Český Biatlon Český biatlon | CZECH BIATHLON UNION

Česká pojišťovna
Hamé
PSG
BMW CarTec Group
Meopta
Zdravotní pojišťovna MV ČR
DB Schenker
Alpine PRO
ATEX

Reprezentace se připravuje na prvním sněhu ve finské Imatře

Stejně jak v minulé olympijské sezóně i nyní zvolila česká reprezentace za místo přípravy na prvním sněhu finské středisko Imatra. Tratě v místních areálu pokrývá až 80 centimetrů sněhu, který místní rozvozili na okruhy ze zásobníku. Počasí však na severu Evropy prozatím zimní není. Teploty se v Imatře drží kolem pěti stupňů nad nulou… Muži trénují ve Finsku od čtvrtka, ženy od neděle. Oba týmy se nedaleko ruských hranic budou připravovat ještě téměř dva týdny.

Lyžařský a biatlonový areál ve finském středisku Imatra

Trenér mužů Zdeněk Vítek musel v přípravě improvizovat. Původně plánované „vysokohorské“ soustředění na Dachsteinu, byl nucen kvůli nevyhovujícím povětrnostním podmínkám zrušit. „Na Dachsteinu byla ledovka a vichr. Zůstali jsem tak o několik dnů déle v Pokljuce,“ vysvětlil. Tréninky ve Slovinsku si však nový „lodivod“ týmu mužů nemohl vynachválit. „Udělali jsme hodně silové práce i vytrvalostních tréninků, a také jsme zamakali na střelbě. Včetně klidové střelby a stabilizace polohy, což jsou prvky, které kvůli chladu v zimě už moc nenatrénujeme.“ Část soustředění v Pokljuce s týmem absolvovala i střelecká specialistka Kateřina Emmons.

Další fáze přípravy – posilovna

Na stejném místě a ve stejném čase pobýval i tým žen. „Ve Slovinsku jsme našli ideální podmínky. Základem přípravy děvčat byly kolečkové lyže. Holky jezdily hodně v tempu, absolvovaly několik výjezdů, trénovaly rychlost,“ přibližuje dění v Pokljuce Jiří Holubec, asistent hlavního trenéra Egila Gjellanda. „Alespoň jednou denně pak měly střelecký trénink a dvakrát jsme byli společně na horské túře.“ Jiří Holubec je z přístupu žen nadšený. „Makají od počátku přípravy. Baví je to, mají správné zaujetí.“

Děvčata poprvé na sněhu…

Soustředění na prvním sněhu znamená, že závodní sezóna už je na dohled. I přes nepříliš ideální počasí, mají čeští biatlonisté v Jižní Karélii takřka optimální podmínky. „Je tu k dispozici několik vzájemně propojených okruhů, které lze kombinovat a využívat tak různé profily pro různé typy tréninku,“ vysvětluje Zdeněk Vítek. V Imatře absolvují reprezentanti i kontrolní závody. Pak se tým rozdělí na dvě části. Sportovci, kteří absolvují I. kolo Světového poháru v Pokljuce se ještě vrátí domů. Ostatní zůstanou už ve Skandinávii, jen se přesunou z Finska do Švédska, kde se v Idre koncem listopadu uskuteční I. kolo IBU Cupu.

Michal Šlesingr ve svižném tempu

 

 

Tomáš Hermann

Foto: Aleš Ligaun

Hamé superstřelec

Fanshop

Facebook