Biatlon srdcem. Ve Starém Městě pod Landštejnem proběhl Český pohár žactva

Slunečné a horké počasí, malebná krajina, půvabný areál, připravení organizátoři, odhodlaní sportovci, hlasití trenéři, nadšení fanoušci a trpěliví rodiče. To byly základní kulisy i emoce úvodního kola Českého poháru v letním biatlonu žactva pro rok 2020, které se uskutečnilo v srdci České Kanady ve Starém Městě pod Landštejnem.

Na malebnou krajinu České Kanady bude v dobrém vzpomínat i Ilona Plecháčová z klubu Krkonoše Vrchlabí, třetí ve vytrvalostním závodě a druhá ve sprintu kategorie dívek W15

Jaký byl program I. kola ČP?

Dění odstartovalo už v pátek oficiálními tréninky, sobotu vyplnily vytrvalostní závody, neděla byla vyhrazena sprintům. „Naším cílem je, aby si všichni účastníci vždy odnesli z České Kanady silný zážitek, aby je naše závody motivovaly k další práci v biatlonu. Vždyť je to tak krásný sport!“, říká matador staroměstského biatlonu a ředitel závodů František Schorný.

Horko vyžadovalo na trati občerstvení či osvěžení (na snímku Vojta Hinčica z Ostravy – M12). Meteo stanice na hrázi vodní nádrže Landštejn ukázala v sobotu 28°C a v neděli 29,1°C!

Skvělá připravenost

Dokonale střižený trávník, perfektně upravené pěšiny, skvěle značené tratě, bezva občerstvení… to vše a mnohé další odrážely úsilí pořadatelů. „Areál udržujeme pravidelně po celý rok a snad s výjimkou neděle tady i každý den trénujeme…,“ říká František Schorný. V týdnu před závody pak veškeré úsilí organizátorů graduje. „Musím, a rád, poděkovat všem našim malorážkařům, rodičům a Lubošovi, kteří si finální práce vzali za své. Opět se ukázalo, že u nás máme dobrou partu. Toho si moc vážím,“ dodává s dojetím v hlase František Schorný. A jeho slova podtrhuje účast starostky městyse Staré Město p/L Jitky Liščákové, která se zapojila do činnostní v kanceláři Prezentace a předávala ocenění nejlepším.  V neděli jí navíc dělal garde i prezident ČSB Jiří Hamza

Chlapi Kulhánkovi z Vrchlabí (za dalekohledem táta Tomáš, s puškou Lukáš) v plné koncentraci během nástřelu…

Novinka v uspořádání

Pořadatelé rozšířili parkování až po betonovou cestu k Cyklokempu, posunuli stany a přístřešky klubů za potok Pstruhovec, a tak získali více prostoru v samotném areálu. „Přiměla nás k tomu situace kolem koronaviru. Chtěli tím řešením dosáhnout toho, aby se lidé pohybovali na větším prostoru a nebyly tolik v těsném kontaktu.“ Výsledek se ukázal jako velice funkční. „Ano, osvědčilo se to a myslím, že to tak ponecháme i na další akce u nás ve Starém Městě.“

…to děvčata z Roveru Praha zvolila jiný přístup: “na trati je třeba i dobře vypadat”. A pozor! K vítězství mohou vést obě cesty. Adéla Švihálková (dole v péči Hedy Mikolášové), vyhrála nedělní sprint!

Když biatlon je cestou

Na start se postavilo v sobotu 346 mladých adeptů biatlonu, v neděli bojovalo o co nejlepší výsledek 345 závodníků. Každý den bylo rozdáno deset sad medailí (zlato-stříbro-bronz), tedy celkem za víkend 60 cenných kovů. Ne každý mohl však dosáhnout na medaili. Vždyť konkurence se sešla velká, někteří s biatlonem či sportem teprve začínají, jiní se vracejí po nemocech či zraněních, pro další je důležitější parta v klubu… „Podstatné je, že všichni se bavili, závody prožívali a upevňovali si tak svůj vztah ke sportu i kamarádům. Našli v biatlonu svoji cestu,“ dodává Jiří Faltus, trenér z letohradského klubu.    

Tereza Petrošová (s číslem 255) doběhla nejprve druhá ve vytrvalostním závodě, aby poté vyhrála sprint (W14). Vydařený víkend pro dívku z “Valmezu”!

Celkem 39 klubů na startu!

Do České Kanady přijeli sportovci z 39 oddílů. Nejúspěšnější výpravou byla sestava Krkonoše Vrchlabí se osmi cennými kovy (4-1-3), následovaná, podle počtu medailí domácími ze Starého Města p/L (2-4-1), Halenkovicemi (1-3-3) a Novým Městem na Moravě (0-3-3). Ovšem podle hodnoty medailí se do popředí protlačili i sportovci KB Trefa (4-0-1) nebo klubu VsetínBobrky (3-0-0). Na alespoň jeden cenný kov dosáhli žáci z 20 klubů!    

Adéla Trojanová (W12) z Mikulášovic si do Šluknovského výběžku odvezla z jihu Čech zlato ze sprintu

Sběratelé úspěchů

Čtyři sportovci dokázali ve sprintech navázat na svá prvenství z vytrvalostních závodů. Podařilo se to Anně Maršounové v kategorii W11 z KB Trefa, Tereze Riedlerová (W13) z klubu VsetínBobrky, dalšímu zástupci KB trefa Františku Jelínkovi (M14), a také Lukáši Kulhánkovi z Krkonoše Vrchlabí v kategorii M15. Na vítězství a alespoň jednu další medaili dosáhli ještě Hynek Fišnar (Krkonoše Vrchlabí – 1. a 3.) mezi žáky M13, a dvě dívky v kategorii W14: Adéla Štefanová z Ostravy (1. a 3.) a Tereza Petrošová z valašskomeziříčského KB SKMVM (2. a 1.).     

Výsledky 1. kola ČP žactva ve Starém Městě p/L

Klan Schorných ve Starém Městě nepolevuje. Děda František (zády na úvodním snímku) řediteluje, syn Luboš, když právě nezávodí, organizuje i ´rozhodcuje´ a vnuk Jan (uprostřed) běhá, střílí , a také už vítězí (M11)

Tomáš Hermann