Na Mistrovství České republiky žactva v Letohradu se běhalo klasickou technikou

23. února, 2020

Mistrovství České republiky žactva v Letohradě se nerodilo jednoduše, ať podle přístupu letošní zimy, nasazení pořadatelů, nutnosti zrušit závody bruslením i štafetová klání. Nakonec se však v letohradském areálu Šedivského lomu odehrál vydařený šampionát. A vrtochy jemu předcházející vadily snad nejméně samotným aktérům – závodníkům. Bojovalo se naplno sníh-nesníh, déšť -nedéšť, technika- netechnika.

Sníh byl v areálu Šedivského lomu pouze tam, kde být musel – na trati

Upravené disciplíny

Závodilo se ve sprintu a zkráceném vytrvalostním závodě. A protože kritické sněhové podmínky neumožnily připravit ani trestné kolo, byla ve sprintu stanovena pevná penalizace 15 sekund za netrefený terč. Ve zkráceném vytrvalostním závodě činila penalizace 20 sekund.

Hanka Randáková ze Zadova poběží za okamžik pro zlato ve zkráceném vytrvalostním závodě

Dvojnásobní šampióni

Vrchol žákovské sezóny měl své hrdiny v podobě dvojnásobných vítězů. Kdo si domů z Letohradu odvezl dva tituly? Poraženi nebyli: Dominika Kocmánková z SK NMNM (žákyně W12), František Jelínek z KB Trefa (žáci M13), Anna Matějková z SK Roveru Praha (W14), Lukáš Kulhánek z klubu Krkonoše (M14), Hanka Randáková (W15) a David Eliáš (M15) oba ze Zadova. A to znamená jediné, vítězové se měnili pouze v kategoriích žáků M12, kde byl ve sprintu nejlepší Hynek Fišnar (Krkonoše) a ve vytrvalostním závodě Oskar Poluha z Benátek nad Jizerou, a také mezi žákyněmi W13, kde ve sprintu vyhrála Sára Červinková a ve vytrvalostním závodě Lucie Jandurová obě z klubu Krkonoše.

Anna Matějková z SK Rover Praha nenašla přemožitelku v kategorii W14. Po sprintu ji na stupně vítězů doprovodily Lucie Kubová z Letohradu (vlevo) a Valerie Křížová z SKP Harrachov

Cílem je předat

„Samozřejmě je skvělé, že i žákovští sportovci mohou mezi sebou poměřit síly na domácím šampionátu. Obecně je však cílem naší práce s žáky, abychom mladým sportovcům v tomto věku předali co nejlepší návyky v technice běhu ať už klasické nebo bruslením, aby poznali základy manipulace se zbraní a formu tréninkového procesu, aby se naučili soužití v kolektivu,“ vysvětluje ředitel soutěží Českého poháru žactva a člen Výkonného výboru ČSB Jan Novák. „Naším cílem tedy není vychovávat děti, pro které jsou žákovské ročníky vrcholem kariéry, ale naopak předat co nejvíce dětí do dorostu, a poté juniorů. A právě tam by měly rozvíjet svůj talent.“

Jedna z domácích nadějí Zuzana Kubíčková si doběhla pro dvě bronzové medaile

Medailová bilance

V letohradském areálu Šedivského lomu se bojovalo 16 sad medailí tedy celkem 48 cenných kovů. O ty se podělili zástupci 11 klubů. Podle hodnoty medailí byl nejlepším klubem Krkonoše Vrchlabí (5-3-3) před Zadovem (4-2-0) a třetím SK NMNM (2-0-2). O čtvrtou příčku se podělily kluby SK Rover Praha a KB Trefa s bilancí (2-0-1), šesté skončily Benátky n/J (1-1-0), sedmá Jilemnice (0-6-2), osmý Letohrad (0-4-4). Na devátém místě skončily shodně Halenkovice, SKP Harrachov a Rožnov p/R s bilancí (0-0-1).

František Jelínek (uprostřed) z klubu KB Trefa vyhrává v kategorii žáků M13 “kde” “co” se dá. Po sobotních závodech mu na stupních vítězů dělali společnost druhý Lukáš Kroupa z Jilemnice a třetí Šimon Knápek z Letohradu

Podle počtu medailí dopadli nejlépe opět žáci Krkonoše Vrchlabí11 medailemi, před Jilemnicí a Letohradem oba kluby vybojovaly po 8 cenných kovech.

Trenéři koncentrovaní jako… jako ve Světovém poháru!

Výsledky Mistrovství ČR v Letohradu 21. – 22. února 2020

Lukáš Kulhánek (Krkonoše Vrchlabí) na trati pátečního sprintu, který vyhrál, stejně jako v sobotu zkrácený vytrvalostní závod