Druhá medaile pro Česko! V Lenzerheide dorostenec Ondřej Mánek stříbrný ve sprintu!

31. ledna, 2020

Oteplení, sluneční paprsky, a také hlasivky snad všech členů českého týmu doprovázely Ondřeje Mánka na cestě za stříbrem ve sprintu dorostenců na Mistrovství světa juniorů a dorostenců ve švýcarském Lenzerheide. Výborný Ondrův běh a bezchybná střelba tak vynesly české výpravě po štafetovém stříbru dorostenců už druhou medaili na šampionátu! Na 7,5 km dlouhé trati dorostenců se dařilo i dalším českým mladíkům. Jonáš Mareček obsadil 11. místo, Josef Kabrda 13. a Luděk Abrahám 18.! Ve sprintu dorostenek na 6 km dosáhla nejvýše Tereza Jandová, jež vybojovala 15. pozici, Kateřina Gotvaldová skončila 39., Gabriela Masaříková 47. a Nikita Kubíčková byla klasifikován na 77. příčce.

Titul mistra světa získal mezi dorostenci Alexej Kovalev z Ruska. V kategorii dorostenek byla nejlepší Italka Linda Zingerleová.

Ondra Mánek bojuje v Lenzerheide na trati svého stříbrného sprintu

Jak závody probíhaly?

DOROSTENCI

Díky bezchybné střelbě se Ondřej Mánek pohyboval v popředí průběžných výsledků už od počátku závodu. Po ležce běžel pátý a po stojce druhý. A díky kvalitnímu běhu, na trati měl 17. nejlepší čas, druhou pozici udržel až do cíle. Trochu zklamání prožíval Jonáš Mareček, nejrychlejší střelec mezi dorostenci. Ten si medaili odstřelil už během poslední položky ve vytrvalostním závodě. Jeden přesnější výstřel ho od cenného kovu dělil i ve sprintu. Výsledkem tak byla 11. pozice a dobré výchozí postavení do stíhačky. Josef Kabrda potvrdil po nemoci stoupající formu a odměnou mu po jedné chybě vstoje je pěkné 13. místo. Nejmladší člen českého kvarteta Luděk Abrahám běžel z českých mladíků nejrychleji. Na své poměry i dobře střílel (jen tři chyby) a může se těšit z 18. místa.

Jak to viděl Ondřej Mánek?

„Sprint jsem se snažil rozjet rozumně, protože často závody přepálím. Toho jsem se chtěl vyvarovat. A myslím, že síly jsem si opravdu rozvrhl dobře, první krizi jsem měl asi až v polovině závěrečného kola. Tam mi pak pomohla morálka. Na posledních stovkách metrů jsem na vítěze trochu ztratil a vypadl ze hry o zlato, i tak jsem moc spokojený a fakt se cítím skvěle.“

Pódium šesti nejlepších ze sprintu dorostenců. Ondra úplně vlevo

DOROSTENKY

Tereza Jandová vstoupila do závodu chybou vleže a patřilo jí až 32. místo. Nula vstoje ji pak vrátila do hry o Top Ten. Nakonec doběhla 15., jen šest sekund za elitní desítkou. Teprve šestnáctiletá Kateřina Gotvaldová minula po jednom terči vleže i vstoje a statečným výkonem na trati uhájila v souboji s až o dva roky staršími soupeřkami dobrou pozici do stíhačky. Gabriela Masaříková, desátá ve vytrvalostním závodě, pokazila sprint hned v úvodu, když minula tři terče a byla až 88. v pořadí. Nulou vstoje a dobrým finišem, v závěrečném kole měla 12. nejlepší čas, postoupila do stíhačky. Nikitě Kubíčkové se nedařilo na střelnici. Netrefila pod dvou terčích vleže i vstoje a účinkování na šampionátu tak zakončila 77. místem.

Tereza Jandová byla nejlepší z českých dorostenek. Z patnáctého místa bude v neděli útočit ve stíhacím závodě

Pohledem trenérů

Michael Málek – dorostenci

„Co říci k Ondrovi… Byl silný na trati a perfektní na střelnici. Proto má medaili. Parádní výkon. Jonáš, myslím, pomýšlel výše. Výborně běhá, rychle střílí, ale někdy je ta rychlost na úkor přesnosti. Sám se mi přiznal, že vstoje už se po čtvrté ráně viděl na trati… Jenže pátou netrefil a místo boje o medaili se musí spokojit s 11. příčkou. To jsou zkušenosti. Pepa ukázal, že se mu po nemoci forma vrátila a že ve své kategorii patří do širší špičky. Má za sebou opravdu dobrý závod. Luděk, náš nejmladší, to je opravdu rychlík. Pro něho je alfou a omegou úspěchu střelba. Celkově za tři, to je na něho slušný výsledek, ale v této disciplíně má před sebou ještě hodně práce. A jinak? Tři kluci do 18. místa, to je prostě super. Mohu pouze dodat: jen tak dál!“

Josef Kabrda. stabilní na střelnici, dobrý v běhu a výsledkem je pěkné 13. místo

Aleš Lejsek – dorostenky

„Určitě mám radost z výkonu Terezy. Podala kvalitní výkon na trati i na střelnici a vyjela si dobrou výchozí pozici do stíhačky. Katka ukázala, že ať je ročník 2003, v silném startovním poli se neztratí. Roste z ní, myslím, opravdu talentovaná závodnice. Gábině vůbec nesedla ležka. Rány měla všude kolem terče. Prostě hodně chyb. Perfektní stojka ji pak alespoň popostrčila do stíhačky. Jak jsem poznal Nikitu, vím, že umí střílet přesně. Škoda, že se jí to nepovedlo i dnes v závodě. Ale je na první velké akci a třeba nové zkušenosti prodá příště.“