České biatlonistky uzavřely první díl Světového poháru osmým místem

08. prosince, 2019

Rychlý běh zdobil české biatlonistky ve štafetě na Světovém poháru v Östersundu. V relativně příznivých podmínkách se naopak tolik nedařila střelba, a tak Češky zakončily úvodní podnik sezóny osmým místem.

Report

Do husté sněhové vánice se jako první z českých biatlonistek pustila Jessica Jislová. Trenér Jiří Holubec sice trochu protahoval obočí nad dvojím dobíjením vestoje, ale jinak Jislová zajela dobrý úsek. Nechala si dost sil do závěrečného kola (6. čas, celkově 9.) a předávala jako desátá se ztrátou 52 sekund.

Jess závod rozjela slušně

Lucie Charvátová nezačala svůj úsek dobře, po ležce musela trestné kolo. Magnetky trenéra Holubce byly vysoko nad terčem. Na stojce se Charvátová zachránila s využitím všem náhradních nábojů. Český tým se propadl na 12. příčku, ztráta byla skoro dvouminutová.

Na trati si Lucka vedla dobře, ale na střelnici…

Pak začala úřadovat Markéta Davidová. Dopustila se jediné chyby při střelbě vleže, měla druhý běžecký čas (jen 5 s za Eckhoffovou) a byla druhá nejlepší na úseku. Česká štafeta se posunula na devátou příčku, ztráta klesla na minutu a půl.

Makula nestačila na svém úseku jen na Dorotheu Wiererovou

Eva Kristejn Puskarčíková si prožila krizovou situaci na ležce, kde sestřelila terče až díky třem náhradním nábojům. Stojku zvládla s jedním dobíjením, díky dobrému běhu v posledním kole předjela Ukrajinku a finišovala jako osmá.

Evča si zvyká na roli finišmanky

Češky si oproti březnovému mistrovství světa polepšily o sedm míst. Dařilo se jim na trati, celkově jim patřil 5. čas, minutu a 20 sekund za nejrychlejšími a také vítěznými Norkami. Naopak střelecká bilance 1+13 patřila k nejhorším, stejně jako střelecký čas. Na střelnici Češky ztratily na nejrychlejší Švýcarky dvě minuty.

Co to znamená?

České biatlonistky si upevnily desáté místo v Poháru národů. Jedenácté Američanky nyní ztrácí už 153 bodů. Osmé Rakušanky a deváté Ukrajinky mají na Češky k dobru 67, resp. 66 bodů.

Mixzóna

Markéta Davidová: „Na ležce jsem si říkala, že zkusím střílet rychleji na jeden nádech. Na stojce jsem byla ráda, že mi to spadlo. Byla jsem totiž hotová, jak jsem jela sama. Snažila jsem se aspoň, abych přidala Evikovi v kontaktu a ona měla s kým jet. Celkově jsem s prvním Světovým pohárem spokojená, ale už se těším zase někam jinam.“

Eva Kristejn Puskarčíková: „Dnešní štafeta mě trochu mrzí. Když jsem viděla ztrátu na páté místo, tak je škoda, že jsem ležku nezvládla líp. Tři dobíjení jsou půl minuty. Bylo dobré, že Makula přijela hned za Ukrajinkou a já pak nejela sama. To mi pomohlo. Osmé místo je docela dobrý výsledek, ale můj výkon mě mrzí.“

Jiří Holubec: „Jessica předvedla svůj průměr, běžecky se trochu trápila, na stojce se jí už klepaly nohy a musela dobíjet. Výkon Lucky je zklamáním, trestné kolo vleže by v dnešních podmínkách nemělo být. Makula předvedla výborný výkon. Evik dobíjela, ale nebylo to nic drastického. Jde vidět, že na šesté místo holky mají, dělilo nás od něj dvojí dobíjení.“

Výsledkový servis

Příští závod

Světový pohár se nyní přesouvá do Rakouska. Program v Hochfilzenu otevře sprint žen v pátek v 11:30.

Karel Halberštádt
Foto: Petr Slavík