na posledním úseku se vyhoupl na 23. místo jen necelé čtyři sekundy za Jakuba Štvrteckého.
Lucie Charvátová dnes byla na trati k nepoznání. Celkově dosáhla šestého nejlepšího času! Skvělý běh ji po bezchybné úvodní položce vynesl dokonce na průběžné čtvrté místo. Dvě chyby vstoje ji ve vzletu trochu přibrzdily, ale 12. místo je dobrým výsledkem a dobrou výchozí pozicí do stíhačky. Vždyť za osmým místem zaostává jen o šest sekund! Zjevného zlepšení v běhu dosáhla i Jessica Jislová, na trati 24. nejrychlejší. Jedna chyby ji stále umístění v Top Ten.

Jakub Štvrtecký jako by už ani nebyl junior…

POHLEDEM TRENÉRŮ
Aleš Ligaun, trenér mužů:
„Vzhledem k tvrdé, skluzné a rychlé trati byl sprint hodně vyrovnaný. Navíc Ondra se dnes necítil v takové pohodě, jako na dvacítku… Dokázal však zastřílet čistě, a proto je opět mezi nejlepšími. Vzhledem k jeho juniorskému věku je 19. příčka Kuby Štvrteckého parádním výsledkem. A taky Adam Václavík se může těšit z dobré pozice do nedělní stíhačky. Věřím, že všichni kluci své postavení na startu využijí ke zlepšení. Na výkonech Milana Žemličky a Ondry Hoška bylo poznat, že mají v nohách o závod více než třeba Kuba Štvrtecký. K lepšímu výsledku si bohužel nepomohly ani střelbou. Dvě resp. tři chyby jsou ve sprintu prostě moc.“

Tomáš Kašpar, trenér žen:
„Myslím, že Lucka i Jessica mohou být spokojené. I když Lucie po ležce mířila ještě mnohem výše… věřím však, že se v neděli se stíhačkou dobře popasuje a minimálně o elitní desítku zabojuje. Na výkonu Jessiky už je patrný další progres. Začíná se rozjíždět, a z toho máme všichni radost. Lída začala závod bezchybnou ležkou, vstoje se ale bohužel vrátila ke svým typickým chybám. Se třemi trestnými koly nelze ve sprintu udělat díru do světa. Škoda. Anička odvedla takový svůj standard. Aby mohla pomýšlet výše, musí být bezchybná na střelnici, ale především se zlepšit v běhu. Což je však otázkou spíše dalších sezón.“

Adam Václavík výkonem ve sprintu potěšil

ZAJÍMAVÁ ČÍSLA

• V kategorii mužů startovalo 114 závodníků, na 7,5 km dlouho trať žen nastoupilo 85 biatlonistek
  • Ondřej Moravec měl ve vytrvalostním závodě na 20 km třetí nejlepší běžecký čas a na nejrychlejšího Tarjeie Boea ztratil 59 sekund. Na poloviční distanci sprintu zaostal za stejným závodníkem (ano, TB byl opět nejrychlejší) o skoro 58 sekund a znamenalo to až 31. běžecký čas
  • Vyrovnanost sprintu mužů dokládá například skutečnost, že na páté místo scházelo Ondřeji Moravcovi jen 1,4 sekundy! Nebo jiný příklad, čtvrtý Aristide Begue z Francie zaostala za třetím Dmitrijem Malyškem z Ruska jen o 0,4 sekundy! A ještě jeden, 19 závodníků mezi 5. místem (Boščarnikov) a 23. pozicí (Václavík) dělí jen 24,9 sekundy!
  • Jakub Štvrtecký dokončil sprint ve stejném čase jako třetí vytrvalostního závodu Endre Stroesheim z Norska. Shodou okolností jsou oba mladí muži současně ještě juniory. Jakub Štvrtecký (nar. 1998) je však o rok mladší.
  • Pro oba dnešní vítěze má evropské zlato jinou váhu. Jestliže Tarjei Boe už vyhrál devět závodů SP, je osminásobným mistrem světa i olympijským vítězem, tak Mona Brorssonová dosáhla na svou první velkou individuální medaili… přestože je od loňska stříbrnou olympijskou medailistkou ze štafet

Jessice Jislové se vrací běžecká forma. Dobrá zpráva před MS. Za ní běží Lída Horká