Rybář si pochvaluje konkurenci v týmu. Gjelland očekává další krok vpřed

26. listopadu, 2020

Spokojenost s přípravou a opatrný optimismus. Tak by se daly shrnout pocity trenérů české biatlonové reprezentace před startem nové sezóny. Trenér mužů Ondřej Rybář si pochvaluje zapojení juniorů, Egil Gjelland zase fyzickou připravenost dua Davidová a Charvátová.

Dlouhodobější cíle Ondřeje Rybáře

Trenér mužů Ondřej Rybář nerad mluví o výsledkových cílech. Spolu se závodníky je samozřejmě nastavené má, ale také už se dívá do budoucna. „Příští rok nás čeká olympiáda, pak Mistrovství světa v Novém Městě na Moravě v roce 2024. To jsou dva srovnatelné vrcholy, protože doma před svými fanoušky se chcete vždycky vytáhnout.“

Kariéru letos ukončil Michal Šlesingr, ke konci sportovní dráhy se blíží i další opora Ondřej Moravec.

„Novoměstský šampionát bude v roce 2024 a do té doby by mohlo dojít k částečné generační výměně,“ myslí si Rybář. „Byli bychom rádi, aby na ten šampionát byli připraveni mladí talentovaní sportovci. Někteří to samozřejmě nestihnou, protože jsou ještě moc mladí, ale někteří už ten věk mají. To je třeba případ Tomáše Mikysky, který teď může sbírat zkušenosti. Nefunguje to tak, že někdo přijde a hned se bude prosazovat mezi dospělými. Ten přechod může trvat i tři roky. Je to úplně jiná kategorie. Někoho zastaví, že ztratí sebevědomí, když uvidí, jaký je to fičák mezi dospělými. Samozřejmě přichází i větší tréninkové dávky.“

Tomáš Mikyska sbírá zkušenosti od Michala Krčmáře a spol.

Juniorský tým právě během léta často trénoval s áčkem Kromě Rybáře se kolem rozšířeného týmu pohybovali trenéři Aleš Ligaun, Zdeněk Vítek a Michael Málek.

„Byl jsem za to rád. Funguje jak spolupráce mezi trenéry, tak mezi sportovci. pochvaluje si Rybář. Mladá energie se mísí s ostříleným borci, jako je třeba Ondra. Jeden od druhého se učí. Zároveň mladí tlačí na ty starší, chtějí se na ně dotáhnout. Nejde jen o Tomču Mikysku, ale i o Mikyho Karlíka nebo Víťu Horniga. Když máte tolik konkurenceschopných závodníků, tak to samozřejmě posouvá celý tým. Byl bych rád, kdyby to takhle pokračovalo.“

Víťa Hornig už se do Světového poháru podíval

Jasné je, že čeští junioři letos dostanou velký prostor. „Tahle doba, která není úplně příznivá, dává juniorům možnost víc se potkat s dospělými. Nejede se IBU Junior Cup, junioři proto budou startovat v dospěláckém IBU Cupu,“ vysvětluje zkušený trenér.

„Ve Světových pohárech a IBU Cupech bude startovat naše kompletní seniorská a takřka kompletní juniorská reprezentace. Na to nám stačí naše místa,“ dodává Rybář s tím, že Češi můžou ve Světovém poháru nasadit pět závodníků a v IBU Cupu mimořádně sedm.

Dobrý pocit trenéra žen

Třetí společnou sezónu u českých žen načnou Nor Egil Gjelland a Jiří Holubec. S přípravou čtyř členek A týmu mohli být spokojení tak na půl.

„Makula a Lucka měly štěstí. Zůstaly po celou dobu zdravé a jejich trénink probíhal, jak měl. S tím jsem spokojený. I v předsezónních závodech v Idre byly velmi rychlé a navíc jely velmi dobře technicky. Podle mě jsou na dobré cestě, ale ukáže nám až začátek sezóny,“ ví Gjelland.

Momentka z letního šampionátu

Evu Puskarčíkovou bohužel v srpnu na delší dobu vyřadila ze hry borelióza. „Není tak velký problém vynechat tři týdny přípravy,“ říká Gjelland. „Ale když máte boreliózu, tak nevíte, jak bude tělo reagovat a jak dlouho se z toho bude vzpamatovávat. Eva bude potřebovat ještě nějaký čas, aby se dala do pořádku.“

Podle norského kouče je nevyzpytatelný i stav Jessicy Jislové, která v říjnu prodělala covid-19 a se zpožděním odjela na závěrečné soustředění do Švédska. „Přišla asi o dva týdny a u ní je ten stejný problém, že přesně nevíme, jak bude její tělo reagovat. Teď nezbývá než věřit, že budou obě v pořádku.“

Jiří Holubec a Egil Gjelland

S áčkem se v létě často připravovaly i juniorka Tereza Voborníková a prvním rokem seniorka Tereza Vinklárková.

Na první závody nakonec Gjelland vedle Voborníkové nominoval další juniorku Elišku Teplou, prostor ale můžou dostat i další biatlonistky. „Nevíme, jak se bude tahle zvláštní sezóna vyvíjet. Klidně se může stát, že budou mladé biatlonistky muset nahradit holky z áčka. Pak bude samozřejmě záležet na tom, která z nich na tom bude s formou nejlépe.“

Ohledně cílů byl Egil Gjelland trochu sdílnější než jeho kolega Rybář. „Samozřejmě se připravujeme s tím, že chceme bojovat ještě o větší výsledky než v minulé sezóně. Čeká nás specifická sezóna a je těžké cokoliv předpovídat. Ale podle mého názoru je tým připravený udělat další krok vpřed. Mám z holek dobrý pocit.“

Opatření

Ondřej Rybář současně jako sportovní ředitel Českého svazu biatlonu intenzivně řeší bezpečnostní opatření. „Nejsložitější je logistika, protože restrikce se neustále mění. Až se rozjede Světový pohár, bude to jasnější. Doteď nebylo jednoduché zajistit testy, třeba ve Švédsku laboratoře nestíhaly otestovat ani své občany. Řešili jsme to přes letiště a podobně. Pak už si bude testy organizovat Mezinárodní biatlonová unie.“

První IBU testy už máme úspěšně za sebou

Jak bude podle Rybáře vypadat samotná sezóna? „Tým bude oddělený od ostatních a na závodišti budeme muset dodržovat různá nařízení. V samotných závodech by neměl být takový rozdíl.“

Za příklad dává předsezónní závody ve švédském Idre. „Vše se odehrávalo bez zbytečného kontaktu. Závodníci si sami připevňovali čipy, brali čísla a pak je vraceli do boxů. Některé věci se přesunuly ven. Převlékání bylo možné jen ve vlastní buňce, sportovci se nepotkávali. Je to jiné, ale věřím, že tohle zvládneme. Každý v týmu se snaží být opatrný a dodržuje pravidla.“

Mrzutější jsou striktní pravidla pro ubytování týmů. „I když jsme měli někde zaběhlé ubytování, kde bychom bydleli sami, tak tam letos být nemůže. Musíme respektovat, jaké ubytování nám doporučí organizátoři,“ dodává Rybář.

Karel Halberštádt
Foto: Petr Slavík, Jaroslav Svoboda