Paráda! Jonáš Mareček vyhrál sprint IBU Junior Cupu ve slovinské Pokljuce

13. ledna, 2022

Premiérového vítězství v IBU Junior Cupu dosáhl novoměstský biatlonista Jonáš Mareček. Ve slovinské Pokljuce vyhrál s převahou více než 20 sekund sprint na 10 km. Dařilo se i Ondřeji Mánkovi, který vybojoval páté místo! V kategorii juniorek obsadila Tereza Jandová 17. a Veronika Novotná 18. místo. Bodovalo devět z 12 českých reprezentantů na startu. Závod juniorek na 7,5 km vyhrála Hanna-Michele Hermannová z Německa.

Vítězný Jonáš Mareček (vlevo) a pátý Ondřej Mánek

Junioři

Jonáš Mareček zvládl bezchybně ležku a vedl. První místo neopustil ani po jedné chybě vstoje, ani po závěrečném okruhu. Na trati měl druhý nejlepší běžecký čas, střelbu zvládl za 57,8 (18. čas). Ondra Mánek byl po jedné chybě vleže 30., po nule vstoje poskočil na šesté místo a cílem proběhl pátý. Také on skvěle běžel – na trati byl pátý nejrychlejší. Dále bodoval Luděk Abrahám (25., střelba 0+1), který se vrátil do závodů po operačním zákroku, 30. Jakub Kocián (0+1) a 32. Josef Kabrda (1+0). Mimo bodované příčky zůstali po nemoci startující Jakub Kudrnáč (43., 0+0) a reprezentační novic Jáchym Kaplan (70., 4+2).

Juniorky

Závod dívek ovlivnil nepříjemný vítr. A hned v úvodu to poznala Tereza Jandová (1+2). I přes tři chyby ve střelbě dosáhla bojovným výkonem na trati (11. běžecký čas) na 17. místo. Pouze jednu desetinu sekundy (!) za ní zůstala při své reprezentační premiéře Veronika Novotná (0+1). Také ona se může pochlubit solidním běžeckým časem (23.). Podruhé ze tří startů bodovala v juniorské soutěži také Kristýna Otcovská (střelba 2+1 a 19. čas), jež obsadila 25. místo. Pouze dvě příčky za ní skončila Lenka Bártová (0+1, 37. běh). Střelba se ve čtvrtek nevyvedla jinak spolehlivé Kateřině Pavlů (3+1), jež obsadila 48. příčku.

Spokojené oči Ondry Mánka

Pohledem trenérů

Michael Málek – junioři

„Pět kluků dokázalo bodovat. Jonáš vyhrál a Ondra skončil pátý. To se opravdu povedlo. Kluci jsou na tom dobře. Na druhou stranu je třeba vidět, že tady nestartují Norové, Francouzi, Švédi… není proto možné výsledky přeceňovat. Skutečná elita se sejde až na šampionátu ve Spojených státech. Někteří kluci dlouho nezávodili, jako Luděk Abrahám nebo Jakub Kudrnáč, a přesto obstáli se ctí. Jáchym Kaplan zaplatil na střelnici daň z nervozity při prvním mezinárodním startu.“

Zdeněk Vítek – juniorky

„Holky to kvůli větru měly na střelnici o něco složitější než kluci. Tereza chybovala trochu zbytečně vleže, ani stojka nebyla v jejím podání přesvědčivá. Ovšem na trati byla dobrá! Verča Novotná se se svojí premiérou popasovala výborně. Skutečně umí střílet. Ani Týně Otcovské se nepovedla ležka, ale zvedla se a bojovala. Dobrý výkon. Lenka Bártová je ještě dorostenka, sbírá zkušenosti. Dnes ji chválím za střelbu. Katka Pavlů, myslím, moc při ležce řešila vítr a trochu se v tom ztratila. Tři chyby na úvod, to je vlastně po závodě. Jinak souhlasím s Michaelem. IBU Junior Cup není mistrovství světa. Výsledky jsou dobré, povzbudí, ale teprve na šampionátu bude konkurence kompletní.“

Radost Jonáše Marečka na stupních vítězů. Druhý je Aleksandr Korněv z Ruska a třetí Ital Michele Molinari

Jak to viděl vítěz

Jonáš Mareček

„Dosud jsem sbíral jen štafetové medaile, a tak je individuální úspěch pro mě určitě speciální. Přesto si nemyslím, že můj výkon byl nějak super, ale stačil na vítězství. Potěšilo mě, že na trati dokážu držet krok s juniorskou špičkou. Teď se chci soustředit na evropský juniorský šampionát, který tady v Pokljuce poběžíme příští týden, a pak, věřím, se dobře připravím na únorové mistrovství světa v USA.“