Český Biatlon Český biatlon | CZECH BIATHLON UNION

Česká pojišťovna
Hamé
PSG
BMW CarTec Group
Meopta
Zdravotní pojišťovna MV ČR
DB Schenker
Alpine PRO
ATEX

S novou taktikou o pořadatelství mistrovství světa. Co navrhuje Český biatlon?

Vysočina Arena bude koncem srpna hostit Mistrovství světa v biatlonu na kolečkových lyžích. Skutečným vrcholem biatlonového léta však bude až kongres Mezinárodní biatlonové unie (IBU), který se ve dnech 5. – 9. září 2018 uskuteční v chorvatské Poreči. S jakými cíli odjede k Jaderskému moři, tolik oblíbenému českými turisty, výprava Českého svazu biatlonu?

„Budeme se ucházet o pořadatelství mistrovství světa v roce 2023,“ říká prezident Českého svazu biatlonu Jiří Hamza, jenž sám bude usilovat o pozici prvního místopředsedy IBU. Jiří Hamza si ale uvědomuje, že větší naději na úspěch pro rok 2023 má německý Oberhof. „Německo je dlouholetou biatlonovou baštou. Také většina sponzorů světového biatlonu pochází z Německa, což hraje důležitou roli,“ vysvětluje prezident ČSB. Navíc Němci pořádali předchozí MS o rok dříve než Češi, a to v Ruhpoldingu 2012.

Taktika české delegace bude proto jiná. „Navrhneme, aby se po zmanipulované a skandální volbě pořadatelů mistrovství světa na kongresu v Kišiněvě před dvěma lety, pořadatelé na nadcházející tři roky vůbec nevolili a přednost dostali neúspěšní žadatelé z posledního kongresu,“ zdůrazňuje Jiří Hamza. Co by to znamenalo? V roce 2021 by byla pořadatelem světového šampionátu slovinská Pokljuka, v roce 2023 už zmiňovaný Oberhof a v roce 2024 by se dočkalo Nové Město na Moravě.

Jiří Hamza věří, že tento návrh nebude na Kongresu bez šance. „Uvidíme, zdali náš návrh projde, ale byli jsme iniciátory boje proti dopingu. Otázkou je, jak nám to ti, které tato záležitost postihla, sečtou,“ podotýká prezident ČSB a dodává: „Budu prosazovat, aby se do budoucna volební systém změnil.“

Ve světovém biatlonovém hnutí se po skandálu kolem dlouholetého prezidenta IBU Andrerse Besseberga a generální sekretářky Nicole Reschové nahlas mluvilo o tom, že Jiří Hamza by byl vhodným kandidátem na nejvyšší funkci. On k tomu říká: „Zřejmě bych měl větší šanci uspět ve volbě předsedy, ale můj čas na tuto funkci ještě nedozrál. Za favorita považuji Olle Dahlina ze Švédska.“ Protikandidátkou Švéda bude Lotyška Baiba Broaková.

Nejvyšší představitel Českého svazu biatlonu se chce ucházet o post prvního místopředsedy. Kdo jsou jeho prozatím známí soupeři? Nor Tore Boygard, Rus Viktor Majgurov v barvách Běloruska (!), Slovák Ivor Lehoťan a Němec Franz Steinle. „Boygard a Lehoťan jsou moji dobří kamarádi. Němec Steinle přichází od lyžařů a neznám jej. A Majgurov? Toho nechci komentovat,“ upřesňuje Jiří Hamza.

I přes obě kandidatury považuje Jiří Hamza za hlavní bod zářijového kongresu IBU zcela jiné téma, a to je očištění Ruska od dopingového skandálu. „Čekáme na ruské stanovisko. To je bod A. Teprve potom můžeme řešit bod B.“

 

A další české kandidatury pro Kongres IBU v Poreči

Pokud by Jiří Hamza neuspěl ve volbě prvního místopředsedy, kandiduje současně a společně s dalšími šestnácti zájemci na jeden ze šesti postů do výkonného výboru. 

Vlastimil Jakeš, stávající člen Technické komise, bude svoji pozici obhajovat. Na deset míst je 16 zájemců. 

V neposlední řadě pak Český svaz biatlonu bude prostřednictvím Prahy usilovat o pořadatelství 14. kongresu IBU. Soupeřem mu bude Srbsko se svojí horskou oblastí Zlatibor. 

 

Přehled nominací pro 13. kongres IBU v Poreči 5. – 9. 9. 2018

 

 

Tomáš Hermann

Foto: Petr Slavík, Michal Červený

Hamé superstřelec

Předprodej na SP NMNM 2020

Fanshop Biatlon

Facebook