Vítková vybojovala ve vytrvalostním závodě na MS 13. místo a vstupenku do masáku

12. března, 2019

Jeden úkol se splnit podařilo, druhý ne. Veronika Vítková potvrdila ve vytrvalostním závodě na Mistrovství světa ve švédském Östersundu střeleckou formu a dojela si pro 13. místo. To jí zároveň zaručilo účast v elitním hromadném startu. Tam nebude chybět ani Markéta Davidová, které se ale dnes na střelnici tolik nevedlo a po 43. příčce přišla o červený trikot a tím i o malý křišťálový glóbus.

Závod ve zkratce

Premiéra v červeném trikotu Markétě Davidové úplně nevyšla. První střelbu sice zvládla čistě, ale pak postupně udělala dvě, jednu a opět dvě chyby. Podmínky na střelnici nebyly tak divoké jako v minulých závodech, a tak česká reprezentantka zůstala bez bodů a také bez malého křišťálového glóbu. Dojela 43., v hodnocení vytrvalostních závodů byla třetí.

Makule to v červeném slušelo

To Veronika Vítková na střelnici zářila, jediného omylu se dopustila na úvodní ležce. Se třemi nulami se vyšvihla na 13. místo a pohodlně si pohlídala postup do závodu s hromadným startem. Zajela si druhý nejlepší výsledek v sezóně.

🙂

Jako třetí z českých biatlonistek vyjela na 15kilometrovou trať Eva Puskarčíková. Po úvodní čisté ležce připočítávala na dalších střelbách po jedné trestné minutě a skončila 42.

Evči to dnes těsně nestačilo na body

Poslední z Češek Jessica Jislová rozběhla závod velmi dobře, jenže se jí nepovedla první položka. Už po ní měla na svém kontě dvě trestné minuty, ve zbytku závodu přidala další dvě. Premiérový start na Mistroství světa v Östersundu jí vynesl 55. příčku.

Jess poprvé v akci

Švédské fanoušky rozradostnila Hanna Öbergová, olympijská vítězka a nyní i mistryně světa ve vytrvalostním závodě. Stříbro a malý křišťálový glóbus bere Italka Lisa Vittozziová, bronz náleží Francouzce Justine Braisazové.

Asi víme, kdo bude zítra na titulních stranách švédských novin

Statistické okénko

• Markéta Davidová dnes zajela pátý běžecký čas, na nejrychlejší Célii Aymonierovou ztrácela 35,8 sekundy.
  • Druhou nejrychlejší Češkou byla Jessica Jislová. Patřil jí 39. čas se ztrátou 2 minut a 34 sekund. O 8,6 sekundy pomaleji jela Veronika Vítková.
  • Davidová vyhrála čtvrté běžecké kolo, Vítkové a Jislové zase nejvíc vyšlo to první (21. a 24.)
  • Suverénně nejrychleji dnes střílela Lena Häckiová (1:27,7), ale udělala dvě chyby. Veronika Vítková (28. střelecký čas) střílela sice o více než půl minuty pomaleji, ale přičítala o jednu trestnou minutu méně.
  • Češky dnes zapsaly 325 bodů do Poháru národů, což byl devátý nejlepší součet. Jasně nejlepší byly se 424 body Švédky.

Tahle žena získala první křišťálový glóbus v sezóně

Ohlasy

Veronika Vítková: „Jsem ráda, že jsem se dokázala oklepat z prvních dvou závodů, kdy se mi při ležkách úplně nedařilo. Teď už to bylo o kus lepší a můžu si vyčítat jen tu jednu ránu, která nespadla hned při první položce. Tam to chtělo zareagovat na vítr a cvaknout. Pak už jsem si mířidla upravila a když jsem byla já na střelnici, tak byly podmínky ideální. Na trati se cítím líp. Sice jsem ke konci závodu ztrácela, ale je to o něčem jiném než v průběhu sezóny.“

Markéta Davidová: „Jsem z toho zklamaná, lhala bych, kdybych řekla, že ne. Ale byla to zkušenost a doufám, že to bude lepší. Střelba mě dnes nepodržela. Snažila jsem se, ale asi toho kolem mě bylo tolik, že to nešlo úplně vytěsnit. Myslím, že jsem byla více nervozní než normálně. Nějak jsem se toho fakt bála a ještě ta střelnice tady se mi nelíbí, takže jsem s tím bojovala. Nemyslím, že by mi foukalo, spíše ten vítr je takový, že se točí, takže člověk musí být ostražitý, jestli cvakat nebo ne. Myslím, že to byly mé chyby.“

Hlavu vzhůru, Makulo

Ve středu v 16:10 pojedou vytrvalostní závod mužů. Ženy se dostanou ke slovu ve čtvrtek, v 17:10 je na programu závod smíšených dvojic.