Při své premiéře v IBU Cupu překvapil junior Mikuláš Karlík osmým místem!

14. března, 2019

Zatím asi nejpronikavějšího výsledku v kariéře dosáhl český junior Mikuláš Karlík. Devatenáctiletý odchovanec letohradského biatlonu při své premiéře v IBU Cupu vybojoval skvělé osmé místo! V italském Martellu minul pouze jeden terč vstoje a po lednovém třetí místě Adama Václavíka v polských Dusznikách-Zdróji zaznamenal druhý nejlepší výsledek českých mužů v IBU Cupu této sezóny.

Bodoval také 39. Ondřej Hošek. Milan Žemlička doběhl 47. a Vítězslav Hornig 49. v pořadí. V kategorii žen se na bodované pozici prosadily všechny tři české reprezentantky. Juniorka Petra Suchá skončila 30. a dosáhla na své první body v IBU Cupu, Anna Tkadlecová skončila 31. a Lída Horká získala jeden bod za 40. příčku.

Závod mužů se odehrál v režii Norů, kteří se usadili na první čtyřech místech. Vyhrál Johannes Dale, před Endre Strøsheimem (to je ten, co připravil Ondru Moravce o bronz na 20 km při OMEJ v Minsku 😉), Aleksandrem Andersenem a Fredrikem Gjesbakkem. Za nimi se však děly věci. Šest borců od šesté do 11. příčky dělilo v cíli 1,1 sekundy! Mikuláši Karlíkovi, 14. ze sprintu na juniorském světovém šampionátu v Osrblie, scházely na šestou pozici čtyři desetiny sekundy. Naopak ztráta osmi desetin by znamenala 11. místo. Na trati dosáhl český mladík 15. běžeckého času, přičemž v závěrečném okruhu byl 12. nejrychlejší.

Bojovný výkon Mikuláše Karlíka na náročných tratích v Martellu, kde se závodní ve výšce přes 1700 metrů nad mořem

Sprint v Martellu pohledem trenéra mužů v IBU Cupu Aleše Ligauna
„Mikuláš odvedl opravdu dobrou práci na střelnici, kde citlivě zareagoval na vítr. Vleže mu to vyneslo nulu. To byl důležitý základ. Stojku si pohlídal. Jeden netrefený terč považuji za kvalitní výsledek. Na trati pak ukázal, že i přes svůj juniorský věk je v běhu hodně silný. Na výkonech Ondry Hoška a Milana Žemličky bylo poznat, že letošní sezóna jim prostě moc nechutná. Milan měl navíc smůlu v tom, že na trati mu začalo krvácet z nosu. Víťa Hornig pak doplatil na měnící se podmínky na střelnici.“

Sprintu mužů v Martellu pohledem Mikuláše Karlíka
„Při premiéře v IBU Cupu jsem takový výsledek určitě nečekal. Mým přáním bylo skončit do 20. místa, to bych považoval za velký úspěch. Konečně se mi povedla střelba. Vleže jsem správně zareagoval na vítr a stojku jsem zvládl snad také slušně. Je tu zajímavě postavená trať, okruhy mají různou délku a ten závěrečný je nejdelší a vede přes stadion do další části. A právě na stadionu, asi kilometr a půl před cílem, mi opravdu došlo. Možná jsem začátek závěrečného okruhu trochu přepálil, nevím… Opatrný jsem byla také ve sjezdech. Ty tu jsou těžké samy o sobě a dnes v nich navíc byly ledové plotny. Spousta závodníků tam popadala. Říkal jsem si, že raději ztratím pár sekund než několik desítek. Z výkonu i osmého místa mám opravdu radost.“

Výsledky sprintu mužů na 10 km VIII. kola IBU Cupu
Analytické výsledky sprintu mužů na 10 km VIII. kola IBU Cupu

Juniorka Petra Suchá se dočkala a po závodech v Ridnaunu, Obertilliachu a Dusznikách-Zdróji dosáhla na svých prvních 11 bodů v IBU Cupu!

Sprint v Martellu pohledem trenéra žen v IBU Cupu Tomáše Kašpara
„Slušný běh a kvalitní střelba. To dnes zdobilo Petru Suchou. Po dlouhé době dala nulu vstoje a věřím, že to pro ni bude dobrý impuls i do dalších závodů tady v Martellu. Mohu ji jen chválit. S pochvalou začnu i na adresu Anny Tkadlecové. Ta předvedla jeden ze svých nejlepších bežeckých výkonů v sezóně. Ležku zvládla čistě, ale tři netrefené terče vstoje jsou, i přes náročné podmínky, opravdu hodně. Sama se mi přiznala, že šlo o její chyby. Škoda, byly to těsné rány. A Lída Horká? Ta pokračovala v písničce této zimy.  Parádní běh, na tratí byla dnes třetí nejrychlejší, ale hodně špatná střelba. Celkem sedm chyb, z toho hned čtyři vleže, s tím se moc nedá  udělat dobrý výsledek.“