Třetí kolo Českého poháru v Jilemnici prolomilo hranici jednoho tisíce startujících!

11. září, 2019

Po prázdninové pauze se v Jilemnici ve dnech 6. – 8. 9. opět roztočila kola Českého poháru 2019 v letním biatlonu. A třetí kolo se zapsalo do dějin (nejen) této sezóny rekordním údajem. Na start sobotních sprintů se skupinovým startem se postavilo 528 závodníků, nedělní intervalové sprinty pak absolvovalo 533 sportovců! V Areálu Hraběnka se tak během víkendu představilo přesně 1061 startujících! Dílem k tomu určitě přispěla skutečnost, že III. kolo ČP bylo současně Akademickým mistrovstvím České republiky v letním biatlonu 2019 a v neposlední řadě je příjemným zjištěním, že členská základna se rozrůstá!

“Na jednu stranu je to moc krásné, na druhou strašně těžké. Myslím tím těžké pro pořadatele zvládnout takovou masu lidí a náročné pro rozhodčí udržet koncentraci po celý den závodění,” říká Vojtěch Zicháček, člen výkonného výboru ČSB  pro letní biatlon. “Možná je to pro nás impuls k zamyšlení nad postupovým klíčem do závodů Českého poháru.”  

Na tratích se, v rámci III. kola Českého poháru, bojovalo celkem o 44 sad medailí, tedy 132 cenných kovů. O ty se mezi sebou podělili zástupci 27 klubů. Zejména díky výsledkům v kategoriích D+D zazářili sportovci SKP Kornpitz s úctyhodnou medailovou bilancí 23 cenných kovů (9-9-5). Svoji sílu opět ukázali i biatlonisté ze Starého Města pod Landštejnem (6-5-4) nebo Břidličné (6-1-3). Ziskem osmi medailí (4-1-3) překvapila Ostrava, následovaná domácí Jilemnicí (4-0-5) a Krkonošemi (3-1-2). V pomyslné první desítce dle hodnoty medailí se ještě umístily kluby SK Rover Praha (2-4-1), Krušné Hory (2-2-1), Blansko (2-1-0) a Střelka Brno (1-2-3).

Žáci připravení ke sprintu se skupinovým startem

Celkem osm závodníků dokázalo vyhrát po oba dny: Lukáš Kulhánek (KB Krkonoše) žáci M14, Adéla Švihálková (SK Rover) žákyně W14, Matyáš Martan (SKP Kornspitz) dorostenec M16, Lenka Bártová dorostenka W19, Pavla Schorná (obě Staré Město p/L) ženy WA, Markéta Minichová (Břidličná) ženy W31, Ivana Nováková (Ostrava) ženy W41 a Jaromír Šimůnek (SKP Kornspitz) muži M46.

Neporazitelnost během této sezóny si udržel asi udržela Markéta Minichová z Břidličné. Naopak za „malou senzaci“ (😊) lze považovat „až“ druhé místo Františka Jelínka (KB Trefa) ve sprintu žáků M13. František totiž vyhrál všechny závody Českého poháru během uplynulé zimy a vítězil nepřetržitě i nyní v létě. V nedělním sprintu však byl lepší Jindřich Koutný ze Starého Města pod Landštejnem.

Zaplněný Areál Hraběnka

Akademickými mistry se stali ve sprintu se skupinovým startem Dita Hořínková (VUT Brno) a David Tolar (ČVUT Praha), ve sprintech dosáhli tituly Jitka Landová (ČVUT Praha) a Matěj Hájek (TU Liberec).

„My jsme si už ve středu vyzkoušeli souhru našeho týmu při kontrolních závodech a snad i proto proběhly závody bez problémů,“ potěšilo šéfa organizačního výboru Jana Suchardu. „Asi největší komplikací byla skutečnost, že Jilemnicí se nyní kvůli uzavírkám špatně projíždí. Vedle objezdových tras jsme tak museli řešit i náhradní parkovací plochy, ale všichni snad ´svoje´ místo našli.“ Dobrý vizuální efekt pak udělalo jednotné oblečení rozhodčích. „Jejich nástup mi hned připomněl Světový pohár v Novém Městě na Moravě,“ usmál se Jan Sucharda.

Nástup “vyfešákovaných” rozhodčích

A co nás v sezóně letního biatlonu ještě dále čeká? Před námi jsou dva vrcholy v podobě mistrovských závodů. Šampionát žactva bude hostit ve dnech 20. – 22. 9 Břidličná, MČR dorostu a dospělých se uskuteční 27. – 29. 9. v Bystřici pod Hostýnem.

 

Tomáš Hermann

Foto: Klub biatlonu Jilemnice