Egil Gjelland je před startem sezóny spokojený s vysokou úrovní Davidové i progresem mladých biatlonistek

21. listopadu, 2021

Už do čtvrté sezóny povede české biatlonistky norský trenér Egil Gjelland. Markéta Davidová pod jeho vedením letos na Pokljuce získala titul mistryně světa ve vytrvalostním závodě a spolu s Evou Puskarčíkovou se podílela na bronzu smíšené štafety v Anterselvě. Na stejném místě byla Lucie Charvátová bronzová ve sprintu. Bude Gjellandův tým slavit další úspěch na olympiádě v Pekingu?

Jak jsou na tom české biatlonistky?

Malou nápovědu daly předsezónní závody v norském Sjusjøenu, ze kterých ale Egil Gjelland nechtěl dělat větší závěry. České biatlonistky měly v tu dobu za sebou jen týden a půl na lyžích.

Přesto šesté a osmé místo Markéty Davidové v konkurenci Norek, Francouzek a Ukrajinek určitě nebylo špatné. „Makula se v hromadném startu prakticky neustále pohybovala vepředu. Víme, že je na velmi vysoké úrovni. I na střelnici momentálně vypadá velmi dobře. Může být před startem sezóny klidná. Zároveň se ale neustále snažíme odstraňovat nedostatky a posunout se ještě výš.“

Gratulace od trenéra chceme vidět co nejčastěji

Nominaci na úvodní závody Světového poháru měla předem jistou vedle Davidové jen Lucie Charvátová. Svými výkony v Sjusjøenu si ji vybojovaly Eva Puskarčíková, Jessica Jislová a Tereza Vinklárková.

Evě Puskarčíkové se minulý rok i vinou zdravotních problémů nepovedla ideálně příprava, což se v zimě odráželo v horších běžeckých výkonech. „Letos udělala Eva v přípravě spoustu dobré práce,“ oceňuje Gjelland. „Vypadá to dobře. Bude zajímavé sledovat její progres ve Světovém poháru.“

Příprava Evy Puskarčíkové se letos podle trenérů povedla

Zdravotní problémy se naopak před začátkem sezóny nevyhnuly Jessice Jislové, která vynechala hromadný start. „Byla trochu nachlazená. Potřebovali jsme ji vidět v závodě a to nám sobotní sprint splnil. V neděli už nemělo smysl, aby startovala. Když vás bolí v krku a máte ucpané dutiny, tak je lepší na chvíli zastavit. Když to uspěcháte, tak to můžete jen zhoršit a potýkat se s tím déle. Důležité je být v pořádku před startem sezóny.“

Egila Gjellanda v Sjusjøenu potěšily výkony mladých biatlonistek. Místo ve Světovém poháru si vybojovala i díky 15. místu v hromadném startu Tereza Vinklárková, ale uznání si zaslouží také Tereza Voborníková.

„Musíme si uvědomit, že je pořád juniorka. Když ji srovnáte s juniorkami, které byly v Sjusjøenu na startu, tak byla hodně v popředí.“ Pohled na výsledky potvrzuje slova trenéra českých žen. Voborníková byla v hromadném startu celkově 25., ale zároveň nejlepší z juniorek.

„Biatlon je sport, ve kterém potřebujete získávat zkušenosti a pomalu se rozvíjet. Nemůžete to uspěchat. Máme v týmu spoustu mladých biatlonistek, které nejprve musí sbírat zkušenosti v IBU Cupu,“ upozorňuje Gjelland.

Terezu Voborníkovou určitě zase uvidíme ve Světovém poháru

Pomohla větší tréninková skupina?

Stabilní kvarteto žen na začátku přípravy rozšířily už zmíněné dvě Terezy a pak také Eliška Teplá, Natálie Jurčová a Klára Lejsek. Devítičlenná skupina společně objížděla soustředění, k trenérskému duu Egil Gjelland a Jiří Holubec se nově připojila Kamila Jiroutek Rajdlová.

Pramení nadějné výsledky mladých biatlonistek právě z nového uspořádání týmu? „Nejde ani tak o to, jestli máte v tréninkové skupině pět nebo devět biatlonistek,“ myslí si Gjelland. „Záleží především na tom, co v tréninku děláte. Proto je důležité, že jsme měli pod dohledem všechny biatlonistky, které jsou v našem tréninkovém systému. Pořád ještě nemůžeme využít naplno výhodu velké skupiny, protože jsou mezi holkami velké výkonnostní rozdíly. Tréninky jim tak musíme víc uzpůsobovat. Ale do budoucna to může být hodně zajímavé a přínosné.“

Klára Lejsek se v létě překvapivě stala mistryní ČR

Nejbližší cíl: Olympijská kvalifikace

V nadcházející sezóně budou mít české biatlonistky hned několik cílů. Tím prvním bude posun do první desítky v olympijském žebříčku a s tím spojený zisk pěti míst pro Peking. „To je velmi důležité. Všechny holky musí být připravené k tomuto cíli přispět,“ zdůrazňuje Gjelland. „Zároveň se musíme pokusit vylepšit pozici v Poháru národů.“

V obou žebříčcích patřila českých ženám na konci minulé sezóny 11. příčka. Pohár národů začíná s novým ročníkem od nuly, olympijská kvalifikace je v polovině a potrvá do poloviny ledna. Na desáté Švýcarky ztrácí Češky 81 bodů, což není neřešitelný problém. Boje o olympiádu více rozebíráme v tomto článku.

A s čím by byl Egil Gjelland kromě posunu v žebříčcích spokojený? „Budu spokojený, když to, co děláme v tréninku, přeneseme i do závodů. Pak to může být velmi dobré a taky nás to bude bavit.“

Karel Halberštádt
Foto: Petr Slavík