Holky dělaly zbytečné chyby, mrzelo trenéra Holubce

17. ledna, 2019

Už před závodem asistent trenéra českých biatlonistek Jiří Holubec při pohledu na nehybné praporky poznamenal, že podobné podmínky v Ruhpoldingu, který se sám o sobě řadí mezi místa s jednodušší střelnicí, můžou svádět k podcenění. Jako by tím předznamenal pozdější krach českých biatlonistek.

„Musíme na dnešní závod co nejrychleji zapomenout. Byly ideální podmínky, ale stejně se nám střelba vůbec nepovedla. Holky dělaly zbytečné chyby, nedokážu si to úplně vysvětlit,“ snažil se Jiří Holubec zhodnotit nejméně úspěšný závod za posledních pět let.

Právě před pěti lety, ve sprintu v Pokljuce, české biatlonistky nebodovaly. Nejlépe tenkrát skončila 48. Veronika Vítková. Teď byla ještě o tři příčky níž. O nejlepší český výsledek se nyní postarala 50. Markéta Davidová.

Nejlepší českou biatlonistku bychom rádi viděli na lepším než 50. místě

Holubec těžko hledal příčinu nezdaru. Snad to mohlo být ono podcenění, jak naznačoval před závodem. „Ani u jedné holky nebyly položky středové. Ta koncetrace asi nebyla taková, jaká být měla,“ přemítal Holubec.

„Myslím, že to byly moje chyby,“ přiznala Davidová. „Snažila jsem se, abych ty terče nepřejížděla jako vždycky. Spíš bych řekla, že jsem si najela moc zešikma a rány pak letěly do stran. Dvě chyby jsou moc, ale z toho úplně špatný pocit nemám. Spíš je v těch dobrých podmínkách víc znát má pomalá střelba,“ poznamenala česká juniorka k čtvrtému nejhoršímu střeleckému času ze všech biatlonistek. Na střelnici byla o půl minuty déle než nejrychlejší Dorothea Wiererová.

Dvě trestná kola musela obkroužit i Eva Puskarčíková. „To je strašně moc. S tím mým během to chce nuly nebo spíš minus jedničky a minus dvojky,“ neodpustila si česká závodnice ironické hodnocení sebe sama.

Eva Puskarčíková hodnotila svůj výkon hodně přísně

Pozitivem byl snad jen 24. běžecký čas Veroniky Vítkové. O to víc zklamaná česká jednička minulé sezóny byla ze tří chyb na střelnici. „Doufám, že to u Verči půjde nahoru. Potřebujeme její pomoc,“ ví Holubec. Vždyť právě loni touto dobou Vítková táhla český tým. Na každé štaci druhého trimestru získala bronz.

Snad už ve štafetě Verča skloubí solidní běh i střelbu

Tři chyby udělaly ve sprintu i Lucie Charvátová a Jessica Jislová. Ta navíc velmi pomalu běžela, zaznamenala 97. čas ze 102 biatlonistek. „Nečekali jsme, že by na tom byla Jessica běžecky extra dobře. Musí se dostat do své obvyklé formy, což bude chvíli trvat. Prodělala dvě nemoci za sebou,“ připomíná český kouč.

Tohle nebyla Jessica Jislová z minulých sezón

Stejně jako v Oberhofu může hodnocení pátého podniku Světového poháru trochu poupravit sobotní štafeta. „Doufám, že si vylepšíme náladu. Nesmíme ale moc dobíjet, abychom udrželi kontakt. Nejlépe vůbec nedobíjet,“ zakončuje Holubec.

 

Karel Halberštádt

Foto: Jaroslav Svoboda