Hry III. zimní Olympiády mládeže ve Švýcarsku zahájeny. Biatlon startuje v sobotu

10. ledna, 2020

Čtvrteční slavnostní ceremoniál odstartoval dění na III. zimních Olympijských hrách mládeže, které hostí švýcarské Lausanne. Hry mají dvě centra, vedle Lausanne je to ještě Svatý Mořic. Ceremoniál, během kterého vystoupil i slavný krasobruslař Stéphane Lambiel, oslavoval sport, mládí a zároveň poukázal na ducha, historii a tradice Švýcarska. Českou vlajkonoškou byla v Lausanne kapitánka hokejového týmu Andrea Trnková, ve Svatém Mořici nesl českou vlajku skeletonista Timon Drahoňovský. Slavnostního zahájení se zúčastnila i osmička našich biatlonových nadějí.

Týmové foto z Obertilliachu – dole zleva: Gabriela Masaříková, Svatava Mikysková, Kateřina Pavlů a Zuzana Doležalová. Horní řada zleva: hlavní trenér Lukáš Dostál, Petr Hák, Jan Semirád, Jakub Kudrnáč, Luděk Abrahám a trenér Jiří Václavík.

Ideální podmínky na přípravě

Český biatlonový tým se do Lausanne přemístil ve středu z Obertilliachu. „V Rakousku jsme se připravovali od 1. ledna. Naším cílem bylo dostat sportovce do dobrého závodního rozpoložení a stabilizovat je v tom, co běžně dělají,“ poodhalil závěrečné ladění formy vedoucí trenér Lukáš Dostál. „To znamená, že jsem neměli ambice někoho předělávat, to by bylo kontraproduktivní.“ Lukáš Dostál považuje za důležité, že všichni sportovci jsou zdraví. „Každý trénoval bez omezení. A myslím, že k tomu hodně přispělo i krásné počasí. V Obertilliachu mrzlo, přitom bylo slunečno a  všude kolem přes metr sněhu. Opravdu ideální podmínky.“

Zde, ve francouzském Premanonu, budou biatlonisté během YOG 2020 závodit

Pěkný areál, náročné tratě

Biatlonové závody YOG 2020 startují v sobotu 11. ledna vytrvalostními závody (holky od 10:30, kluci od 13:30 hodin). Závodit se bude ve francouzském Premanonu, přibližně 40 km od Lausanne v pohoří Jura. „Je tady pěkný, kompaktní areál, ale tratě jsou opravdu hodně těžké a náročné nejen stoupáními, ale i technickými sjezdy,“ vysvětlil trenér Dostál. „Se sportovci jsme si důkladně trať projeli a hledali jsme ideální stopu. Hodně nám s tím pomohli i naši servismani Marian Málek a Tomáš Pošepný,“ doplnil Lukáš Dostál.        

III. zimních Olympijských her mládeže se účastní celkem 79 zemí, z toho v biatlonu neuvěřitelných 39(!), včetně exotických destinací jako je Brazílie, nebo Mongolsko.  

Olympijská vesnice v Lausanne a patro českého olympijského týmu

České naděje na YOG 2020 v Lausanne

Kluci: Luděk Abrahám (Letohrad), Petr Hák (Jilemnice), Jakub Kudrnáč (Jilemnice), Jan Semirád (Letohrad)

Děvčata: Zuzana Doležalová (SK NMNM), Gabriela Masaříková (SKP Kornspitz), Svatava Mikysková (Letohrad), Kateřina Pavlů (SKP Kornspitz)

Hlavní trenér: Lukáš Dostál

Asistent trenéra: Jiří Václavík

Servismani: Marian Málek, Tomáš Pošepný

PROGRAM A VÝSLEDKY YOG 2020

Tomáš Hermann

Foto: ČOV/Václav Pancer a Lukáš Dostál